Az év végi ünnepekhez kapcsolódó bőséges ebédekkel és vacsorákkal tarkított időszakot sokan csak lassan múló bűntudattal élik meg. Nem kell így lennie, ha odafigyelünk étkezésünkre!
– Az ünneplés elmaradhatatlan kellékei az asztalra kerülő finom falatok. Ilyenkor nehéz megtalálni azt az egyensúlyt, amire a szervezetnek valóban szüksége van – véli Jelena Lukjancsikova gasztroenterológus. – Amikor az energiafelvétel, tehát a táplálkozás és az energialeadás, vagyis a testmozgás egyensúlyban van, testünk nincs rászorulva sem a raktározásra, sem a leadásra, így a testtömeg nem változik. Viszont ha az energiamérleg a felvétel oldalra billen, és az energialeadási oldal nem változik, akkor a szervezet energiaraktározással válaszol, azaz zsírszövetet képez. Ahhoz, hogy ezt a folyamatot befolyásolni tudjuk, vagy a felhasználási oldalt növeljük, azaz több energiát égetünk el fizikai aktivitás során, vagy a felvételi oldalt csökkentjük, azaz kevesebb energiát veszünk magunkhoz étkezéssel.
Ha nem ezt tesszük, néhány hét alatt akár 5-10 kg felesleg is felkerülhet ránk.
Ha az ünnepeket nem a megszokott ruházatunkban töltjük (pl. kényelmes szabadidőruhában), még a derékszíj sem fog figyelmeztetni bennünket!
– Mire érdemes figyelnünk a karácsonyi menü elkészítésénél, hogy az ünnep ne gyomorbántalmakkal végződjön?
– Ünneprontás lenne, ha azt mondanám, felejtsük el az ilyenkor megszokott, hagyományos ételeket. Nemcsak az a probléma, hogy mit eszünk, hanem az is, hogyan. A karácsonyi táplálkozásban az a legegészségtelenebb, hogy folyamatosan eszünk. Ezért az érzékenyebbeknek azt ajánlom, tartsanak szünetet, legalább 3-4 órán keresztül egyáltalán ne fogyasszanak semmit. Az is jó lenne, ha a vendéglátók sem erőltetnék a kóstolgatást. Persze, az illem azt diktálja, hogy kínáljanak, de ha látják, hogy valakinek kifejezetten rosszulesik egy újabb adag ennivaló, fogadják el a visszautasítást.
– Mi tesz kifejezetten jót egy nehezebb menü után?
– Leginkább a keserű fogások ellensúlyozzák a zsírosakat, például a retek, a grépfrút, az ananász, az alkoholmentes sör vagy a cikóriakávé, mivel ezek epeelválasztás-fokozó hatásúak. A vendégvárásra készített ételek esetében is lehet olyan alternatívát találni, amely kevésbé megterhelő. A friss gyümölcs, zöldség mellett például az aszalt gyümölcsfélék is kiválóan helyettesíthetik az édességeket.
Érdemes kipróbálni a héjastul felszeletelt citrusféléket közvetlenül az étkezés után.
Aki túl keserűnek találja, meg is cukrozhatja, még így is egészségesebb a süteményeknél. Nem kell lemondani a karácsonyi sütés-főzésről, de a hagyományos ételek mellett nem árt választani valami könnyebbet is.
– Mit lehet tenni, ha valaki érzi, hogy túlterhelte a gyomrát.
– Ha már megtörtént a baj, a legjobb, amit tehetünk, a koplalás. Ilyenkor semmi nem segít jobban, mint az, ha csak vizet iszunk és hagyjuk, hogy kiürüljön a fölösleges táplálék a szervezetünkből. Karácsony után általában ugrásszerűen megnő a fogyókúrázók száma. Ha valakinek súlyproblémái vannak, de nem akarja megfosztani magát az ünneplés örömeitől, a vendégeskedéskor egyen, de az előtte vagy az utána következő napokon tartson szünetet. A lényeg, hogy ne egyfolytában táplálkozzon, hanem alakítson ki egy rendszert.
– Mi a helyzet az alkoholos italokkal?
– Gyengébb italra ihatunk erősebbet, de fordítva nem. Megjegyzem: modortalanság, ha vendéglátóként erőltetjük az ivást. Mindenki érzi, mennyi esik jól neki.
Magyar Tímea