Hol tart az egészségügyi reform?

Az egészségügyi minisztérium jelentése szerint gyakorlatilag befejeződött az alapellátási rendszer reformja. Ugyan, mint az lapunk közelmúltbeli felméréséből is kiderült (KISZó-kérdés: Érez-e pozitív változást a családorvosi ellátásban?), a lakosság nagyobb része nem érez semmilyen változást. A szakember is kifejtette, megfelelő anyagi háttér nélkül nem lehet látványos eredményekre számítani, a szaktárca mégis sikerként könyveli el az eddig elvégzetteket. De nézzük, mi áll a tárca jelentésében.

Orvos és páciens

Uljana Szuprun, a botrányairól elhíresült megbízott egészségügyi miniszter szerint az intézmények 97 százaléka már csatlakozott a Nemzeti Egészségügyi Szolgálathoz. A 2018 áprilisában útjára indított reform első szakaszának lényege, hogy az emberek önállóan választhatnak családorvost (belgyógyászt, gyerekorvost), akivel szerződést kötnek. Ezek az orvosok minden egyes páciens után támogatást kapnak az állami költségvetésből, melynek összege a páciens életkorától függ.

Az elmúlt egy esztendő folyamán 1314 kórház és 6228 családorvosi rendelő csatlakozott az Egészségügyi Szolgálathoz.

Ezek közül 114 magánklinika, s a magánpraxist folytató orvosok száma is megközelíti a százat.

A reformhoz csatlakozott orvosok száma 22 ezer, akiknek döntő többsége (14 300) családorvos, 4161 gyerekorvos, 3240 belgyógyász. Az egészségügyi szakemberek 24 százaléka az erősebbik nemhez tartozik (4285). A statisztika azt bizonyítja, a női orvosok népszerűbbek, nekik többnyire 3-7 százalékkal több ember szavaz bizalmat.
Ami a pácienseket illeti: eddig 25 millió 700 ezer lakos kötött szerződést valamelyik orvosával.

A legtöbben Dnyipropetrovszk megyében éltek a felkínált lehetőséggel, ahol 1 millió 83 ezren állapodtak meg doktorukkal.

A legkevesebben (420 ezren) Luhanszk megyében szerződtek. A páciensek nagyobb része – 8,7 millióan – 40 és 64 év közötti. A legkevesebb megállapodást az öt év alatti gyerekekre kötötték (1,9 millió). A Nemzeti Egészségügyi Szolgálat jelentése szerint ez alatt az egy év alatt 6,1 milliárd hrivnyát utaltak át a szerződött páciensek után, a legnagyobb összeget (31 millió 500 ezer hrivnya) a Vinnicai egészségügyi alapellátási központ kapta, ahol egyes családorvosok havi bére 18 ezer hrivnyára, a gyerekorvosoké 15 ezerre emelkedett.

Fehér foltok

A családorvosok szerint sok még a fehér folt az új rendszerben történő munkavégzésben, több téren hiányoznak a pontos minisztériumi utasítások. Például nem részletezi konkrét rendelet, mikor kötelező házhoz mennie a szakembernek és mikor elegendő, ha telefonon nyújt segítséget. Ezt egyelőre maguk a családorvosok kénytelenek eldönteni, s a probléma előbb-utóbb nyilván megszűnik, de jelenleg még nem ártana, mondják, ha a szaktárca részletezné, mi a kötelező eljárás.

A hiányos műszaki feltételek ugyancsak akadályozzák a munkavégzést.

A vidéki doktorok munkáját például a telemedicinának kellene segítenie. Ugyanakkor a perifériákon nemhogy távgyógyítás, sok helyütt internetszolgáltatás és laboratórium sincs. A pácienseknek a járási központba kell utazniuk az alapvető analízisek elvégzése végett, majd vagy megvárni, míg elkészülnek, vagy másnap ismét elmenni értük, s az eredménnyel vissza kell térniük orvosukhoz.

Nagyban megkönnyítené mind a szakemberek, mind a páciensek dolgát, ha legalább az alapvető elemzéseket és ultrahang-vizsgálatokat helyben meg lehetne ejteni.

Mit terveznek?

Az alapellátási rendszerben a közeljövőben további átalakítások várhatóak. Idén júliustól indul az ingyenes diagnosztika program, melynek értelmében 12 alapvető elemzést (vér, EKG és mások) ingyen végeznek el a szerződéssel rendelkező pácienseknek.

Nem kell majd fizetni a mellkasröntgenért, a mammográfiás és hat ultrahangvizsgálatért sem, ahogyan a nyirokcsomó, a pajzsmirigy, a mell- és a prosztatabiopsziáért sem.

A szaktárca emellett kísérleti jelleggel idén április 1-től belekezd az egészségügyi reform második szakaszába. Ezt Poltava megyében indítja, s keretében az állampolgárok most már a szakorvosokkal (traumatológus, sebész stb.) léphetnek szerződésre. Ezek bérét is a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat biztosítja majd, egy személy után 1623 hrivnyát. Ám ez az összeg változhat az adott páciens betegségénének súlyosságától.

Magyar Tímea

 

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó