Az emberek 75 százaléka szokott adakozni, jótékonykodni a karácsony közeledtével – ez derült ki a Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán készített nem reprezentatív felmérésből. A témával kapcsolatban megkerestük Birta Zoltánt, a Pulzus Rádió főszerkesztőjét. Az idén immáron tizedik alkalommal megrendezésre kerülő Pulzus Karácsonyi Cipősdoboz Akció egyik atyja elmondta, hogy őket minden alkalommal meglepi, hogy egyre többen csatlakoznak az akcióhoz.
Advent a várakozás mellett, a segítés és az adakozás időszaka. A tapasztalatok azt mutatják, hogy karácsony előtt mindig nő az adakozási kedv. Ehhez kapcsolódott legutóbbi KISZó-kérdésünk. Arra voltunk kíváncsiak, a kárpátaljaiak miként gondolkoznak az adományozás intézményéről. A szavazás eredménye bizakodásra adhat okot, ugyanis az emberek háromnegyede, vagyis 75 százaléka mondta azt, hogy rendszeresen szokott adakozni. Ezzel szemben csak a válaszadók 25 százaléka nem érzi fontosnak, hogy segítsen a nála nehezebb helyzetben lévőkön.
– Tíz évvel ezelőtt jött az ötlet, teremtsük meg a lehetőségét annak, hogy, aki azt fontosnak érzi, adakozhasson felekezettől, etnikai hovatartozástól, vallástól, vagy éppen pártállástól függetlenül – kezdte Birta Zoltán. – Létrehoztunk egy rendszert, amely meg tudja szólítani a jó szándékú embereket. Első évben 350 doboz gyűlt össze, egy évre rá ez a szám 1300 volt. Évről évre folyamatosan egyre többen csatlakoztak a kezdeményezéshez, elértük azt, hogy az utóbbi években átlagosan 5000-5500 felajánlás érkezik hozzánk. Azt tapasztaljuk, hogy nagyon sok ember megnyílik, ha van egy nemes cél, van kidolgozott rendszere, bizalmi tőke. Ez utóbbit nagyon fontos hangsúlyozni.
A rádiós elmondta, hogy az évek alatt számos megdöbbentő és megható történettel találkoztak. Az egyik a sok közül, amikor egy szülő arról mesélt, hogy gyermeke, aki egyébként mindent megkap, nem a kopott, törött és megunt dolgait rakta be a dobozba, hanem pont ellenkezőleg a legféltettebb, legértékesebb játékait ajánlotta fel. A meglepő sztorik közé tartozik még, amikor kétajtós szekrény kinézetű, kopasz vállalkozók, hoznak ajándékokat…
– A lényeg az, hogy sokféle ember mozdult meg – hangsúlyozta. – Ezt korábban nem tapasztaltuk, azt hittük, hogy ez csak kisebb közösségekben működik. Viszont kiderült, ha van egy nemes cél, ha az emberekhez eljut az információ, akkor megtörténik a csoda. Gyakran halljuk, hogy nem adunk, mert nem tudjuk, hogy eljut-e az érintettekhez. A hozzánk beérkezett dobozokat árvaházakba juttatjuk el, a terjesztést pedig egy alapítvány végzi. Tehát az átláthatóság miatt is népszerű az akciónk.
Birta Zoltán azt sem tagadta, vannak, akik abból a meggondolásból nem jótékonykodnak: ha nekik ilyen nehéz volt megszerezni ezeket a földi javakat, akkor más is küzdjön meg érte. Ebből a szempontból a középosztály sokkal adakozóbb, mint a „kőgazdagok”. Természetesen sokkal többet adnak, akik jártak már hasonló cipőben, de sikerült kitörniük a nyomorból. Az idősebbek és a családosok is sokkal szívesebben adakoznak, mint az egyedülállók. A Pulzus Rádió főszerkesztője kiemelte, meghatározó, hogy mit lát otthon a gyerek, ha környezete nyitott az elesettek istápolására, ő is ilyenné válik.
Szabó Sándor
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.