2018 – ahogy mi láttuk

Rég nem látott sikereket hozott a kárpátaljai sportnak 2018. Vidékünk válogatottja nyerte a CONIFA labdarúgó-világbajnokságot, az ungvári kézis lányok bezsebelték az Ukrán Kupát, negyedszer is ezüstérmesek lettek az országos porondon. A Minaji FC-nek sikerült újjáéleszteni a profi labdarúgást vidékünkön, ráadásul az Ung-vidéki gárda kupaszereplésének és a szerencsés sorsolásnak köszönhetően három év után élőben láthattuk a Dinamót. Nagyszőlős elfoglalta az őt megillető helyet a megyei foci trónján, labdarúgó akadémiáink és sportiskoláink utánpótláscsapatai régen látott magasságokba emelkedtek. Téli sportolóink és ökölvívónk eredményei továbbra is büszkeséggel tölthetnek el bennünket. Az év vége parádésra sikeredett – megünnepeltük a kárpátaljai labdarúgás 125. évfordulóját. Jelentős sportfejlesztések is megvalósultak, új stadion létesült Minajban, és elkezdődött a megye legnagyobb sportlétesítményének számító Avangard-stadion rekonstrukciója.

Világbajnok lett a Kárpátalja válogatott

Talán az egész év egyik legnagyobb durranása volt a kárpátaljai magyar labdarúgó-válogatott sikere a londoni CONIFA-világbajnokságon. A mieink veretlenül jutottak a döntőbe, ahol 0–0-ás rendes játékidőt követően tizenegyesekkel 3–2-re győzték le Észak-Ciprus csapatát. A büntetőpárbaj abszolút hőse a kárpátaljaiak kapusa, Fejér Béla volt, aki három büntetőt is kivédett, amivel nagyban hozzájárult csapata sikeréhez. A világbajnokoknak kijáró fogadtatás és ünneplés elmaradt, épp ellenkezőleg, a szeparatizmus súlyos vádjával bélyegezték meg a labdarúgóinkat, a határátkelőkön valósággal vadásztak a hazatérő játékosokra. Többeket ki is hallgatott a titkosszolgálat. Óriási botrányt kreáltak Ukrajnában abból, hogy Kárpátalja megnyerte a FIFA által el nem ismert labdarúgó-szövetségek (CONIFA) világbajnokságát. Június elején Igor Zsdanov, ukrán sportminiszter például szeparatista cselekedetek miatt eljárást kezdeményezett a csapat tagjai ellen, hasonlóképp járt el az Ukrán Labdarúgó Szövetség. A szövetség ellenőrző és fegyelmi bizottsága végül úgy döntött, hogy a tornán részt vevő 14 játékos – többek között a Videoton és az Újpest egykori középpályása a kilencszeres válogatott Sándor György – soha többet nem focizhat Ukrajnában, valamint sporthoz köthető adminisztratív munkát sem végezhet. Az ukrán szövetség alelnöke, Vadim Kostyucsenko azzal indokolta a döntést, hogy a kárpátaljai csapat részvétele a CONIFA-világbajnokságon rontotta az Ukrán Labdarúgó Szövetség hírnevét. A válogatott útját szervező és a csapatban levő magyar állampolgárokat örökre kitiltották Ukrajna területéről. Vannak olyanok, akik azóta sem mertek hazajönni Kárpátaljára.

