Milyen a tudományos és a kreatív írás, hogyan készül a publikáció, mit, hol és hogyan érdemes keresni, melyek a megbízható források? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket jártak körbe a Scientia Denique tanulmánykötet workshopján az Ungvári Magyar Házban.
A KereSD, KutaSD, MutaSD elnevezésű rendezvény azt a célt szolgálta, hogy útmutatást adjon a publikálni vágyó fiataloknak. A Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatal Kutatók Szövetségének (KMDFKSZ) gondozásában megjelenő folyóirat, amelynek Turányi Tatjána a felelős szerkesztője, az idén a tizenegyedik számát mutatja be.
Lőrincz Ingrid, a KMDFKSZ elnöke mindenkit arra biztatott, hogy keresse meg a számára megfelelő tudományterületet, kutassa a kiválasztott témát, majd a későbbiekben mutassa be az elért eredményeket. Újságírói kérdésre elmondta: a fiatalok általában évente egy publikációval állnak elő, hiszen ahhoz, hogy egy jó tanulmányt megírjanak, minimum fél év szükséges. A Scientia Denique-n kívül lehetőségük van például magyar kar Nortia kiadványában, esetleg a főiskola Acta Beregsasiensis folyóiratában is szerepelni.
– A Scientie Denique folyóiratot tíz évvel ezelőtt találtuk ki Seremet Sándorral, az akkori KMDFKSZ-elnökkel – jegyezte meg Turányi Tatjána. – Úgy gondoltuk, jó lenne egy olyan platformot biztosítani a kárpátaljai magyar diákoknak, ahol bemutathatják a tudományos eredményeiket.
A workshopot azért hoztuk létre, hogy szorosabb legyen a kapcsolat a lektorok és a szerzők között, eligazítást adjunk a publikálás terén.
Tatjána elmesélte, hogy a kötetbe érkező cikkek komoly szerkesztésen és szakmai lektoráláson mennek át – Momentum Doctorandus kárpátaljai magyar doktorandusz szövetség, illetve a magyarországi Doktoranduszok Országos Szövetségének különböző tudományos osztályainak a tagjaival értékelik a munkákat.
– Én a nyelvezetet, a struktúrát nézem át előzetesen, és ha megfelelőnek találom, akkor továbbítom a kompetens lektornak, aki aztán javaslatokat tehet a szerzőnek, és kezdetét veszi egy három-négyhónapos munka. Rengeteg korrigálást és konzultációt követően jön létre a nyomdakész cikk, amit kiadhatunk. Bármilyen tudományterületről érkezhetnek írások. 220-240 oldalas általában a kiadvány.
Előfordul, hogy nem megfelelően megalapozott cikkek érkeznek be hozzánk, de minden esetben azon vagyunk, hogy tanácsokkal lássuk el a szerzőt, és a jobbítás szándékával formáljuk az írást. Fontosnak tartjuk, hogy a kötettel elérjük, hogy a diákok elsajátítsák a publikálás fortélyait és megszeressék azt.
A szerkesztő visszaemlékezett, milyen gyermekbetegségei voltak a kötetnek az elején, de mint fogalmazott, tíz év alatt belejöttek, tartalmilag és a színvonal tekintetében is változtak az írások.
– A következőkben szeretnénk magyarországi hallgatók felé is nyitni. Ennek érdekében tartunk egy év szünetet.
Azon vagyunk, hogy digitális objektumazonosítóval lássuk el a cikkeinket, ami lehetővé tenné, hogy könnyebben megtalálhatók és hivatkozhatók legyenek az írások az interneten is.
Valamint el szeretnénk indítani a kötet online változatát is. A rendezvény és az eddigi kötetek megjelenése a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek köszönhető.
A műhelymunka interaktív és családias hangulatban telt. Csordás László, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Magyar Tanszéki Csoportjának oktatója, a tudományos írás érdekességeiről mesélt. Réfy Dániel Imre, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Energiatudományi Kutatóközpont tudományos segédmunkatársa azt mondta el, hogyan hozzuk le a Napot a Földre, illetve hogyan készül a publikáció. Dr. Fiser Béla biokémikus, a főiskola óraadó tanára, az adatbázisokról számolt be dióhéjban, míg Dr. Samu Ágnes az írás fázisairól beszélt lépésről lépésre a skype-előadásában. Kosztur András, a Momentum Doctorandus elnöke pedig a források megbízhatóságával kapcsolatos tudnivalókról ejtett szót.
A házigazdák nevében Horváth Sándor köszöntötte az egybegyűlteket. Az Ungvári Magyar Házban székelő Kárpáti Igaz Szó megbízott főszerkesztője elmondta, az épület azért van, hogy közösségi térként szolgáljon. Az ilyen, és bármilyen hasonló rendezvénynek mindig lesz helye az épületben.
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.