Fogyasztójog: Mennyi kártérítésre jogosult a vásárló?

Az utóbbi időben úton-útfélen megkárosítják, becsapják a vásárlókat. S bár az emberek az esetek döntő hányadában ugyan tudják, hogy jogos a felháborodásuk, mivel nem ismerik jogaikat, nem képesek érvényt szerezni azoknak.

A dörzsölt vállalkozók, arra számítva, hogy panaszos klienseiknek úgysem lesz kitartásuk, bátorságuk, merszük stb. végigjárni a kártérítéshez, cseréhez, garanciális javításhoz stb. szükséges ügymenetet, alaposan kihasználják őket. Fogyasztójog rovatunkon belül Anatolij Rizsikovval, a fogyasztóvédelmi szolgálat vezetőjével térünk ki a leggyakrabban előforduló lakossági panaszokra, s próbálunk segítséget nyújtani abban, mi a teendő ezek kapcsán.

– Mit kell tenni ahhoz, hogy a garanciális időn belül elromlott műszaki cikket visszavegyék javításra, és rövid időn belül el is végezzék azt?

– Ahhoz, hogy visszavegyék a készüléket, azt a vásárlás helyén feltétlenül írásban kell kérni a nyugta kíséretében. Ha esetleg időközben bezárt az üzlet, akkor a garancialevélben feltüntetett szervizközpontban.

A kérvényben mindenképpen fel kell tüntetni, hogy a javítást a törvény által előírt időn, azaz 14 napon belül végezzék el.

Ellenkező esetben ugyanis ismét hosszú hetekig várakozhatunk: vannak vállalkozók, akiknek kész kérvényeik vannak, ezt mindig olvassuk végig, mivel többnyire apró betűkkel belefoglalják, hogy a panaszos beleegyezik abba, hogy alkatrészhiány kapcsán hajlandó 30, 60 vagy akár 180 napot is várni. Ha a vásárló ezt gyanútlanul aláírja, később hiába reklamál, hisz aláírásával beleegyezett a papíron lévő feltételekbe. Ezt a passzust tehát ki kell húzni és külön mondatban kell igényelni a 14 napon belüli szervizt.

– Mi van akkor, ha a vállalkozó nem tartja be a 14 napos határidőt?

– A vásárló minden egyes napi késedelemért kártérítésre jogosult, melynek napi összege a termék árának 1 százaléka.

Mondok egy példát: ha a termék mondjuk 3000 hrivnyába került és 15 nappal tovább tartott a javítása, mivel a termék egy százaléka 30 hrivnya, az ügyfél 450 hrivnya kártérítésre jogosult. A garanciális időn túli napokért járó összeget szintén írásban kell kérni, amit hét napon belül ki kell hogy fizessenek. Amennyiben ezt nem teszik meg, akkor ajánlom, hogy keressék fel szolgálatunkat, hogy eljárhassunk az ügyben. Higgye el, a vállalkozók nem szívesen akasztják össze bajszukat a fogyasztóvédelmi hivatallal. (Folytatjuk)

Magyar Tímea

(Elejét lásd lapunk április 18.-i számában)

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó