Kinek előnyös a hrivnya erősödése?

Az elmúlt hetekben látványosan javult nemzeti valutánk árfolyama. Rég nem volt ilyen szinten az ukrán fizetőeszköz. Szakértők szerint viszont a dollár és az euró értéke nemsokára visszaáll a pár hónappal ezelőttire. Az előrejelzések alapján azonban nem kell hirtelen ugrásra számítani. A Kárpáti Igaz Szó facebook-oldalán közzétett kérdésünkben arról érdeklődtünk, hogyan érinti olvasóinkat a hrivnya szárnyalása.

A lapunk által készített nem reprezentatív online felmérésre 70 szavazat érkezett. Válaszadóink 79 százaléka úgy érzi, hátrányos számára az erősödés, míg 21 százalékuknak előnye származik belőle. A témában megkerestük Dr. Bacsó Róbert közgazdászt, aki magyarázattal szolgált a hrivnya árfolyamának rekordot döntő értékére.

− Az elsődleges indok az ország fizetési mérlegének pozitív egyenlege.

Ez azt jelenti, hogy az export magasan meghaladta az import mértékét.

Az emiatt kialakult többletvalutát az Ukrán Nemzeti Bank nem vásárolta fel, így az a piaci mechanizmusok szabályai alapján a hrivnya erősödését váltotta ki. A megfelelő világpiaci tendenciák pedig hozzájárultak a folyamat sikerességéhez.

A szakértő szerint több tényező is arra mutat, hogy nem folytatódik a hrivnya ilyen ütemű fellendülése.

− Nemzeti valutánk erősödésének maradandósága elég képlékeny.

Példaként megemlíteném, hogy a Miniszteri Kabinet által benyújtott jövő évi költségvetésben nemzeti valutánk egy dollárhoz viszonyított értéke 28 hrivnya. Ez elviekben, a későbbiekben akár 15 százalékos devalvációt is jelenthet.

Dr. Bacsó Róbert kifejti, nem meglepő, hogy válaszadóinkat túlnyomórészt negatívan érinti ez a felemelkedés.

−Azok, akik valutában kapják a jövedelmüket, joggal érezhetik hátránynak a fizetőeszköz efféle ingadozását. Emellett ez a költségvetés szempontjából sem előnyös, hiszen a külföldi termékek behozatali értéke változik, így a vámokból és a különböző, nem vámjellegű intézkedésekből származó bevételek is csökkennek.

Szakértőnk azt mondja, a hrivnya erősödése és az ország gazdasági fellendülése nem mindig jár kéz a kézben, viszont befolyással van néhány nagyon fontos ágazatra.

− Ez a faktor hatással van a befektetőkre is.

Ukrajnában egyedülálló módon évi 17 százalékos jövedelmet biztosítanak az állami értékpapírok tulajdonosainak.

Ez a tény növeli a tőkeinvesztálást, ami által a külföldi beruházók nagymértékben cserélik saját valutájukat az ukrán pénznemre.

Viszont ez sem működik a végtelenségig. Ami pedig hosszútávon nem gyümölcsöző a makrogazdaságnak, azt előbb vagy utóbb az egyszerű ember is megsínyli.

Csuha Ivett

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó