A Kárpátaljai Magyar Akadémiai Tanács nem „elefántcsonttoronyban” ülő közösség, hanem egyre inkább részévé válik a kárpátaljai magyar közéletnek – jelentette ki Csernicskó István a KMAT tisztújító közgyűlésén. Az éves beszámolók és tudományos szimpózum mellett a tanácskozáson kiosztották az idei tudományos díjakat, és megválasztották a következő négyéves ciklus új elnökét és alelnökét is.
Spenik Ottó az akadémiai tanács elnöke köszöntötte a szép számban összegyűlt tudós társaságot, és büszkén emelte ki: a tanács jelenleg mintegy százötven tagot számlál.
Kocsis Károly beszámolt a múlt évben a Magyar Tudományos Akadémiát foglalkoztató eseményekről, a kutatóintézetek helyzetéről majd kitért a kárpátaljai adatokra. Az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottság elnöke megjegyezte: ha a kor összetételt nézzük, a hatvan év felettiek 41 százalékát képezik a tanácsnak, míg a tudományos derékhad, a 40-60 év közöttiek 46 százalékot tesznek ki. A náluk fiatalabbak 14 százalékban vannak jelen,
– A tudományelvi egyensúllyal kapcsolatban kiemelném, hogy majdnem minden második kárpátaljai magyar tudós a bölcsészet és társadalomtudomány táborát erősíti
– hangzott el Kocsis Károly beszámolójában. – Magas a természettudományok iránti érdeklődés is, a tagok 38 százaléka kutat ilyen területen. A történészek, nyelvészek, irodalmárok, orvosok, fizikusok többségben vannak, ám sajnos kevés a műszaki, az agrár kutató.
A KMAT elmúlt ciklusban végzett tevékenységéről Csernicskó István tartott előadást, aki elmondta, amióta megalapították a KMAT díjakat, már húsz főnek nyújthatták át.
Az alelnök prezentálta szervezet látványos és dinamikus fejlődését, és hangsúlyozta: van súlya a KMAT-nak és egyre inkább részévé válik a kárpátaljai magyar közéletnek.
– Nem csak egy elszigetelt, tudós elefántcsonttoronyban ülő közösségről van szó, hanem olyan társaságról, amely megpróbál részt venni a közösség életében.
Morvai Tünde, az MTA Határon Túli Magyarok Titkársága osztályvezetője ismertette a köztestületi tagsággal járó jogokat és kötelezettségeket, illetve kitért a támogatásokra és azokra a folyamatosan bővülő lehetőségekre, amelyek a kutatók rendelkezésére állnak. Idén az MTA köztestülete külső tagjai közé felvették Róth Sándort, Bárcsi Igort, Mojzsesz Volodimirt és Kész Barnabást.
A magyar diplomáciai külképviseletek nevében Gyebnár István köszöntötte a tagokat és sok sikert kívánt a továbbiakban is az értékes tudományos munkához.
A KMAT 2015-ös megalakulása óta most került sor először választó közgyűlésre. A szavazás értelmében a következő ciklus elnökségének választott tagja lett Brenzovics László, Csatáry György, Csernicskó István, Kopriva Attila, Lizanec Péter, Orosz Ildikó, Zékány Krisztina, Zubánics László, Fodor Gyula, Gecse Ferenc, Mikla Viktor, Rácz Béla, Spenik Sándor, Boldizsár Sándor, Riskó Sándor és Kohut Erzsébet. Spenik Ottót Csernicskó István váltotta az elnöki poszton, míg az alelnöki kinevezést Spenik Sándort kapta meg.
A Tudományos szimpóziumon a KMAT 2019. évi díjazottjai tartottak rövid előadást tudományterületüknek megfelelően.
A KMAT elnöksége 2016-ban létrehozta a tudós társaság tudományos díját, melyeket több kategóriában és különböző feltételek mellett ítélnek oda évente egy alkalommal.
A KMAT 2019-es díjazottjai:
Szemrád Emil kémikus
Hulpa Diána, az Ungvári Nemzeti Egyetem Magyar Filológiai Tanszékének docense
Iváncsó Ernő belgyógyász
Hadnagy István, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Biológia és Kémia Tanszékének munkatársa
Gál Dávid PhD-hallgató
Molnár Ferenc, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Történelem- és Társadalomtudományi Tanszékének munkatársa
Továbbá a KMAT elnöki elismerésében részesült Dupka György történész-közíró tudományos kutatásokban elért kimagasló teljesítményéért, valamint Váradi Natália, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány irodaigazgatója a tudományos kutatásokban és a tudományos utánpótlás nevelésében mutatott kimagasló teljesítményért.
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.