Téli Olimpia: nem a sportolóinknak lejtett a pálya

Kárpátaljáról két sportoló jutott ki a februári ötkarikás játékokra. Ivan Kovbasznyuk kőrösmezői alpesisíző négy számban állt rajthoz. Lesiklásban a 49. helyen végzett, míg óriás műlesiklásban 57. lett. Műlesiklásban és kombinációban kizárták, utóbbiban kihagyott egy kaput a szlalomversenyen. Nagy reményekkel utazott Pjongcsangba Csundák-Dancsa Annamária ungvári snowboardos. A zsinórban harmadik téli olimpiáján szereplő hódeszkás a vártnál lényegesen rosszabb eredményt ért el parallel óriás-műlesiklásban, pedig az előjelek biztatóak voltak. A fiatal anya az olimpiát megelőző versenyeken kimagasló eredményeket ért el, a Világkupa-sorozat utolsó előtti bulgáriai állomásán élete legjobb eredményét produkálva a 8. helyen zárt. Ezek tükrében bizakodással vártuk Annamária futamait. Az elsőn nagyot rontott és messze a legrosszabb idővel teljesítette a pályát, így gyakorlatilag már ekkor elúsztak a továbbjutási esélyei. A második futam már sokkal jobban sikerült, de hátrányát így sem sikerült ledolgoznia, 1:46.64-es idővel az utolsó, 28. helyen zárt. A kárpátaljai sportolóknak nem sikerült dobogóra állniuk, de Olekszandr Abramenko síakrobata (freestyle) révén egy fél aranyéremnek azért örülhettünk, ugyanis az ukrán freestyle csapat szövetségi kapitánya az az Enver Ablajev, aki évekig vidékünk színeiben versenyzett.

A Minaji FC a Hoverla nyomdokaiba lépett

Az Ungvári Hoverla 2016-os megszűnése, vagy ha úgy tetszik, csődje óta tavaly sikerült újjáéleszteni a profi labdarúgást vidékünkön. Az élvonal azért még jócskán odébb van, ám a Minaji FC elindult azon az úton, ami a top ligához segítheti a klubot. A Minaji FC az előző szezonban megnyerte az országos amatőr liga Nyugati-csoportját, amivel jogot szerzett a harmadosztályban való indulásra. Augusztus elején, több mint 800 nap után tért vissza a profi futball Kárpátaljára, ugyanis a Minaji FC az országos harmadosztályú labdarúgó-bajnokság harmadik fordulójában hazai pályán fogadta a Kijev megyei FK Csajka csapatát. A Minaj Arénában nem volt teltház, de a klub hivatalos adatai szerint 1024-en voltak kíváncsiak a gárda hazai debütálására. A játékosok pedig meghálálták a bizalmat, és 2–1-re legyőzték a vendégeket. A kezdeti nehézségek ellenére egészen jól alakult az őszi idény a csapat számára, menet közben sikerült erősíteniük is. A klubvezetés nagy fogása Vaszil Kobin leigazolása volt. A 33 éves, 11-szeres válogatott futballista nagyon fiatalon, 20 évesen került el az akkori Zakarpattyától a Lembergi Kárpátihoz, majd később a Sahtar Doneckhez szerződött. Később játszott a még Európa Ligás Metalisztban, legutóbb pedig az ukrán Premier Ligában a Veresz Rivnénél fordult meg, a tavaszt pedig Kazahsztánban töltötte. A minajiak az élen telelnek, de csak a jobb gólkülönbségüknek köszönhetően előzik meg a szintén 30 pontos Poliszja Zsitomirt, a 3. helyen tanyázó FK Kalusnak 29 pontja van. A második körből még egy forduló maradt hátra, amit az egyfordulós rájátszás követ. De kanyarodjunk vissza 2018-ra. Az Ukrán Kupa keretében élvonalbeli klubot is fogadott a Minaji FC, ráadásul nem akármelyik, a legnagyobb múltú ukrán klub, a Dinamo Kijev repült az ország legnyugatibb csücskébe. A 91 esztendős fővárosi egylet Minajban – ahol négy éve nemhogy csapat, de még stadion sem volt – óriási meglepetésre 1–0-ás hátrányból fordított, és 3–1-re megnyerte az első perctől eufórikus hangulatú találkozót. A Minaj Aréna mindössze 1300 férőhelyes, így a klub egy 3000 ember befogadására alkalmas mobillelátót építtetett erre az alkalomra, természetesen órák alatt elkelt az összes jegy.

Még mindig kísért a Hoverla

Május végén összesen kilenc megyében és ötven helyszínen tartott razziát az ukrán rendőrség, amely az ország történetének talán legnagyobb bundabotrányát kezdte felgöngyölíteni. A beszámolók szerint játékosok, edzők, elnökök, játékvezetők – egyet már le is tartóztattak – és 35 klub érintett a történetben. A bundabotrányban a csőd miatt 2016-ban megszűnt Ungvári Hoverla is érintett. Kárpátalja egykori kirakatcsapata körül pletykaszinten több alkalommal is téma volt, hogy a csapat eladta a meccseit.

