Félrecsúszhat a tüdőbetegek kezelése

Mint arról korábban már hírt adtunk, az egészségügyi reform értelmében április 1-től számos intézmény támogatását jelentősen megvágják. Az állami támogatások összege annyira alacsony, hogy abból képtelenség biztosítani a zavartalan ellátást – aggódnak az intézményvezetők. Ez fokozottan vonatkozik a tüdőgondozókra is. Hogy a reform hogyan hat ki a kárpátaljai tébécés betegek kezelésére, arról Vaszil Szkripet, a Kárpátaljai Megyei Légzőszervi Betegségek Központjának igazgatóját kérdeztük.

– Valóban annyira vészes a helyzet megyénkben a tbc terjedése terén?

– Nemcsak Kárpátalján, az egész országban riasztó mértékben nő a tuberkulózissal fertőzöttek aránya. Az elmúlt két évben növekvő tendenciát mutat a betegszám, jelenleg 100 ezer lakosra 68,8 beteg jut. Amennyiben 1 millió 200 ezer fővel számolunk, ám a legutóbbi, elektronikus népszámlás alapján megyénkben mindössze 937 ezer ember él. Ha ezt figyelembe vesszük, a nyilvántartásba vett fertőzöttek a

visszaesőkkel együtt már 92,6 beteget tesznek ki 100 ezer lakosonként. Ez rendkívül magas mutató, már-már „afrikai”.

Arról nem beszélve, hogy a multirezisztens betegek számát illetően világviszonylatban az ötödik helyen állunk. Ám hiába a riasztó számok, a Miniszteri Kabinet február 5-én elfogadott határozata értelmében az egy beteg kezelésére szánt összeg a korábbi 44 700 hrivnya helyett 20 663 hrivnya 80 kopijka lesz. Nyilvánvaló, hogy ennyi pénzből képtelenség meggyógyítani egy gümőkórost.

Kárpátalján négy, a járási kórházak területén működő tbc osztály szűnik meg, mondja a szakember.

Az, hogy hogyan hat majd a finanszírozás hiánya a betegellátásra, illetve látnak-e valamilyen kiutat a helyzetből, a Kárpáti Igaz Szó március 12-én megjelent lapszámából kiderül.

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó