Kijev szerint szándékosan húzza az időt Moszkva a tranzitmegállapodás meghosszabbításáról szóló tárgyalásokon, hiszen hamarosan elkészül az Északi Áramlat-2, és az oroszoknak már nem lesz szükségük az ukrán gázvezetékekre.
Májusban folytatja az egyez¬tetéseket Ukrajna és Orosz¬ország a tranzit¬meg¬ál¬la¬po¬dás meghosszabbításáról, a felek ugyanis a héten, uniós közvetítéssel zajlott tárgyaláson nem jutottak közös nevezőre. Az ukrán állami gázvállalat, a Naftogaz szerint a történtek nem tekinthetők meglepő fordulatnak, Moszkva ugyanis szándékosan az időhúzásra játszik. „A Gazprom halogatja a valós tranzitmegbeszéléseket, amíg megépül az Északi Áramlat-2. Utána pedig azt mondhatják, már nincs szükség az ukrán tranzitútvonalra, ecsetelte Jurij Vitrenko, a Naftogaz vezérigazgató-helyettese a Reutersnek adott kommmentárjában.
A Északi Áramlat-2 gázvezeték, amely a Gazprom, a német Uniper és Wintershall, valamint a francia Engie közös projektje, várhatóan még idén megépül, és a segítségével kiküszöbölhető lehet az ukrajnai tranzit. Ez Kijevnek nagy érvágás lenne, hiszen az ebből származó bevételek az ország GDP-jének 3 százalékát adják. Angela Merkel német kancellár tavaly már arra kérte Vlagyimir Putyint, hogy ne szűnjön meg Ukrajna tranzitszerepe azt követően sem, hogy használni kezdik az Északi Áramlat-2 vezetéket. Az orosz elnök kijelentette:
Moszkva kész meghosszabbítani a 2019 végén lejáró tranzitmegállapodást, de csak gazdaságilag megfelelő feltételek mellett.
A Reuters úgy tudja, Maros Sef¬co¬¬vic, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke azt javasolta a Gazpromnak és a Naftogaznak, hogy a két ország tízéves szerződés keretében állapodjon meg évi minimum 60 milliárd köbméteres garantált szállításról, amelyet 30 milliárd köbméteres mennyiséggel lehetne bővíteni.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.