A filmvászon után a valóságos életben is elnök lett Volodimir Zelenszkijből. Az eredmény előre borítékolható volt. A kérdés az, mi következik ezután?
Ilyen magas támogatottsággal még soha korábban nem választottak államfőt Ukrajnában, ám a kétharmadnál is nagyobb voksarány jelentős része nem annyira Zelenszkij mellett, mint inkább Porosenko ellen szól. Kicsit még szoknunk kell, hogy Ukrajna hatodik államfője egy showman lesz. Maga a helyzet kissé komikus is talán, ám az ország állapota, amit az új elnök átvesz, az már nem annyira mosolyt fakasztó. Petro Porosenko vajmi keveset tudott megvalósítani öt évvel ezelőtti választási ígéreteiből. A keleti végeken zajló háború ugyan valamelyest csitult, de nem szűnt meg, a rendezésnek a csíráját sem látni, a korrupció semmivel sem lett kisebb, a meghirdetett reformintézkedések jobbára csak papíron valósultak meg, a kirakatba kellettek, hogy megmutathassák a nyugati partnereknek…
Az Euromajdan óta eltelt öt év elhibázott gazdaságpolitikájának leginkább lemérhető jele, hogy lassan tízmillióra nő azok száma, akik a jobb élet reményében külföldön dolgoznak. Már csak ebből fakadóan is borítékolható, rendkívül nehéz dolga lesz az utódnak, aki ma még a parlament bizalmát sem bírja. Valószínűleg már rövid időn belül jelentősen visszaesik a támogatottsága, már csak azért is, mert az egész kampány során nem fogalmazta meg világosan a céljait. Nem tudni, hogy az eurointegrációs úton megy tovább, vagy rendezni kívánja Kijev viszonyát Moszkvával, a NATO-tagságot erőlteti majd, vagy megpróbál egyensúlyozni az észak-atlanti tanács és az orosz medve szorítása között. És a Donbásszal kapcsolatos szándéka sem egyértelmű. Márpedig bármelyik utat is választja, támogatóinak egy része lemorzsolódik, mert jelenleg mindkét táborban egyaránt bíznak benne.
És akkor arról még nem is szóltunk, hogy a regnáló elnök veresége esetén nem kezd-e bosszúhadjáratot ellene. Azt rebesgetik, Porosenko pártja rábírja majd a parlamentet, hogy vagy impeachmenttel távolítsák el posztjáról az új elnököt, vagy egyszerűen kiüresítik az államfői jogköröket. Persze az is előfordulhat – amire Ukrajnában a korábbi évekből számtalan példa akad –, hogy a vesztes oldalról tömegesen elkezdenek majd menekülni és helyezkedni, mint tették azt Viktor Juscsenko 2010-es bukása és Viktor Janukovics ex-elnök 2014-es elüldözése után az akkori hatalompártok politikusai. Egy biztos, érdekes és tanulságos időszak elé nézünk…