Negyedszer is ezüstérem

Tavaly sem tört meg az Ungvári Kárpáti ezüstkorszaka, miután a 2017/2018-as idényben zsinórban negyedszer végzett a második helyen az ukrán élvonalbeli női kézilabda-bajnokságban. Már két körrel a rájátszás vége előtt biztossá vált, hogy a Lembergi Halicsanka szerzi meg a – zsinórban negyedik –bajnoki címet. A szezont kupagyőzelemmel zárta a Kárpáti. A Junyiszty Sportcsarnokban rendezték az Ukrán Kupa négyes döntőjét. A Kárpáti a fináléban revánsot vett a Halicsankán a bajnokság elvesztéséért, lányaink 28–24-re megnyerték a finálét és a bajnokságban elért második hely mellé elhódították az Ukrán Kupát. Az Ung-parti gárda a korábbi évekkel ellentétben tavaly nem indult el a Challenge-kupában (a legkisebb európai versenysorozatban), a hivatalos indoklás szerint anyagi gondok miatt maradt távol a csapat a nemzetközi porondtól. A nyári szünet alatt jelentős változások történtek a keretben, több meghatározó játékos is távozott, ahogy Borisz Petrovszkij korábbi sikeredző is új kihívások után nézett. A korábbi évekhez hasonlóan most is az Ungvári Sportiskola növendékeivel pótolták az üres posztokat. Viktor Csernov, régi-új trénerrel vágott neki a Kárpáti a szezonnyitónak számító Szuperkupa-döntőnek, amelyet Brovariban rendeztek meg az ukrán női kézilabda idényének bevezetőjeként. A bajnok Halicsanka és a kupagyőztes Kárpáti párharca meglehetősen változatosra sikeredett, végül 27–24-re a lembergiek diadalmaskodtak és hódították el a Szuperkupát. A bajnokság új idényében sem sikerült legyőzni a szomszédvár csapatát, sőt a megtáltosodott Real Mikolajivtól is kikaptak a mieink. A bajnoki tabellát így a 14 mérkőzésen 27 pontot szerzett Halicsanka vezeti a 22 pontos Kárpáti és a 19 ponttal harmadik Real előtt. Itt mindenképp meg kell említeni, hogy a nagydobronyi Balog Judit, a Kárpátival kétszeres ukrán bajnok kézilabdakapus klubot váltott a nyáron. Az előző szezonban a Kisvárdában kézilabdázó hálóőr az új idénytől a Békéscsaba kapuját őrzi.

Jól szerepeltek drótszamarasaink

Nem hoztak szégyent klubjukra a nagyberegi művészi kerékpárosok a svájci Bazenheidben megrendezett junior Európa-bajnokságon. A 17 ország részvételével lebonyolított kontinenstornán Ukrajnát a Bereg-vidéki egyesület három versenyzővel képviselte. A fiú páros kategóriában dobogós lett, és egyéniben is kimagasló helyezést értek el Géczi Tihamér és Géczi Natália növendékei. Fiú párosban a Szarka Tibor István és a Heé Krisztián duó a harmadik helyen végzett és junior Európa-bajnoki bronzérmet szerzett. Egyéniben is eredményesek voltak a kárpátaljai „drótszamarasok”, Szarka hatodik, Heé kilencedik helyen zárta a versenyt. Zán-Fábián Panna az ukrán válogatott egyetlen női versenyzője a 15. helyen végzett az igen veretes mezőnyben. A nagyberegi egyesület versenyzői ott voltak a november végén Belgiumban, Liégeben megrendezett teremkerékpár világbajnokságon is. Bár dobogós helyezést nem sikerült elérniük, de már maga a kijutás is hatalmas eredménynek számít ebben a sportágban.

