Egy kis zene, tánc, költészet – mi más kell a tavaszi hangulathoz? A jó szórakozást nyújtó összejövetelek receptjét ismeri a Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatal Kutatók Szövetsége (KMDFKSZ) is, ezért rendezi meg évről évre a nagyszabású diáknapok előtt kulturális programsorozatát.
– Évek óta zajlik az IhletÉs…, néha többen, máskor kevesebben vagytok az ungvári Váralja múzeum-kávézóban. Manapság hogyan tudjátok elcsábítani a fiatalokat egy ilyen kulturális alkalomra?
– Nehezen. Ebben az időszakban zajlanak a kari konferenciák, az év végi leadások előtt sok a tanulnivaló. Ráadásul ez csak egy szűk kört érdekel – jegyzi meg Bence Norbert, a KMDFKSZ elnöke. – Viszont remek kezdeményezés volt anno, amit még Turányi Tatjana tiszteletbeli elnökünk indított útjára
azzal a céllal, hogy a művészlelkek, akik a zenében, a festészetben vagy az írásban jeleskednek, bemutathassák amatőr vagy kevésbé amatőr alkotásaikat.
Negyedik alkalommal működünk együtt a Sodró együttessel, így a zenés-táncos estünket a Váradi Enikő által elindított folkkocsma koronázza meg. Az irodalmi estünk társszervezője pedig a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság. A KVIT tagjai nagyon nyitottak és lelkesek, amiért hálásak vagyunk. De nemcsak a társaság tagjai mutatkoznak be, a diákok közül is akad, aki élénken érdeklődik a költészet, írás iránt. Idén Varga Brigitta még egy kis újítást is becsempészett az alkalomba, meglepetés irodalmi játékkal készült.
– Most volt a szülinapi bulitok, zajlik a kulturális programsorozat, a nyakatokon a diákköri konferencia. Mivel készültök még a tanév vége előtt?
– A rendszeres programjainkat szeretnénk tovább bővíteni, nagyobbszabásúvá tenni.
Huszadik születésnapunk fergetegesre sikerült, de ennek még lesz folytatása.
A diáknapok minden évben nagy érdeklődés mellett zajlanak, idén annyi változás történik benne, hogy a csúcspontot, a fesztiválnapot nem csütörtökön, hanem hétfőn, május 13-án rendezzük meg. A többi nap programja pedig a szokásos: ötféle sportágban lehet versenyezni, megyünk evezni, készülünk paintball-versenyre is, illetve az éjszakai kalandtúra sem marad el. A műveltségi vetélkedővel zárunk.
A május 3-ára időzített tudományos konferenciánk regionálissá nőtte ki magát, a fiatalok tudják, érdemes részt venni rajta, mert rengeteg tapasztalatot és nem utolsó sorban pluszpontokat jelent.
A zenés estre többen érkeztek a közművelődési koledzsből és a zeneművészetiszakközépből is, a szervezet korábbi kapcsolatainak köszönhetően minden évben sikerül megszólítaniuk néhány diákot, akik egy-egy dallal mutatkoznak be az esten. Az idén fellépett a tiszaújfalui Ferkó Emília, aki, bár karmesteri szakon tanul, gyönyörűen énekel és gitározik. Kedvet kapott a daloláshoz Pál Zsanett is, valamint rögtönzött együttest alkotva Katona Veronika, Kocsis Márk és Gál Máté is megmutatta, mit tud. Az est folyamán dalkérésekre is sor került, amit már az egész társaság együtt énekelt.
A kellően megalapozott hangulatot tovább fokozta a Sodró együttes muzsikája és a folkkocsma vendégelőadója, a Kárpátalja Néptáncegyüttes néhány tagja.
Váradi Enikő, a táncházmozgalom elindítója köszöntötte a jelenlévőket, és kiemelte: rendkívül fontos, hogy együtt tudnak működni a diákokkal, mivel öt évvel ezelőtt, egyetemistaként, azzal a céllal hozták létre a programukat, hogy
a fiataloknak egy olyan kulturális alkalmat tudjanak biztosítani, ahol kellemesen szórakozhatnak, miközben megismerkednek a Kárpát-medencei hagyományokkal is.
– Azóta is minden erőnkkel azon vagyunk, hogy havonta egy alkalommal a Hagyományok Háza Hálózat kárpátaljai kirendeltsége szakmai koordinációjával és a KMKSZ Ungvári Középszintű Szervezet társszervezésével összehozzuk ezt a programot – tette hozzá a Sodró együttes vezetője.
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.