Az Így tedd rá program Magyarország-szerte jótékonysági foglalkozásokat hirdetett a kárpátaljai elfelejtett gyerekek javára. A részvétel ingyenes volt, de az eseményen kihelyezett gyűjtőbe mindenki lehetősége szerint adakozhatott. Ehhez a kezdeményezéshez csatlakozott a vidékünkön közel három éve működő Így tedd rá!, melynek foglalkozásvezetője Jaró Klaudia. A kárpátaljai elfelejtett gyermekekért a minap Beregszászban 3-6 éves apróságok játszottak és táncoltak Klaudia vezetésével.
– Az Így tedd rá! népi játék és néptánc módszertani program, amelynek az ötletgazdája és kidolgozója Balatoni Katalin. A program egyet jelent a hagyományos értékekkel és a legkorszerűbb pedagógiai elvekkel. Hiszünk abban, hogy a gyerekek életében kiemelkedően fontos szerepe van az értéket közvetítő játéknak és dalocskáknak.
A gyerekeket nem feltétlenül színpadi szereplésre készítjük fel, inkább az élményt szeretnénk átadni nekik.
Persze ez nem azt jelenti, hogy ne szerepeltünk volna már színpadon, de mint említettem, nem ez az elsődleges cél – mondta lapunknak Jaró Klaudia, aki hozzátette, nagyon fontos, hogy már a legkisebbeknek példát mutassunk, miként támogatjuk a rászorulókat, ezért a foglalkozás jótékonysági, aminek a teljes bevételét a Kárpátaljai „Elfelejtett” Gyermekek Segítése (KEGYES) civil szervezetnek ajánlják fel.
A rendhagyó foglalkozáson Sipos József református lelkipásztor, a KEGYES egyik alapítója is részt vett.
– Három évvel ezelőtt alakult egy civil összefogás Kárpátalján az elfelejtett gyermekekért, azokért, akiket különböző okok miatt „ottfelejtettek” a kórházakban. Felfigyeltünk erre az elszomorító jelenségre, s amíg azok a gyermekek ott vannak, addig önkénteseinkkel és munkatársainkkal naponta öt-hat órában gondozzuk őket – avatott be a részletekbe Sipos József.
– Most egy nagyszerű kezdeményezés keretében gyűjtést szerveztek a KEGYES-nek. Korábban is voltak már hasonló akciók?
– Igen, és engem mindig meglep az a kreativitás, ahogy az emberek gyűjteni tudnak egy jó ügy érdekében, amit ők is szívügyüknek éreznek. Mindenki a maga területén próbál segíteni, ha valaki táncolni tud, akkor azzal, ha focizni, azzal, és még sorolhatnám.
Az a legszebb, amikor valaki a talentumával, a tehetségével, annak felajánlásával segít, vagyis emberi erőt pénzzé alakít.
Az akció legfontosabb pillanataira Budapesten, a Pedagógus Expón került sor, ahol a sok-sok Így tedd rá! foglalkozás bevételét Sipos József személyesen vehette át. Az adományt a kórházakban tevékenykedők továbbfejlesztésére, képzésére szeretnék fordítani.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.