Megyei bajnokság: Nagyszőlős a csúcsra ért

Az ugocsai székhelyű egylet veretlenül – két döntetlennel és 18 győzelemmel –, 56 ponttal története során először hódította el a bajnoki címet a 45 ponttal a dobogó második helyén végző Szerednyei FC és a 38 pontos Ungvári FC előtt. A Huszti Obolony és a Técsői Sportiskola zárt a kieső helyen. A Téli és a Megyei Kupát a Minaji FC nyerte, a Szuperkupát Nagyszőlősi FC zsebelte be, Újdávidháza nyerte a megyei Bajnokok Ligája sorozatot. Míg az élvonalban tizenegy, addig a másodosztály két csoportjában összesen 25 csapat küzdött a bajnoki címért. A másodosztály Nyugati-csoportjában az Iványi Kalász szerezte meg a bajnoki címet, a címvédő Borhalom lett a második, a bronzérem Alsókerepecre került. A Keleti-csoportban fordulókkal korábban eldőlt az aranyérem sorsa, a Dombói Kárpáti négy fordulóval a befejezés előtt behozhatatlan előnyre tett szert. A címvédő Kőrösmezői Hoverla leszorult a dobogó második fokára, a Viski FC majdhogynem a végéig harcban áll az ezüstéremért, végül a Tisza-partiak a harmadik helyen zárták a pontvadászatot. Az Iványi Kalász lett a megyei másodosztály abszolút bajnoka, miután a Polenán rendezett szuperdöntőben 1–0-ra legyőzték Dombó csapatát.

Lejtőn a vidéki futball

Rendszeres olvasóink megszokhatták, hogy a megyei élvonal és másodosztály mellett a korábbi években négy – az Ungvári, a Munkácsi, a Beregszászi és a Nagyszőlősi – járás bajnokságát követtük kiemelt figyelemmel. Tavaly ez a szám a felére redukálódott, ugyanis a Latorca völgyéből teljesen „kikoptak” a magyaros csapatok, az egyetlen gárda, a Derceni FC feljebb lépett, a megye kettőben vitézkedett, míg anyagi nehézségekre hivatkozva be nem dobták a törölközőt. Csapatok híján az ugocsai pontvadászat el sem rajtolt, Bereg-vidékre „emigráltak” a magyar települések együttesei, ezzel kettőre csökkent a magyar érdekeltségű bajnokságok száma. A beregszászi járási pontvadászatot az ugocsai légiósok mentették meg. Ami az eredményeket illeti, az Ungvári járásban aranymeccsen dőlt el a bajnoki cím sorsa. Az Eszenyi Tisza és Unggesztenyés (Linci) csapott össze a kupáért, a két egylet egyaránt 36 ponttal zárta a pontvadászatot. A találkozót és ezzel a bajnoki címet Unggesztenyés nyerte. A Tisza-partiak még soha nem álltak ilyen közel az elsőséghez, de ezúttal is lecsúsztak az aranyéremről. A címvédő Nagyláz végzett a harmadik helyen. A Beregszászi járásban hosszú évek kihagyása után Zápszony hódította el a bajnoki címet, a második helyen Tiszaújlak zárt, Kígyós szerezte meg a bronzérmet.

Újabb kárpátaljai tagokkal bővült az MSÚSZ

Májusban tartotta kétnapos kongresszusát a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ), amelynek helyszíne a hírös város, Kecskemét volt, azon belül is a szecessziós Városháza gyönyörű díszterme. A kárpátaljai küldöttség öt személlyel képviseltette magát az eseményen. A külhoni magyar újságírók számára fontos pillanat volt, amikor Szöllősi György, a szövetség elnöke és Csisztu Zsuzsa alelnök ünnepélyes keretek közt átadta az új külhoni tagoknak a sajtóigazolványokat. Az együttműködési megállapodást az MSÚSZ és a Magyar Újságírók Kárpátaljai Szövetsége (MÚKSZ) 2017-ben Győrben írta alá. Első körben öt kárpátaljai – Dunda György, Kőszeghy Elemér, Nigriny Szabolcs, Szabó Sándor és Zunko Barnabás fotóriporter – magyar sportújságíró jutott MSÚSZ-igazolványhoz. Ezúttal három új kárpátaljai taggal bővült a szövetség. Iváncsik Attila, az 21 Ungvár tévécsatorna szerkesztő riportere és Jakab Lajos, a Kárpátinfo hetilap sportrovatának szerkesztője a helyszínen, Horváth Sándor, lapunk főszerkesztő-helyettese pedig utólag kapta meg igazolványát.

