Mivel szűkebb pátriámban szinte egyedüliként művelem a multiplikátoros pergetés műfaját, igazság szerint kaptam már érte hideget-meleget. Van, aki érdeklődve kérdezi, hogy mi is ez a rendszer, van, aki megvetően legyint, hogy „úri huncutság”. Szeptember 10-én viszont e kétkedőknek azt hiszem, sikerült érdemi választ adni.
Egy kora reggeli süllőzés során a Tisza 3-3,5 méteres mélységében a képen látható – orrhegytől faroktőig 78 cm hosszú –csuka kapta el a 2,4 hüvelykes, 14 grammos cheburaska-fejjel szerelt, csillámos-neonzöld Keitech gumihalat. Horgászembereknek talán nem kell magyaráznom, hogy süllős élőhelyen, örvénylő élővízben, a mélység és a sodrás erejét kihasználva mit tud produkálni egy ekkora csuka. A kapás szinte lórúgásként ért, aztán meg elindult a rock’ n’ roll!!! A sokak által csak szalonnasütő nyársnak csúfolt, mindössze 5-25 gramm dobósúlyú, 213 cm-s koreai Zemex Bass Adiction revolverbot és a svéd Abu Garcia RevoAlt tojásmulti viszont esélyt sem adott a halnak.
A csuka két kirohanását gyönyörűen parírozta a bot, az orsó pedig igen szigorú fékkel is letapadás mentesen dolgozott.
Az agresszív, „terhelős” fárasztásnak köszönhetően mindössze egy percbe telt, hogy a hal partra kerüljön, bár a felszerelésben még bőven maradt tartalék. Igazi ellenfele egy 10-15 kilogrammos harcsa lenne, de arra sajnos még várnom kell.
A siker azonban mégsem ebben volt igazán mérhető, hanem abban, hogy a multis rendszernek köszönhetően a peremorsótól sokkal közvetlenebb a kontaktus a csalival és a nagyon kellemesen kialakított súlypont, valamint a rendszer csekély összsúlya kevésbé terheli a horgászt. Ezek a tényezők értelemszerűen pontosabban prezentálhatóvá teszik a csalit, jobban el tudjuk játszani a ragadozónak a könnyű prédát és persze egy több órás peca során kevésbé romlik a koncentrációnk.
Bizonyos szituációkban tehát – noha magam is kedvelem a peremorsós pergetést – igenis kell hogy legyen helye a nap alatt a multis pergetésnek.
E fogáshoz kapcsolódva szeretnénk felkérni lapunk horgász-olvasóit, hogy küldjék be az általuk jelentősnek ítélt fogásaik képét az [email protected] címre, hogy megoszthassuk azt vidékünk horgásztársadalmával. A fotóhoz mellékeljék a használt felszerelés és a csali leírását, valamint azt, hogy ki, mikor és hol (közelebbi megnevezés nem ajánlott, csak a tó vagy folyó neve) ejtette el a zsákmányt.
Matúz István