Mit szavatol a biztosító, ha külföldre utazunk?

Ezrek lépik át naponta az országhatárt ismerőseik, rokonaik, barátaik meglátogatása céljából, illetve tanulás, munka vagy szórakozás okán. A mukachevo.net internetes hírportál annak járt utána, milyen feltételek mellett számíthat kártérítésre a külföldre látogató polgár.

A felmérés eredményeként kiderült, többségük szívesen kifizeti a 100-200 hrivnyás biztosítási díjat biztonságérzetük megerősítésének érdekében. A legtöbben közvetlen a határátkelő előtt működő kirendeltségekben kötik meg a szerződést, majd végtelenül csalódottak, amikor baj esetén nem tudják elérni társaságuk munkatársát az okiratban feltüntetett telefonszámon. Amennyiben mégis sikerül felhívniuk az általában Kijevben székelő központot, a biztosító ügyintézője megpróbálja őket meggyőzni arról, hogy eleve reménytelen bárminemű kártérítésre várniuk.

Az egyik munkácsi biztosító társaságnál elmondták, a balesetet, betegséget, illetve egyéb, a biztosító által felsorolt káresetet szenvedett félnek a szerződésben feltüntetett telefonszámot kell felhívni, és a cég munkatársa biztosan segíteni fog.

Természetesen nem szabad átesni a ló túloldalára, egy horzsolásos baleset, illetve fogfájás alkalmával nem riasztják az illetékes ország egészségügyi szolgálatát.

Ám komolyabb baj – lábtörés, erős ütés, zúzódás – esetén nem maradunk segítség nélkül. A mentők szolgáltatásai, orvosi segítség, sebészeti beavatkozás, kórházi ápolás, illetve a sérült hazaszállítása jöhet szóba a biztosító társaság költségén.

Sajnos vannak olyan biztosító társaságok is, akik eleve a kártérítés elodázására, annak nem kifizetésére játszanak, ezért fontos, hogy csak megbízható társaságokkal kössünk szerződést. Tudnunk kell, amennyiben turistavízummal tartózkodunk külföldön, az azt is jelenti, hogy be vagyunk biztosítva. Aki biometrikus útlevéllel, vízum nélkül kel útra, önmagának kell gondoskodnia a biztosításról.

Olena Civa, munkácsi vállalkozó elmondta, külföldi üdülésük alkalmával egyik családtagjának hirtelen rosszullét következtében orvosi beavatkozásra lett szüksége.

A beteg szállítása, a vizsgálatok, az analízisek, csepegtetők és a kórházi ellátás 1800 eurót kóstált.

Hazaérkezésük után mindezt megtérítette a biztosító. A Latorca-parti aktivista saját tapasztalatai alapján néhány megfontolandó teendőt ajánl az utazóknak.

Mint írja, indulás előtt érdemes figyelmesen áttanulmányozni a biztosító által kínáltakat, érvényes-e a szerződés mindenféle káresetre, illetve felmerülő szolgáltatásra. Továbbá ha megtörtént a baj, azonnal lépjünk kapcsolatba a szerződésben feltüntetett telefonszámon elérhető ügyintézővel, és kövessük az utasításait.

A költségek kifizetése után gyűjtsünk össze mindennemű számlát az orvostól, a gyógyszertárból, sőt, még a taxistól is. Figyeljünk oda, hogy azokon fel legyen tüntetve a szolgáltatások neve, értéke.

Legyünk állandó kapcsolatban a biztosító társaság munkatársával, konzultáljunk vele minden kérdésben, majd hazatérésünk után azonnal kérelmezzük költségeink megtérítését.

Érdemes már elutazáskor elkülöníteni egy bizonyos összeget készpénzben minden eshetőségre, de legyen pénz a bankszámlánkon is. Végezetül, ne essünk pánikba, éljünk jogainkkal.

Mindent összevetve, az utazás csak akkor lesz biztonságos, ha előre megszervezzük dolgainkat, rendben tartjuk papírjainkat, igazolványainkat, és nem akarunk a biztonság rovására spórolni.

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó