Széljegyzet: Nép, ítélet

A nép néha ítéletet mond. Eddigi munkásságomból egyetlen olyan fél mondatot sem lehet megidézni, amelyikben unblock elítélően szóltam volna bármelyik nép, népcsoport döntéséről. Hittem és hiszem azt is: egy népet nem lehet egy-két képviselője cselekedetei alapján meg- és elítélni. Mondom ezt azzal kapcsolatban, hogy sokan hajlamosak voltak az ukrán nép hibájaként felróni az országvezetők mélyromlottságát, a közéletben uralkodó hazug állapotokat.

Az idei elnökválasztás nekem adott igazat, bebizonyította azt, hogy a nép nem csupán felheccelt állapotban, hátulról osztogatott pénzek által ösztökélve tud hatalmat váltani, hanem vérontás nélkül, már-már vidáman a szavazófülkék magányában is. És az, hogy egy a politikai életbe szinte a semmiből jövő ember majd háromszor annyit szavazatot szerez, mint a rókamájjal megkent ma még regnáló elnök, azt is igazolja, a nép hosszabb távon nem veszi be a hamis jelszavakat, a báránybőrbe bújtatott hamis eszméket.

Mert mire is alapozta a leköszönő elnök a választási kampányát: nos, igen nyelvre, a hitre és a hadseregre. Mindhárom dolog szép és nemes a maga nemében, az ukrán állampolgárok milliói azonban úgy látták: egyik sem szolgálta és szolgálja az ország egységesülését. Ellenkezőleg mindhárom jelszó csak újabb frontvonalakat nyitott. A nyelv a különböző nemzetiségek között ellentétek szításához járult hozzá, a hit a felekezetek közötti feszültségek már-már elfeledett megerősítéséhez, a hadsereg pedig olajként szolgált az ideológiai szembenállásra.

Az, hogy az egyetlen Lemberg megyét leszámítva Zelenszkij kizöldítette Ukrajnát, nem az ő népszerűségét jelzi elsősorban. Nem azt, hogy annyira szeretik a választópolgárok, még csak azt sem, hogy az emberek egy esetleges általa végrehajtott csodában bíznak. Sokkal inkább érzékelteti azt, miből lett elegük az állampolgároknak: a hazugságból és a kiszámíthatatlanságból.

Az idei elnökválasztás sok tekintetből volt rendhagyó. Alighanem abból is, hogy míg az első körben a nép még valaki és valami mellett adta le szavazatát, addig a második körben már valaki és valami ellen. Ez is egyfajta népítélet.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó