Kárpátalján 274 ezer nyugdíjas él. Milyen évet zárt a megyei Nyugdíjalap, milyen változások várhatóak 2019-ben, erről Péntek Anasztáziát, a Nyugdíjalap vezetőjét kérdeztük.
– Hogyan alakultak a kifizetések 2018-ban, milyen nehézségekkel szembesült a hivatal?
– Régiónkban jelenleg 274 ezer 600 nyugdíjas szerepel a nyilvántartásban. Közülük 10 600 az erőszakszervezetekből lett nyugdíjazva.
Az idős emberek közül 47 ezren továbbra is aktívak maradtak és mindmáig dolgoznak.
Júliust kivéve, amikor is valamennyi régióban gondok voltak az utalásokkal, tavaly az egész év folyamán stabilak voltak a kifizetések. Több alkalommal újraszámfejtettük az illetményeket: márciusban az erőszakszervezetektől nyugdíjba vonult személyekét, áprilisban a még dolgozókét, júliusban a létminimum emelkedése kapcsán néhány újabb kategóriáét. A következő újraszámfejtés decemberben történt, ugyancsak a létminimum emelkedése kapcsán. Persze a juttatások mindenkinél más és más mértékben változtak:
voltak, akiknek néhány hrivnyával és olyanok is, akiknek több száz hrivnyával emeltek.
Ez attól függött, hány év biztosított munkaviszonnyal rendelkezett az adott személy és mekkora volt a fizetése. Sajnos azoknál volt a legcsekélyebb az emelés mértéke, akik ugyan végigdolgozták az életüket, ám alacsony volt a bérük. Ezek elsősorban az állami alkalmazottak és a volt kolhozisták. Remélhetőleg ők az idén márciusban sorra kerülő „nyugdíjindexálás” során pozitív elbírálásban részesülnek.
– Milyen változásokra számíthatnak még idén a koros emberek?
– Januárban a létminimum és a minimálbér emelkedése kapcsán már újraszámoltuk azok illetményét, akik elérték 65. életévüket és rendelkeznek a szükséges munkaviszonnyal. Férfiak esetében ez 35, nőknél 30 év. De emelkedett a volt katonák nyugdíja is. A belügyminisztériumhoz tartozó éltes személyek havonta megkapják a megemelt nyugdíjuk és a 2016 januárja, valamint 2017 decembere folyamán folyósított nyugdíjuk közötti különbség 50 százalékát.
Mint már említettem, idén márciusban indexálásra kerül sor, melynek során a korszerűsített átlagfizetés mértékéhez igazítják a juttatásokat.
Április 1-től újraszámolják azok ellátmányát, akik nyugdíjazásuk után még legalább 24 hónapot dolgoztak. Idén ezt még maguk az érintett nyugdíjasok is kérhetik, 2020-tól már csakis automatikusan történik majd ez a folyamat.
Ezenkívül a létminimum emelkedése kapcsán további két emelés van még betervezve az idei évre: július 1-től és december 1-től. Ekkor változik majd az öregségi nyugdíjban részesülők, a rokkantak, a különféle harci cselekményekben megrokkant személyek minimális juttatása, növekszik a rokkantakat ápolók szociális támogatása.
– Az emelések mind pluszköltségeket jelentenek a nyugdíjfolyósító számára. A megyei Nyugdíjalap képes-e önmaga előteremteni a szükséges összeget?
– Nem, a megyei költségvetéshez hasonlóan régiónk Nyugdíjalapja is dotációra szorul. Sajnos nem rendelkezünk olyan nagyvállalatokkal, amelyek adóikkal megtöltenék a büdzsét. Ezenkívül magas a munkanélküliség és a munkaerő-elvándorlás is. Jelenleg 1 millió 200 ezer lakosa van Kárpátaljának.
A statisztikai adatok arról tanúskodnak, hogy ebből 552 ezerre tehető a gazdaságilag aktív lakosság aránya, a munkaképes korúaké 535 ezer.
Eközben közel 200 ezer munkanélkülit jegyzünk, azaz a felsoroltak 40 százalékát. Hivatalosan 150 ezren külföldön dolgoznak, s megjegyzendő, elsősorban a jó szakemberek mentek el. Tehát az ő adójuk nem a megyei költségvetést gazdagítja, ahogyan azoké az itthoni munkavállalóké sem, akik feketén dolgoznak és borítékban kapják meg a bérüket. Munkaadóik ezáltal megvonják tőlük a szociális garanciákat, elsősorban a nyugdíjazáshoz való jogukat. Egyszóval
folyamatosan nő a Nyugdíjalapra nehezedő teher: jelenleg egy munkaképes korú emberre 1,4 nyugdíjas jut.
Eközben a járások között is nagy eltérések tapasztalhatók: például míg az Ungvári járásban egy aktív lakosra egy fél nyugdíjas jut, a Volóci járásban már 2,3, a Técsőiben 2,1. S ez a tendencia folyamatosan erősödik. Ezért a bevételek emelése az egyik legfontosabb feladatunk. Ezen belül a feketemunkások felszámolása, a munkaviszonyok legalizálása rendre napirenden szerepel.
Hogy érthetőbben demonstráljam: december 1-re a megyei Nyugdíjalappal szemben felhalmozott tartozás összege elérte az 55,2 millió hrivnyát.
A fiskális szolgálattal karöltve folyamatosan dolgozunk azon, hogy behajtsuk az adósokon az elmaradást.
Emellett pozitívumként értékelem, hogy a nehézségek ellenére tavaly valamennyi idős ember idejében és stabilan hozzájutott a nyugdíjához. Az Alap munkatársai pedig mindent megtettek azért, hogy a folyósítások akadálytalanul megtörténjenek, amiért hálás vagyok nekik, s ezúton kívánok mindenki számára nagyon sikeres, boldog új évet.
Magyar Tímea