Amikor elkezdtem ezt a szakmát és átvettem a sportrovatot, a hétfő reggelem, de gyakran az egész délelőttöm is azzal telt, hogy a vezetékes telefonon – bár már volt mobil és internet, de a szövetségekben voltak, akik ragaszkodtak régi jól bevált szokásaikhoz – tárcsáztam a megyei, majd a járási labdarúgó szövetségek irodáit. Ily módon jutottam hozzá az aktuális bajnoki mérkőzések eredményeihez, a pontvadászat állásához és egy-két pluszinfóhoz. Elődeimnek még ennél is nehezebb dolga volt, ők a hétfőt a szövetségben kezdték, maguk körmölték ki az eredményeket a jegyzőkönyvekből. Manapság már másképp működik.
A hétvégi eredmények már vasárnap, vagy hétfő reggel felkerülnek a megyei szövetség honlapjára, egyesek elektronikus formában is postázzák a friss információkat. A portálon elérhetők a korábbi fordulók eredményei és a tabella állása is. Hisz az ő érdekük is, hogy az információ minél hamarabb eljusson az emberekhez. Az információáramlás felgyorsult, az okostelefonok világában az internet közvetítésével a leírt szó egy szempillantás alatt eljut az olvasóhoz. Ráadásul a közösségi média egyre nagyobb szerephez jut a hírek közvetítésében.
A sajtóban mindig is fontos volt a hírverseny. Vannak sportolók, akik tisztátalan eszközökkel igyekeznek előnyhöz jutni, doppinggal jobb eredményt elérni. A hírportálok és kamuoldalak „fake news”-zal, vagyis álhírekkel igyekeznek tisztességtelen előnyt szerezni, amelyek egy szempillantás alatt valósággá válnak az emberek fejében. Így lehet manipulálni a közvéleményt. A zsurnaliszta szerepe, hogy kibányássza, és jobb esetben több forrásból is leellenőrizze egy-egy hír valóságtartalmát.
Óriási a sajtómunkás felelőssége abban, hogy megbízható forrásból származó információt tálaljon az olvasó elé, tisztázza az álhíreket. Az utóbbi hónapokban több, a kárpátaljai magyarságot ért támadás és az ukrán–magyar viszonyban tapasztalható feszültség komolyan próbára tette a sajtót. Az oktatási törvény, a listázás, a kettős állampolgárság kérdése és a megyében kihelyezett provokatív tartalmú plakátok felborzolták a közvéleményt.
Amikor tíz éve felhívtam a megyei labdarúgó-szövetséget, maximum a sercegő telefonvonal miatt kaphattam félinformációt, megvezetésről szó sem lehetett. Ma ezzel szemben a megvezetés a napi gyakorlat.