De nemcsak írtunk a sportról, hanem műveltük is azt. A kárpátaljai magyar médiaválogatott a harmadik helyen végzett a Magyarország Ungvári Főkonzulátusa által szervezett Urald a pályát! elnevezésű kispályás labdarúgótornán. A Dunda György, Szabó Sándor, Zunko Barnabás, Nigriny Szabolcs, Jakab Lajos, Iváncsik Attila, Marton Tibor, Répási István, Lőrincz Zsolt, Olekszandr Szilcsenko és Roman Szenisin összeállítású médiaválogatottat több kárpátaljai szerkesztőség és sportklub képviselői alkották. A teljesség igénye nélkül: a Kárpáti Igaz Szó, a Kárpátalja, a Kárpátinfo, a 21 Ungvár, a Pulzus rádió, a Beregszász hetilap, a Munkácsi Labdarúgó Akadémia és a Beregvidék Ifjúsági Sportegyesület munkatársaiból állt össze a gárda.

A magyar klubok kapkodtak a kárpátaljai focisták után

Az ungvári Szimcso Viktor egy évvel meghosszabbította szerződését a labdarúgó NB II-ben szereplő ETO FC Győrrel. Az elmúlt év utolsó napjaiban derült ki, hogy a Ferencváros labdarúgócsapata szerződtette a legutóbb az ukrán élvonal negyedik helyén álló Zorjában szerepelt Igor Haratint. A 23 éves munkácsi születésű középpályás nem ismeretlen Szergej Rebrovnak, hiszen 2014-ben az FTC vezetőedzőjénél debütált az akkor bajnoki címet ünnepelt Dinamo Kijevben. Nagy Sándor szerződést hosszabbított a DVSC-vel. Idei hírről van szó, de a tárgyalások nagy valószínűséggel már tavaly elkezdődtek, a 33 éves ungvári kapus 2021 decemberéig írta alá új kontraktusát. Maradva a Debrecennél, tavaly május 5-én mutatkozott be a felnőtt csapatban az alsókerepeci Kusnyir Erik, aki 2017. februárjában igazolt Debrecenbe. A tehetséges középpályás, mielőtt a felnőtt kerethez került, a Debreceni Labdarúgó Akadémia U17-es együttesében futballozott. Érdekesség: Kusnyir Erik a Nemzeti Sport osztályzatai alapján negyedik lett a jobb oldali védők rangsorában, csupán két válogatott, Lovrencsics Gergő, Fiola Attila és Kulcsár Dávid előzte meg posztján a kárpátaljai születésű tizennyolc éves futballistát.

Példás munkácsi menetelés

Jól szerepelnek az országos gyermek- és ifjúsági ligában a Munkácsi Labdarúgó Akadémia korosztályos csapatai. Az U15-ös, az U17-es és az U19-es gárda is vezeti a bajnoki tabellát. Az U15-ös csapat magabiztosan menetel, többnyire kiütéses győzelmeket aratva. Viktor Muntyan neveltjei tizenegy forduló után 26 ponttal, nyolc győzelemmel, két vereséggel és egy döntetlennel vezeti a bajnokságot. Az U17-es korosztály mérlege is hasonlóan parádés, 28 pontjuk és mindössze egy-egy döntetlenjük és vereségük van, egy ponttal előzik meg a második helyen álló Nyika Ivano-Frankivszk csapatát. Az országos U19-es másodosztályú bajnokságban továbbra is versenyben van a feljutásért a Latorca-parti gárda, hét forduló után 17 ponttal vezetik a pontvadászatot a szintén 17 pontos Csernovici Bukovina előtt. Megszámlálhatatlan utánpótlástornát szerveztek vidékünkön tavaly, ilyen volt a Havasi András és a Fülöp Sándor nemzetközi torna, a Kárpátalja Kupa, vagy az I. Petőfi Kupa nemzetközi kispályás labdarúgótorna. A legbiztatóbb kárpátaljai tehetségek Magyarországon, Kisvárdán és Felcsúton voltak edzőtáborozni, ahová edzőik is elkísérték őket.

