Magyarországi és határon túli szakemberek osztották meg gondolataikat a címadó témával kapcsolatban Nyíregyházán, a megyeháza nagytermében megtartott konferencián. A fórum munkájában Makuk János elnökkel az élen bekapcsolódtak Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat munkatársai. Emellett Csizmadia Alexandra, a beregszászi külképviselet gazdasági attaséja is részt vett az eszmecserén.
Kisari Károly, a Rejtett Kincsek Down Egyesület elnöke a fogyatékosságról, a projekt egészségügyi komponenseiről tartott előadást. Kiemelten szólt a külső tanácspontokról, így a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyében és a Beregszászban működőkről. Ezekben kiemelt szerepet játszanak a kommunikációs tréningek, szakmai délutánok, szülői klubok, közös képzések.
Makuk János, a fennállásának 25. évfordulóját ünneplő Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat (BJMSz) elnöke elmondta, pontosan hat évvel ezelőtt ért el Kárpátaljára a Pető módszer, s kiderült, itt is hatalmas igény van erre, a kezelésre.
– Ezen az úton érdemes tovább haladni, de a felmérések alatt szomorúan tapasztaltuk azt is, hogy többféle problémával küzdenek a gyermekek és szüleik, melyre a Pető András által kifejlesztett csodálatos módszer sem hatásos. Ezért felvettük a kapcsolatot a nyíregyházi partnerünkkel, együtt sikerült összeállítani egy olyan programot, mely elsősorban a tudásátadással széles körben segít. Szakembereink nem csak a gyerekekkel foglalkoznak. A holisztikus szemléletet alkalmazva az érintettek teljes közét bevonva tárja fel, kezeli a problémákat. Ide tartoznak a szülők, egészségügyi szakemberek, pedagógusok – magyarázta a szervezet elnöke. Hozzátette, a pályázat kétéves futamideje alatt sok program valósul meg határon innen és túl.
– Kollégáink olyan új ismeretekre tesznek szert, melyekkel ki tudjuk küszöbölni a kárpátaljai ellátórendszer vak foltjait.
És hogy a megvalósuló szűréseket is említsem: ezeket kollégáink eleinte a nyíregyházi szakemberekkel együtt fogják elvégezni éppen azért, hogy a későbbiekben önállóan is biztonsággal tudjanak szakszerű tanácsokat adni. A tervezett programok segítségével az érintett személyek képesek lesznek időbeni felismerni a bajt, és tanácsot adni a szülőknek, hiszen a kora gyermekkori intervenció egyik legfontosabb tényezője az időben felismerés – hangsúlyozta. a BJMSz elnöke elmondta, a közel jövőben számos fejlesztési lehetőséget kívánnak meghonosítani Kárpátalján. Többek között ilyen a Neurofeetback terápia, melyet nyugaton már a társadalombiztosítás is finanszíroz.
A konferencián a gyermekorvosok, szakemberek olyan témákat érintettek előadásaikban, mint a koraszülöttek utógondozása, a gyermekrehabilitáció és a koragyermekkori intervenció kapcsolódása. A résztvevők megismerhették a Neurofeedback terápiás lehetősége, illetve a Csodavár korai fejlesztő centrum tevékenységével.
A tartalmas és hasznos konferencia végén Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés alelnöke a fórum fontosságát, hatása átívelő jellegét emelte ki
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.