Megnyitották a Teleki László Alapítvány és a Magyarság Háza „Ideje az építésnek” című tárlatát az Ungvári Néprajzi és Népi Építészeti Múzeumban. A vándorkiállítás olyan műemlékeket mutat be, amelyeket a magyar kormány újított fel és mentett meg ezzel a pusztulástól.
Az „Ideje az építésnek…” Megújuló műemlékek a Kárpát-medencében elnevezésű kiállítás a határon túli magyar vonatkozású történelmi épületek megóvásának előmozdítására a magyar kormány által indított Rómer Flóris Terv keretében nyújtott támogatások eredményeit mutatja be.
A támogatott objektumok többsége középkori eredetű egyházi épület.
A kiállításhoz egy interaktív foglalkoztató tér is csatlakozik. Kicsik és nagyok egyaránt kipróbálhatják a speciális műemléki munkafolyamatokat és betekintést nyerhetnek a támogatásban részesült helyszínek kiemelkedő értékeibe. Kutathatnak falat, amelyen a későbbi korokban felhordott mész- vagy vakolatréteg utánzó festés valamelyik támogatásban részesült helyszínről származó falképet, esetleg befalazott, gazdagon díszített nyílászárót takar.
Restaurálhatnak egy falképet vagy akár régészkedhetnek is.
Forgatható hengerek segítségével megtekinthetik az éppen felújított vagy felújításra szoruló falképeket, és összevethetik azokat a múlt században készült másolatokkal, de egy, a XVIII. században népszerű 3D-látványt nyújtó eszköz segítségével betekinthetnek magukba az épületekbe is.
Ezekre az érdekes interaktív részekre hívta fel a figyelmet Diószegi László is. A Teleki László Alapítvány igazgatója elmondta, már második alkalommal hozták Ungvárra a kiállításukat, továbbá örömét fejezte ki, hogy egyre több munkatársuk van itt is.
Az alapítvány mintegy harminc objektum restaurálásában vett részt a Kárpátalja számos településén.
– Az építészeti hagyomány legalább olyan fontos, mint az anyanyelv vagy a zene – szögezte le Dr. Grezsa István miniszteri biztos. – Nagyon fontos, hogy a hagyomány a modernitással párosuljon. Amikor ragaszkodunk egy-egy épület korhű megőrzéséhez, akkor voltaképpen nem a múltról, hanem a jövőről beszélünk.
Ez a kiállítás sem a múltról szól, holott régi épületek egy-egy részletét látjuk, hanem a jövőről.
És ez nem csak a miénk, magyaroké, hiszen a Kárpát-medencét „tejtestvér” népekkel együtt lakjuk, így ez az érték közös.
Molnár Ildikó, a megyei kulturális és művelődési főosztály helyettes vezetője kiemelte,
a Viskről indult vándorkiállítást egész Kárpátaljával megismertetik a nyár közepéig, ugyanis több helyszínen is bemutatják majd.
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.