Átalakulhat a kijevi kormány

Vajon a jó cár és a rossz bojárok szembeállítása csupán egyike a ZeKomanda szemfényvesztéseinek?

Olekszij Honcsaruk miniszterelnök ugyan megmenekült a hangfelvételek körüli botrány szorításából, és az elnök ismét bizalmat szavazott neki, azonban Volodimir Zelenszkij a kormány átalakításának gondolatát azért megpedzegette. Egészen konkrétan a gazdasági, kereskedelmi és mezőgazdasági, a kulturális, ifjúsági és sportminisztérium, valamint a veteránokért, az ideiglenesen megszállt területekért és az országon belül áttelepült személyekért felelős minisztérium átalakításáról – pontosabban feldarabolásáról – esett szó. A strana.ua értesülései alapján azonban a kormánypárt frakciójában az energetikai és környezetvédelmi tárca feladatköreit is megosztanák.

Formáját tekintve meglehetősen következetlennek tűnhet a Miniszteri Kabinet ilyen átalakítására irányuló szándék, ugyanis az elmúlt hónapok átszervezési munkálatai éppen nagyobb hatáskörű minisztériumok kialakításával teltek. A Nép Szolgája így saját eredeti elképzeléseit és megkezdett irányvonalát borítaná fel, nem is beszélve a hónapokig elhúzódó újabb szervezeti átalakításokról, amelyek nem csupán lassítják az adott szakirányok munkáját, de költségesek is. Az elnök szándékai azonban valójában nagyon is érthetőek, és a fent nevezett minisztériumok átalakításával – amennyiben azok bekövetkeznek – két legyet üthet egy csapásra.

Az elnök és pártja népszerűségére nézve egyre terhesebbé váló Honcsaruk leváltása – tekintetbe véve a „nyugati partnerek” és a párt frakcióján belül élvezett népszerűségét – vélhetően több nehézséget okozna az elnök számára, mint amennyi politikai haszna származna belőle.

A fent említett minisztériumok átalakításával viszont – amely egyben a jelenlegi tárcavezetők megbízatásának végét is jelentené – lehetősége nyílna Honcsaruk befolyásának csökkentésére, hiszen pont az ő környezetébe tartozó miniszterekről van szó.

Honcsaruk, akárcsak Timofej Milovanov gazdasági és Volodimir Borogyanszkij kulturális miniszterek, de az átalakítások kapcsán szintén szóba kerülő energetikai minisztérium vezetője, Olekszij Orzsel is, mind a nyugati befektetői és alapítványi hálózatok érdekköreibe tartoznak. Orzsel a miniszterelnök kollégái közé tartozott a BRDO-nál, azaz a Hatékony Szabályozások Irodájánál, amely egy, az ukrajnai gazdasági reformok segítése céljából létrehozott, EU által támogatott háttérszervezet, aminek az előző vezetője Honcsaruk volt. Milovanov a Kijevi Közgazdasági Iskola oktatója, és az azzal szorosan összefonódó VoxUkraine nevű portál alapítója. Ezek fő támogatója Tomas Fiala cseh vállalkozó, aki az European Business Association vezetője. Borogyanszkij hosszú éveken át a Viktor Pincsukhoz köthető StarLightMedia csoport vezetője volt – Pincsuk alapítványai pedig a Clinton Alapítvány, a Nyílt Társadalom Alapítvány és nem mellesleg az említett Fiala legfontosabb ukrajnai partnerei.

Azonban más is összeköti a fent említett minisztereket: mindannyian a kritikák kereszttüzébe kerültek az elmúlt időszakban. Borogyanszkij legutóbb az ún. dezinformációs törvény tervezetével haragította magára a sajtót,

hiszen az új szabályozás gyakorlatilag közvetlen beleszólást engedne a kormányzat számára a szerkesztőségek munkájába.

Ezenkívül éppen a kulturális minisztérium volt az egyik első, ahol a vezetők év végi horribilis prémiumainak ténye napvilágra került. Orzsel nemrégiben a bányászok szakmájának jövőkép-nélküliségéről értekezett, Milovanov professzor pedig már ősszel „közönségkedvenc” lett elképesztő megjegyzéseinek köszönhetően. A veteránügyi miniszter, Okszana Koljada szintén sokat tett a Nép Szolgája kimagasló népszerűségének csökkentéséért, többek között ő invitálta meg Honcsarukot egy szélsőjobboldali zenekar koncertjére, és egyéb módokon is igyekszik a Zelenszkijjel ellenséges hangvételű nacionalisták kedvében járni.

Ezek alapján úgy tűnik, a kormány átalakításával tényleg csak jól járhat az elnök, a kérdés – valóban szándékában áll-e átalakítani az erőviszonyokat, vagy a jó cár és a rossz bojárok szembeállítása csupán egyike a ZeKomanda szemfényvesztéseinek.

Kosztur András

(Budapest)

a XXI. Század Intézet kutatója

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó