A Nagyberegi Tájházat 2013-ban hozták létre, első éven mindössze három rendezvényt szerveztek, de 2014-től immár heti rendszerességgel foglalkoznak az oda látogató gyerekekkel. A programok szeptember végétől május végéig tartanak. A látogatókat Gál Adél és Csurman Puskás Anikó programszervező várja, és kalauzolja.
– Mindig a jeles napokhoz igazítjuk a programunkat, szeptemberben tehát mi mással, mint a szüreti mulatsággal indítunk. Olyankor élőzenés táncház van. A kézműves foglalkozásokon őszi leveleket használunk fel, Márton napján lámpásokat készítünk, Szent Mártonról mesélünk a gyerekeknek. A novemberi gyertyamártogatást követően pedig kezdetét veszi az adventi időszak. Karácsonyra hangolódva adventi kopogtatókat, karácsonyi díszeket készítünk, mézes kalácsot és bejglit sütünk közösen a gyerekekkel. Luca napján gyermekjátékokat szervezünk – avat be tevékenységükbe Gál Adél.
– Épphogy túl vagyunk a farsangi időszakon. Gondolom, a télűzés is a palettán volt.
– Természetesen. A téli szünet után folytattuk a programsorozatunkat. Farsangi álarcokat, busómaszkokat készítettünk. A busójárás nem jellemző pont a mi vidékünkre, viszont a magyar kultúra része, ezért tartjuk fontosnak, hogy ezt is megismertessük a gyerekekkel. Kisze-bábúkat, más szóval pálcikababákat kreáltunk.
A gyerekek nem igazán ismerték a kiszebabákat, ezért is volt nagy öröm számunkra is bemutatni nekik ezt az régi, érdekes játékot.
Március 5-én a farsangi játszóházban a kicsik körjátékokat játszottak, farsangi fánkokat sütöttünk, csuhét fontunk, és a szövést is kipróbáltuk. Március 15-re kokárdákat készítettünk.
– És lassan már a húsvétnál járunk…
– Így van. Manapság divatba jöttek a húsvéti kopogtatók is, természetesen ezt is készítünk, no meg hímes tojásokat. Vidékünkön sokfajta hímestojásfestés létezik,
mi a kárpátaljai hagyományos technikákat igyekszünk bemutatni és megtanítani. Húsvét után tavaszi virágokból kompozíciókat készítünk, május elején májusfát állítunk, programsorozatunkat a pünkösdi király megválasztásával zárjuk.
– A felsorolt, fantasztikus programokon bárki részt vehet?
– Minden egyes rendezvényünket meghirdetjük, Facebook-oldalunkon is. Ahogy kirakjuk a programot, perceken belül össze is gyűl annyi jelentkező, amennyit fogadni tudunk. Ma már nemcsak a Bereg-vidéki iskolások jönnek, hanem más járásokból is. Télidőben, amikor egyszerre csupán 25 fős csoportot tudunk fogadni, foglalkoztatni. Az udvaron 50-60 gyerek is elfér.
– A programok korosztályfüggők?
– Mi alakítjuk azokat a gyerekekhez. A játszóházba csak kicsiket várunk, a nagyobbak közül mindenki a maga módja veszi ki részét a foglalkozásokból.
– Mit szeretnek a gyerekek a legjobban?
– Főképpen a könnyen elsajátítható dolgokat. Talán a körmöcskézés a favorit, ezt mindenki hamar megtanulja, a fiúk, és a lányok, kicsik és nagyok egyaránt. És nem kérdés, hogy leginkább az udvaron szeretnek játszani.
Van néhány népi fajátékunk- gólyaláb, diótörő, célbadobó. Mindegyikből kettőt szereztünk be, hogy versenyezni tudjanak, hiszen olyankor a legérdekesebb.
– Tehát minden a hagyományőrzésről szól, a magyar kultúrára alapul. Miért tartják fontosnak hogy mindezt beplántálják a felnövekvő nemzedékbe?
– Sokszor mondjuk, hogy már a csapból is a hagyományőrzés folyik, mégis azt valljuk, hogy a felsorolt tevékenységeket mindenkinek ismernie kell. A tájházban pedig nemcsak az elméleti, hanem a lényegesebb, gyakorlati részét is kipróbálhatják, a kezükbe vehetik a szenes vasalót, a mozsárt, a csöcsös korsót, megtekinthetik a sokszor használatban lévő búbos kemencét. És minden kézműves foglalkozáshoz információkat társítunk.
Megbeszéljük, mi mire jó, például a körmöcskézés.
Egy gyerek sem tudja (és szerintem sok felnőtt sem), hogy régen gatyamadzagot fontak ezzel a technikával. Most már egyre kevesebb házban él több generáció, ezért ritka, hogy a mai gyerek megtanulja a nagyszüleitől ezeket a dolgokat. Mi ezt szeretnénk pótolni a tájházban.
Hegedűs Csilla
A nagyberegi az első olyan kárpátaljai tájház, amely csatlakozott a magyarországi tájházakat összefogó szövetséghez. Így Szent György napja környékén, április 27-én, csatlakozva a Magyar Tájházak Napjához, nyílt napot tartanak, ahová minden érdeklődőt nagy-nagy szeretettel várnak.