Környezetvédelem: egyre több az öntudatos fiatal

Kimelegedett az idő, a napocska, a madárcsicsergés a szabadba csábítja az embereket, kit csak egy sétára, kit egy-egy hosszabb kirándulásra. Néhány éve azonban a várt élvezet, a virágokban és természetben való gyönyörködés helyett szemét tömkelege fogadja az erdőbe, folyópartra látogatókat. Műanyag palackok a bokrok alatt, színes tasakok éktelenkednek a fák koronáin. Hogy ez az áldatlan állapot sokakat zavar, bizonyítja a közösségi oldalakon a sokszor értelmetlen kihívások helyett most egy értelmes sőt hasznos tevékenységre buzdító felhívás, amely arra ösztökél mindenkit, keressen egy szeméttel teli helyet, (az utóbbi időben ilyeneket, sajnos egyre könnyebb találni) fotózzák azt le előbb a szemét eltakarítása előtt, majd utána is.

Talán nem reménytelen a helyzet, véli Dejneka Katalin, a Técsői Református Líceum biológiatanára. Sokan rájöttek, hogy környezetünk tisztántartása és védelme nem kormányrendeletektől, hanem tőlünk, hétköznapi emberektől függ.

Igaz, egyelőre szélmalomharcnak tűnik, de van haladás, egyre több az öntudatos fiatal, akik környezetvédő csoportokat alapítva nemcsak beszélnek, hanem tesznek is azért, hogy tisztább, rendezettebb legyen a városunkat körülvevő terület.

Ebben a harcban a leghatékonyabb módszer a megelőzés lenne, s mivel a környezetvédelmet szívügyének tekinti, minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében. Bármilyen különösnek tűnik sokszor a magától értetődőnek tűnő dolgokat is tanítani vagy legalábbis tudatosítani kell a gyerekek körében. Felhívni a figyelmet a szelektív hulladékgyűjtésre, újrahasznosításra.

A tanárnő annak is megtalálta a módját, hogyan tegye érdekessé a gyerekek számára ezt a hasznos, de nem igazán szórakoztató munkát.

Első lépésként a Nemzeti Együttműködési Alap online pályázatain vettek részt, amelyen Ruscsanin Mihalina első helyet nyert, Dankánics Elina pedig a „Hogyan lehet zöldebb a Földünk?” rajzpályázaton lett második. A nyertesek értékes tárgynyereményeket kaptak. Rövid videófilmes prezentációt készítettek, amelyhez maguk keresték az információt, a líceumban palackgyűjtési akciót hirdettek meg. Minden begyűjtött palackért pontszám jár, ha pedig másokat is bevonnak az akcióba, azért plusz pontot lehet kapni.

Az összegyűjtött műanyag hulladékot speciális gyűjtőhelyen adják le.

Minden héten felkerül a hirdetőfalra, kinek mennyi pontot sikerült összegyűjteni.

Ez azért fontos, mert a győztes és a legaktívabbak a tanév végén kirándulhatnak a hegyekbe.

A tavalyi nyertesek a Kárpáti Bioszféra Rezervátumba látogattak el, nagy élmény volt közelről is megszemlélni az évszázados faóriásokat, és a kihalás szélén álló tiszafával is „találkozhattak”.

Bökényi Magdolna

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó