Gáz nélkül marad Európa?

Nem történt áttörés az Európába szállított orosz földgáz ukrajnai tranzitjáról az év végén lejáró szerződés megújításának feltételeiről szóló tárgyaláson Oroszország, Ukrajna és az Európai Unió képviselői között a múlt héten Brüsszelben.

Ezen a találkozón a fő téma az év végén lejáró ukrán–orosz gáztranzit megállapodás meghosszabbítása volt.

Ukrajna, a tranzitnak hála, évente 3 milliárd dollárt keres.

Amennyiben Kijev vonakodna a kontraktus meghosszabbításától, az részint kedvez Oroszországnak is, hiszen még inkább bizonyítani tudja az Ukrajna által kifogásolt Északi Áramlat-2 tranzitútvonal fontosságát. Az EU azt szeretné, ha megnyugtató, 10 évre szóló megállapodás születne a felek között, de Kijevben csak egy évben gondolkodnak. További problémát jelent, hogy ukrán részről pillanatnyilag nincs, aki jogosult volna egy ilyen szerződés aláírására. Az állami gázvállalat, a Naftogaz éppen strukturális átalakításon megy keresztül. Az EU-val kötött energetikai megállapodások értelmében Ukrajnának külön részekle kell bontania a gázszállításért, a gáz tárolásáért, kitermeléséért és értékesítéséért felelős üzletágakat, amit eddig amolyan mamutcégként a Naftogaz kontrollált.

Maros Sefcovic, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke arról számolt be, hogy a pozitív és konstruktív atmoszférájú egyeztetésen lépéseket tettek a jó irányba, a legtöbb kérdésben közeledtek az álláspontok, és ennek nyomán remélhetőleg az év végéig sikerül megegyezni. Elmondta, hogy egyelőre nincsen megállapodás sem a tervezett szerződés hosszáról, sem a szállítandó gáz mennyiségéről, sem a tranzitdíjakról, de abban egyetértés van, hogy az egyezségnek az európai uniós jogszabályokon kell alapulnia.

Kiemelte: idén télen nem várhatók problémák az EU tagállamainak földgázellátásában, de felkészültek minden eshetőségre, tele vannak a gáztározók.

Tudatta, október végén újabb háromoldalú tárgyalások lesznek.

Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter közölte, hogy országa kész a jelenlegi megállapodás ideiglenes meghosszabbításával biztosítani az európai fogyasztók ellátását. Kijev azonban hosszú távú, minél nagyobb mennyiségre vonatkozó szerződésben lenne érdekelt, még mielőtt elkészülne az ukrán tranzit jelentős részének kiváltására alkalmas Északi Áramlat-2 földgázvezeték. Sokan élesen bírálják ezt a projektet, amelynek keretében év végéig két új, összesen évi 55 milliárd köbméter szállítási kapacitású vezetékkel bővítik a Balti-tenger fenekén húzódó, Oroszországból Németországba vezető Északi Áramlatot. Oroszország így elméletileg kiiktathatná Ukrajnát mint tranzitállamot, egyetlen útvonalra terelhetné át európai gázszállítmányai 80 százalékát, ráadásul domináns helyzetbe kerülne a német piacon, mert részesedését 40 százalékról több mint 60 százalékra emelné.

Jelenleg még az EU-ba szállított orosz földgáz mintegy 40 százaléka Ukrajnán keresztül jut el a célországokba, a kérdés csak az, hogy meddig?…

Forrás:
KISZó/MTI
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó