Ukrajnában sajnálatos módon terjed az erőszak, mindennapossá vált a fegyverhasználat. Mondhatnák, hogy egy háborút viselő országban ez szinte természetes. Akadnak is emberek, akik időről időre előhozakodnak a témával. Legutóbb az államfő honlapjára tett fel valaki egy petíciót, amelynek szerzője legalizálná az ukrán állampolgárok számára az önvédelmi fegyverviselést. Az indítvány megkapta a huszonötezer támogatást ahhoz, hogy az elnök foglalkozzon a témával. Volodimir Zelenszkij azonban nemet mondott rá. Viszont pártjának két képviselője bejegyeztetett egy törvénytervezetet a parlamentben, amely lehetővé tenné a szabad fegyverviselést. Sőt, már a 16. életévüket betöltöttek is vásárolhatnának revolvert, pisztolyokat.
Az országban sok az illegális fegyver. Ez rendre beigazolódik az évente kétszer lebonyolításra kerülő önkéntes beszolgáltatások során. Amit pedig nem adnak át a rendvédelmi szervnek, az rendszerint elsül. Gondoljunk csak vissza a négy évvel ezelőtti munkácsi lövöldözésre. Ám azóta is számos fegyveres incidenst jegyzett fel a kárpátaljai bűnügyi krónika.
S bár sokasodnak az efféle bűncselekmények, egyesek azt fontolgatják, meg kellene engedni a szabad fegyverviselést. Az ötlet azonban nem mindenkinek tetszik. Roják István nyugdíjas például agyrémnek tartja:
– Szerintem az sem gondolkodik ésszel, aki ilyesmit kitalál. Persze, ha valaki azt szeretné elérni, hogy még nagyobb legyen az országban a káosz, az anarchia…
Hasonló véleményt fogalmazott meg Szerhij Romanenko újságíró:
– A mindennapi élet mutatja, hogy a szabad fegyverviselés még a fejlett nyugati társadalmakban is nagy veszélyeket rejt magában. Bárki bárhol elkezdhet lövöldözni és ártatlan embereket gyilkolni. Országunk zaklatott társadalmában ez beláthatatlan következményekkel járhat.
Az illegális arzenál is sok bajt okoz, abba meg belegondolni is rossz, mi történne, ha legalizálnák a pisztolyok, puskák tartását.
Igor Sztefanec nyugalmazott rendőr-alezredes úgy vélekedik, ha megszületne egy ilyen jogszabály, annak értelmében betörés, illetéktelen behatolás esetén lehetne majd az önvédelmi fegyvert használni. A bűnözők megfékezése esetén a pisztolyt, puskát a családtagok is alkalmazhatnák. Tudni kell azonban, hogy nem a bejárati ajtót összetévesztő részeg szomszédot lehetne lelőni, hanem a valóban fenyegetést jelentő behatolót. Ilyen jogszabály-tervezet már korábban is készült, és komoly társadalmi vitát és ellenkezést keltett.
– Nem ejtettünk még szót arról, hol kell tárolni a fegyvert és magánál tarthatja-e azt a tulajdonos. Nos, az arra jogosult mindenhova magánál viheti az önvédelmi pisztolyt, revolvert. Csak azt feltétlenül tokban, táskában kell tartani – szögezi le beszélgetőtársam.
Ami a jogszabályban szereplő javaslatban a tárolás szabályát illeti, tudni kell, hogy csak biztonságos, illetéktelenek, gyermekek számára nem hozzáférhető hely jöhet szóba. Ez már most is így van.
– A fegyverviselés terén a törvényeinkben egyelőre több joghézag van, hiányzik a konkrét paragrafus.
Így az önvédelmi eszközök alkalmazását illetően csak a kiegészítő szabályokra lehet alapozni. Ezek szerint az átlagpolgár saját védelmére legálisan és külön hatósági engedély nélkül csak gázsprayt és légfegyvert birtokolhat. Utóbbiból is csak azokat, melyek kalibere nem nagyobb 4,5 milliméternél, a lövedék sebessége pedig legfeljebb 100 méter másodpercenként. Ilyen eszközeik csak a 18. életévüket betöltött személyeknek lehetnek. Alkalmazásuk korlátozott, ugyanis nem használhatók olyan helyzetekben, amikor vétlen személyek is megsérülhetnek. A Miniszteri Kabinet 706. számú rendelete értelmében a speciális önvédelmi eszközöket tilos használni a szolgálatban lévő rendőrök ellen – tájékoztat a rendőrtiszt. Majd azzal folytatja, milyen feltételekkel és kik jogosultak önvédelmi fegyverek birtoklására.
– Hatósági engedélyhez kötöttek a gázpisztolyok, melyeket csak a nagykorúságot elért személyek birtokolhatnak. E kategóriába tartoznak továbbá a 4,5 milliméteresnél nagyobb kaliberű és a 100 m/sec sebességet meghaladó lövedékű légfegyverek.
Csak külön engedéllyel és csupán bizonyos szakmákban dolgozók viselhetnek gumilövedékkel működő pisztolyt, revolvert.
Ilyenekre egyebek között a 21. életévüket betöltött bírák, azok hozzátartozói, rendőrök, ügyészek, az SZBU munkatársai, újságírók, parlamenti képviselők, önkéntes rendfenntartó csoportok tagjai jogosultak. Ám tudni kell, hogy amennyiben az igénylő büntetett előéletű, semmilyen önvédelmi fegyverre nem kaphat engedélyt.
Balogh Csaba