A hasonmásbabától az Unikornisig

Nincs is annál kellemesebb és kényelmesebb, mint otthon, a gyerekek közelében dolgozni, pénzt keresni. Ez a lehetőség nem sok embernek adatik meg, de azért vannak szerencsések, vagy olyanok, akik maguk alakították ki az otthoni tevékenység lehetőségét. A beregszászi Papp Viktória e kevés emberek egyike, aki nem mással, mint textilbaba-készítéssel foglalkozik. A házába belépve azonnal szembeötlik a fiatalasszony kézügyessége, kreativitása, legyen az díszpárna, faldísz vagy kopogtató.

– Még kislánykoromban megtanultam varrni a mamámtól és édesanyámtól. Sok évig nem igazán foglalkoztatott komolyabban ez a téma, ugyanis a pedagógusi szakmát választottam. Aztán amikor gyesen voltam , arra gondoltam, valami olyasmibe kellene belevágni, ami érdekel, és talán még pénzt is hoz a konyhára – kezdte beszélgetésünket Viktória. – Egy nyáron elmentünk Odesszába, ott láttam először textilbabát műhajjal, kiscipőben, sapkában, tüllszoknyában nagyon megtetszett, és azt mondtam a férjemnek,

ha hazamegyünk, megpróbálok egy ilyen babát varrni.

Kislány koromban szerettem babázni, de textilbabám sosem volt. Így hát belevágtam, és megvarrtam az elsőt. Akkor még nem volt varrógépem. A Flóra nevet kapta. Nem sikerült túl jól, de nekem mindmáig kedves, hiszen ő az első ilyen alkotásom. Sokan tanácsolták, tegyem fel az internetre, mert lehet, hogy másoknak is megtetszik. Valóban megkerestek néhányan, hogy tudnék-e nekik is készíteni olyan babát.

Azóta három év telt el, s mára már egész szép gyűjteményem van.

– Mind mindenben, gondolom, a babakészítésben sem árt az újítás, a fejlesztés…

– Ez így igaz. Bár csak egy játékról van szó, itt is nőnek az igények. Kértek, hogy készítsek hasonmás babákat, vagyis valamelyest hasonlítson kis gazdájára. Hogy kipróbáljam, valóban működik-e ez a dolog, a saját gyerekeimet formáztam meg , így született meg Zsombor és Flóra.

A gyerekek fotója alapján készítem el a hasonmásbabákat, és bátran állíthatom, közkedvelt lett a dolog, hisz ilyesmi nem igazán kapható az üzletekben.

Most már több típusú babát varrok. Minél tovább, annál szebb a kidolgozásuk, és a megformálást is igyekszem tökéletesíteni. Két méretben varrom őket − 35 és 45 − centméteresek, de tervezem a 20 centimétereset is, hogy a kisebb jövedelműek is megtudják vásárolni.

– Tudjuk, hogy manapság a gyerekek igencsak modernek, ezek a babák viszont inkább az egyszerű irányvonalat képviselik. Mi a tapasztalata, egy-egy vásár alkalmával a gyerek választja őket, vagy a szülő „beszéli rá” gyermekét a rongybabára?

– Minden gyerekben, él az egyszerű játék iránti vágy is. A hasonmásbabákat természetesen a szülők rendelik, viszont a vásárokon már a gyerek választ. Sokszor feltölt, új elképzelésekre ösztönöz, ha látom a gyerek szemében a csillogást, amikor kiválasztja a számára legszimpatikusabb babát.

Népviseletbe öltöztetett baba, vagy modern, akár bőrdzsekis is kapható.

Közben igyekszem a mai kornak is megfelelni, ezért már textiljátékokat is varrok: Unikornist, majmot, békát, zsiráfot, elefántot stb.

– Ötleteinél segítségül hívja az internetet?

– Az internet valóban nagy segítség, de inkább szakkönyvekből tanulok. A textilbabát egyébként egy norvég hölgy álmodta meg, az ő könyveiből válogatok ötleteket, szabásmintát és így tovább. Egy egyszerű baba elkészítése 2-3 napot vesz igénybe, de ez 4-5 napra is kitolódhat. Az összeállítás már gyorsan megy, a nemszeretem részét képezi a szabás, a kitömés, de ezt is meg kell csinálni, e nélkül nincs játék. Most újításként olyan darabokat készítek, amiket néhány hónapos gyermekeknek is a kezükbe adhatnak, hiszen a baba haja is textilből készül, a szeme pedig hímezve van, így semmi káros anyag nem kerül a gyermekhez, és még mosható is a játék.

Hegedűs Csilla

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó