Bocskor Andrea európai parlamenti képviselő szervezésében Brüsszelben, az Európai Parlament épületében, április 2-án, Emberi és kisebbségi jogok az EU szomszédságában címmel, az ukrajnai nemzeti és nyelvi kisebbségek helyzetét vizsgáló konferenciára került sor.
A fórum résztvevői kiemelten foglalkoztak az ukrán hatalmi szervek jogszűkítő kisebbségpolitikájával, annak a kárpátaljai magyarságra gyakorolt kihatásával. Az esemény keretében bemutatták Csernicskó István és Tóth Mihály „Az anyanyelvi oktatás joga. Közép-európai hagyományok és Kárpátalja példája” című kiadványát, valamint egy, a kárpátaljai magyarok elleni atrocitásokat bemutató brosúrát, mely a 2014-től 2018-ig terjedő időszak történéseit dolgozza fel. Levetítették a TV21 Ungvár stábja által készített „Magyarellenes megnyilvánulások Kárpátalján” című dokumentumfilmet is – tájékoztatta lapunkat Brüsszelből Tóth Mihály.
A konferencia munkájában részt vett Fernandes de Varennes, az ENSZ kisebbségügyi különmegbízottja, Németh Zsolt, a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, Gál Kinga, az Európai Parlament keretében működő kisebbségi munkacsoport társelnöke is.
A hallgatóság soraiban jelen volt az Európa Parlament számos képviselője, valamint az Európai Uniónál akkreditált diplomata, közöttük az Ukrajnát képviselők is. Az ukrajnai-kárpátaljai magyarságot, e rendezvényen, Brenzovics László parlamenti képviselő, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke és Tóth Mihály, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) tiszteletbeli elnöke képviselték.
Tóth Mihály a KISZó megkeresésére elmondta, bevezető előadásában az ENSZ kisebbségi különmegbízottja az emberi jogok és a kisebbségek jogai közötti organikus összefüggésre és e jogok elválaszthatatlanságára hívta fel a figyelmet, valamit szólt azokról a sokszor tömeges tragédiákhoz vezető ellentétekről, melyek a jogok figyelmen kívül hagyásából, illetve megsértéséből fakadnak világszerte.
Gál Kinga beszámolt arról, hogy mit végzett a kisebbségi munkacsoport a most záruló parlamenti ciklus folyamán. Szólt a nemzeti kisebbségek jogainak, az Unión belül, is annak határain túl való szavatolása érdekében tett erőfeszítésekről. Kitért azokra a helyzetekre, mikor – úgymond – magasabb politikai érdekre hivatkozásra az Európai Unió és a tagállamok vezetői eltekintettek e jogok megsértésének számonkérésétől, aminek jelenleg Ukrajna esetében is tanúi lehetünk.
Hozzászólásában Németh Zsolt úgy vélekedett, hogy bár az emberi és kisebbségi jogok helyzete Ukrajnában már most is történelmi mélyponton van, sajnos még nem értük el a folyamat legalját.
Hangsúlyozta, a magyar kormányzat békét szeretne Ukrajnában, de a békéhez nélkülözhetetlen a nyugati integráció, a nyugati integráció pedig csak akkor lesz lehetséges, ha az ország tiszteletben tartja az alapvető emberi jogokat.
Az UMDSZ tiszteletbeli elnöke kiemelte, Brenzovics László beszédében részletesen szólt azokról a jogfosztásokról, melyek az utóbbi évek folyamán az ukrajnai nemzeti és nyelvi kisebbségeket érték. Valamint beszélt azokról az atrocitásokról, melyeknek a kárpátaljai magyar szervezetek aktivistái, magyar közéleti személyiségek és a magyar alapítványok támogatásainak kedvezményezettjei szenvednek el az ukrán hatalmi szervek részéről.
Sérelmezte, hogy eddig, a magyarság bántalmára elkövetett cselekmények büntetőjogi következmények nélkül maradtak.
Tóth Mihály Brüsszelben elhangzott felszólalását, amit a Kárpáti Igaz Szó rendelkezésére bocsátott, teljes terjedelmében az április 11-i printváltozatunkban olvashatjták!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.