Érmek a szorítóból

A munkácsi Márton Róbert október végén aranyérmes lett a Kropivnickijben rendezett férfi ökölvívó országos bajnokság 22 éven aluli korosztályában. A fiatal tehetség 2017-ben ugyanebben a súlycsoportban a dobogó második fokára állhatott, ugyanis óriási pechjére az elődöntőben fejsérülést szenvedett, így a fináléra már nem tudott a szorítóba lépni. Most nem volt hátráltató tényező, a fináléban legyőzte riválisát és megszerezte hatodik korosztályos bajnoki címét. Egy hónappal később a felnőttek között Mariupolban a harmadik helyet szerezte meg a kárpátaljai öklöző. A 91 kilogrammosok mezőnyében induló Latorca-parti öklöző úgy lett bronzérmes, hogy a negyeddöntőben fej- és vállsérülést szenvedett. Róbert gőzerővel készül az idén esedékes Európa-bajnokságra. Mivel súlycsoportonként csak egy versenyző indulhat a kontinensviadalon, ezért a legnagyobb riválisával, a harkivi Szerhij Gorszkovval kell megvívnia a kijutásért.

Beregvidéki bravúrok a Székelyföld és az Autonómia Kupában

A Székelyföldért Társaság és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet szervezésében hatszáz focista és negyvennégy csapat részvételével rendezték meg a 9. Kárpát-haza Labdarúgó Tornát Diósdon. A 40+ korosztályt felölelő Székelyföldért kupában 20 csapat indult. Régiónkat a Beregvidék és Visk együttese képviselte. A Felső-Tisza-vidékiek nem tudták továbbverekedni magukat a csoportjukból, a Beregvidék ellenben a 4. helyet szerezte meg. Az Autonómia kupában a 18 és 40 év közötti korcsoport volt érdekelt. Itt 24 csapat szállt harcba a végső elsőségért, köztük a Beregvidék, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, valamint Kárpátalja néven egy együttes, amit a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) indított. A csoportküzdelmek során mindhárom gárda jól szerepelt és továbbjutott. Az egyenes kieséses szakaszban, sajnos, egymással kerültek össze csapataink. Előbb a nyolcaddöntőben a Beregvidék 7–1-re kiütötte a főiskola együttesét, később pedig a harmadik helyért lejátszott helyosztón Kárpátalja csapatán léptek túl magabiztos játékkal, 4–2-es eredménnyel, így Beregvidék szerezte meg a bronzérmet.

Új létesítmények, megújuló stadionok

Május 19-én Megyei Kupadöntő mérkőzésével avatták fel a Minaj Arénát, ahol a házigazda 5–0-ra múlta felül az Irhóci FC csapatát. Az eseménysorozat díszvendége volt az aranylabdás Igor Belanov, a ’86-os KEK-győztes Dinamo Kijev egykori játékosa. Nyáron elkezdődött az ungvári Avangard Stadion rekonstrukciója, a fejlesztések magukba foglalják az atlétikai pálya burkolatának teljes cseréjét, a fűthető játéktér füvesítését, valamint egy nagyméretű FIFA-minősítésű műfüves pálya építését. A beruházás összköltsége mintegy 38 millió hrivnya, amelyhez a regionális fejlesztési alap, az ungvári önkormányzat és Magyarország is hozzájárul. Ha elkészül, a létesítmény megfelel majd a legmagasabb nemzetközi elvárásoknak is. Nem titkolt cél, hogy a felújított stadion bázisán egy labdarúgó akadémiát hoznak majd létre. A felújítási munkálatok várhatóan idén nyáron fejeződnek be. Szintén jelentős beruházás kezdődtek Dercenben, ugyanis itt lesz a Munkácsi Labdarúgó Akadémia edzőközpontja. A hatból két műfüves pálya kialakítását már nyár végén elkezdték, tavasszal pedig a két füves pálya építésével folytatódik a fejlesztés. A kollégium terveit is elfogadták, több kivitelező cég is verseng a munkáért. A legkissebekre is gondolva, Ovi-Sport pályákat avattak Kárpátalján. A Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében Munkácson és Nagydobronyban adtak át óvodai sportpályákat. Munkácson körülbelül 300, míg Nagydobronyban 176 óvodást csatolnak a Magyarországon 2011 óta működő Ovi-Sport láncolathoz. Tiszapéterfalván és Visken következik a folytatás!

