Újabb lépés a várva várt béke felé?

Befejeződött a héten megkezdett csapatszétválasztás a Donec-medencei frontvonalnál lévő, Luhanszk megyei Zolote településnél, közölték az ukrán Egyesített Erők parancsnokságánál. Moszkvában pedig azt tudatták, hogy ők támogatják az EBESZ rendezési erőfeszítéseit.

A kijevi fél közleménye szerint mindkét fél hátrébb vonta csapatait és fegyverzetét a kijelölt távolságba. A csapatszétválasztás megtörténtét az EBESZ megfigyelői ellenőrizték és igazolták. Közben viszont Andrij Zahorodnyuk védelmi miniszter azt közölte, hogy nem tudják elkezdeni a tervezett napon, azaz november 4-én a csapatszétválasztást a Doneck megyei Petrivszkénél, mert a település térségében folytatódtak a tüzérségi támadások.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön jelentette be, hogy november 4-én megkezdik a csapatszétválasztást immár a harmadik településnél, Petrivszkénél is a frontvonal mentén, ha a felek betartják a tűzszünetet. A csapatok egymástól egy-egy kilométerre történő eltávolításának ugyanis az a feltétele, hogy az adott térségben legalább hét napig teljes fegyvernyugvás legyen. Előzőleg október 1-én a minszki összekötő csoportban állapodtak meg arról, hogy megkezdik a csapatszétválasztást Zoloténál és Petrivszkénél is. Később Moszkva az újabb normandiai formátumú, azaz Ukrajna Oroszország, Németország és Franciaország csúcstalálkozójának feltételéül is szabta ezt.

Oroszország támogatja az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnek (EBESZ) a minszki megállapodások teljesítése és az ukrajnai válság rendezése érdekében tett erőfeszítéseit – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután Moszkvában Thomas Gremingerrel, az ENSZ főtitkárával tárgyalt.

Lavrov a vendégével közösen tartott sajtóértekezleten méltatta, hogy az érintett felek – az ukrán kormány és a szakadár köztársaságok – képviselői a közelmúltban aláírták a Steinmeier-formulát. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy sok még a teendő a csapatok és a harci eszközök teljes szétválasztása, az amnesztia, a gazdasági kapcsolatok és a szakadár területek blokádjának feloldása terén. Emlékeztetett arra, hogy a minszki megállapodások értelmében egyeztetni kell még arról is, hogy a Donec-medence egyes területei az ukrán alkotmányban rögzített különleges státust kapjanak.

A Franz-Walter Steinmeier volt német külügyminiszterről és hivatalban lévő elnökről elnevezett forgatókönyv értelmében Ukrajnának törvényt kell elfogadnia a Donec-medence különleges státusáról. Ennek ideiglenes jelleggel a szakadár területeken megtartandó választások napján, állandó jelleggel pedig azt követően kell hatályba lépnie, hogy az EBESZ törvényesnek minősíti és kihirdeti a választások hitelesített eredményét.

Forrás:
KISZó/MTI

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó