A belügyi tárcánál kidolgozás alatt áll a törvénytervezet, amely lehetővé tenné az állampolgárok számára a legális fegyverviselést. Az ukrán portálokon megjelent tájékoztató szerint évtizedek óta fennálló probléma a fegyverviselés törvény általi pontosítása, a fegyverkereskedelem szabályozása. Fel kell-e fegyverezni az állampolgárokat? – kérdezte a KISZó Igor Sztefanec jogászt, nyugalmazott rendőr őrnagyot.
– Indokolt-e a fegyverviselés jogi szabályozása?
– Feltétlenül. A meglévő jogszabályok sokszor nem fogalmaznak egyértelműen, a törvénycikkek ellentmondásosak, ezért most remélhetőleg olyan jogszabályt készítenek elő, amely kiküszöbölné a hiányosságokat, az európai jogviszonyhoz igazítaná az ukrajnai fegyverhasználat és -viselés törvényi előírásait. Ha pontos és konkrétan megfogalmazott paragrafusok lesznek, az ellenőrzés és a nyilvántartás is egyszerűbbé válik. A fegyverviselés terén a törvényeinkben egyelőre több joghézag van. Így az önvédelmi eszközök alkalmazását illetően csak a kiegészítő szabályokra lehet alapozni.
– Az országok háborús konfliktus sújtja. Ilyen helyzetben nem felelőtlenség engedélyeznék a szabad fegyvertartást?
– Ukrajnában sajnálatos módon terjed az erőszak, mindennapossá vált a fegyverhasználat. Mondhatnák, hogy egy háborút viselő országban ez szinte természetes. Az ország szerte, így vidékünkön is sok az illegális fegyver. Ez rendre beigazolódik az évente kétszer lebonyolításra kerülő önkéntes beszolgáltatások során. Amit nem adnak át a rendvédelmi szervnek, az rendszerint elsül, nagy bajokat okoz. Gondoljunk csak vissza az öt évvel ezelőtti és a közelmúltban történt munkácsi lövöldözésre. Tehát legalizálással vagy anélkül, sokan birtokolnak puskákat, pisztolyokat. Természetesen vannak kockázatai az engedélyezésnek. Ezt az államfő is átérzi, aki a múlt évben már félresepert egy ilyen indítványt.
– Melyek a jelenleg engedélyezett önvédelmi eszközök?
– Az egyelőre hatályban lévő jogszabály szerint az átlagpolgár saját védelmére legálisan és külön hatósági engedély nélkül csak gázsprayt és légfegyvert tarthat. Utóbbiból is csak olyanokat, melyek kalibere nem nagyobb 4,5 milliméternél, a lövedék sebessége pedig legfeljebb 100 méter másodpercenként. Ilyen eszközeik csak a 18. életévüket betöltött személyeknek lehetnek. Továbbá hatósági engedélyhez kötöttek a gázpisztolyok, melyeket csak a nagykorúságot elért személyek birtokolhatnak. E kategóriába tartoznak továbbá a 4,5 milliméteresnél nagyobb kaliberű és a 100 m/sec sebességet meghaladó lövedékű légfegyverek. Csak külön engedéllyel és csupán bizonyos szakmákban dolgozók viselhetnek gumilövedékkel működő pisztolyt, revolvert. Ilyenekre egyebek között a 21 bírák, azok hozzátartozói, rendőrök, ügyészek, az SZBU munkatársai és az újságírók is jogosultak.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.