Arany és bronz a medencében

Sikeres évet tudhat maga mögött az ungvári Dinamo Sportegyesület vízilabda szakosztálya. A 2004-es korosztály bajnoki címet szerzett a kelet-ukrajnai Dnyipróban rendezett országos bajnokságon, míg a 2006-os korosztály bronzéremmel tért haza a lembergi nyílt bajnokságról.

A brazil csillagok Kígyóson

A múlt év legkülönösebb mérkőzését május 27-én Kígyóson játszották, a helyi öregfiúk csapata egy barátságos meccs keretében a brazil keresztény veterán válogatottat fogadta, amely a kígyósi baptista gyülekezet meghívására érkezett Kárpátaljára. Brazília csapatában pályára lépett többek között Julio Baptista, a Sevilla, a Real Madrid, az Arsenal, az AS Róma és a brazil válogatott játékosa, valamint Mário Jardel, korábbi Porto-játékos, aki kétszer is Aranycipőt nyert (1999-ben és 2002-ben). A mérkőzés 1–1-es döntetlennel zárult, valószínűleg a faluban még nagyon sokáig emlegetni fogják ezt a meccset.

Félezer résztvevő, 60 csapat, 1100 gól

A Beregszászi 4. Számú Bendász István cserkészcsapat és a beregszászi konzulátus első alkalommal szervezte meg a „2018 perc a közösségért, az egészségért” elnevezésű rendezvényét, amelyre több mint 500 résztvevőt regisztráltak 34 óra alatt. A csapatok ügyes focistái több mint 1100 gólt rúgtak. Az az élsport mellett a szabadidősport is legalább annyira fontos, így meg kell említeni, hogy tavaly vidékünkön több mint fél tucat maraton és félmaraton futóversenyt rendeztek.

125 éve angol rúgólabdaként érkezett vidékünkre

Tudta Ön, hogy a mai Ukrajna területén Kárpátalján honosodott meg legkorábban a labdarúgás, amit akkoriban angol rúgólabdának neveztek. Hogy Ungváron épült az első futballpálya? Hogy 1959-ben a moszkvai Luzsnyikiban a Szpartak Moszkva–Dinamo Kijev szovjet örökrangadón egyszerre hat kárpátaljai játékos lépett pályára? Hogy a helyi egyesületek négy ország bajnokságában szerepeltek? Hogy Kalocsay Géza révén világbajnoki ezüstérmessel is büszkélkedhet a vidék? 125 éve angol rúgólabdaként érkezett vidékünkre, rövid idő alatt labdarúgásként lett népszerű és sikeres sportág. Ennek az évfordulónak az apropóján a Kárpátaljai Megyei Labdarúgó Szövetség az ungvári Junyiszty-sportcsarnokban ünnepi körítés mellett a nagy elődök előtt tisztelegve utánpótlástornát és gálameccset rendezett. Az egyik csapatba a külföldi klubokban futballozó kárpátaljai játékosokat, a másikba az ukrajnai csapatokban játszókat válogatták össze. Sok egykori kitűnő játékos eljött az eseményre, ha nem másért, azért, hogy találkozzon a régen látott cimborákkal és csapattársakkal, ami alkalmat adott a nosztalgiázásra is. A megkopott emlékek felelevenítésében óriási segítséget és támpontot adott a sportcsarnok aulájában rendezett rögtönzött kiállítás. Korabeli sajtókiadványok, könyvek és megkopott fekete-fehér fotók elevenítették meg a kárpátaljai labdarúgás 125 évének hol sikeresebb, hol hányattatottabb esztendőit.

Folytatás 2019-ben.

Forrás:
KISZó/Szabó Sándor
Sport Közzétette:

Post Author: KISZó