Az Egészségügyi Világszervezet 1992-ben nyilvánította augusztus 1-jét az Anyatejes Táplálás Világnapjává, mellyel egy időben kezdetét veszi az anyatejes táplálás világhete is. Felmérések szerint évente több mint 820 000 öt év alatti gyermek és 20 000 kismama halálában játszik szerepet a szoptatás hiánya. Mitől olyan pótolhatatlan az anyatej? – kérdezte a KISZó Barta Dorina gyermekszakápolót.
– Mi teszi pótolhatatlanná az anyatejet?
– Rengeteg ásványi anyag, vitamin, életfontosságú ellenanyag és alkotóelem található benne. A D-, a K-vitamin és vas kivételével minden esszenciális anyagot tartalmaz. Ezeknek az összetevőknek köszönhetően fejlődik minőségileg a baba idegrendszere és fizikuma is. Az anyatej csökkenti az újszülöttkori sárgaság esélyét, erősíti az immunrendszert. A szoptatás nem csak a testi táplálékigényt elégíti ki, hanem a lelki egészséghez, a pszichés fejlődéshez is hozzájárul. Az édesanyára is jótékony hatással van. Segít megszabadulni a terhesség alatt felszedett felesleges kilóktól, de ami ennél is fontosabb: csökkenti az anyukák daganatos megbetegedéseinek a kockázatát (petefészek-, emlő-, méhnyakrák).
A szülés utáni depresszió kialakulásának esélyét is minimalizálja.
Az anyatejjel táplált babáknak kevesebb az esélyük az asztma, ekcéma kialakulására, ritkábban fordul elő náluk megfázás, fülfájás, légúti és húgyúti fertőzések. A babának és az anyukának is meg kell tanulni a szoptatás folyamatát. Viszonylag rövid időn belül kialakul a saját rendszerük (persze mindig a baba diktál), és onnantól kezdve ezek lesznek a baba-mama együttlét a legmeghittebb és legboldogabb pillanatai. Jelenleg egyik tápszer sem képes helyettesíteni a természetesen úton létrejött anyatejet.
– Nálunk mekkora figyelmet fordítanak az anyatejes táplálás elősegítésére?
– Kárpátalján, sajnos, ha probléma adódik, akkor rögtön előveszik a B-verziót, a tápszert. A kórházakban nincs szoptatási-tanácsadó, aki segítene az anyukáknak tejet fakasztani az első órákban vagy napokban, ha ez természetes úton nem valósul meg. Érthető, hogy az egészségügyi intézmények nem tartanak igényt ezekre a szakemberekre, hiszen sajnos az orvosokat és nővéreket is alig tudják marasztalni a rossz körülmények és az alulfizetettség miatt… Azt tapasztaltam viszont, hogy a kórházainkban, ha az anyukának volt anyateje, akkor azt akár szondán keresztül is megkapta a baba, mivel az anyatej nagy szerepet játszik a beteg babák gyógyításában. Kárpátalján szerencsére általában több generáció él egy fedél alatt, aminek köszönhetően a fiatal anyukák sok tanácsot kapnak a nagymamáktól, és tőlük tanulják meg a szoptatás fortélyait és praktikáit.
– Mi kell ahhoz, hogy az anyuka sokáig szoptathasson?
– Ebben a külső és belső tényezők is meghatározó szerepet játszanak. Ami talán a legfontosabb, a stresszmentes életmód.
Ellenkező esetben lecsökken vagy teljesen el is apad a tejtermelődés.
Néhány anyukának szerencséje van, könnyen megy a szoptatás, ám gyakoriak azok az esetek, amikor az rengeteg munkával, kitartással és az elején fájdalommal jár.
– Mi a teendő, ha elapad a tej? Mikortól kell más táplálékot is beiktatni?
– Ki kell próbálni minden lehetőséget annak visszahozására. Ilyenek például a különböző gyógyteák, az alkoholmentes, erjesztett barna sörök, tabletták stb. Ezenkívül a mell gyakori masszírozása, a sok pihenés, rengeteg folyadékbevitel, valamint a mell háromóránkénti leszívása (kézi- vagy elektromos mellszívóval). Ám egy idő után a tej elapasztására is sor kell kerüljön. Ez legtöbbször az anyukáknak sokkal nehezebb, mint a kisdedeknek leszokni róla. Az elapasztás annyiból áll, hogy kevesebbet kell és sosem szabad az egészet leszívni.
Bevált praktika a hideg vizes borogatás.
A szoptatás mellett a hozzátáplálást 4-6 hónapos korban már érdemes elkezdeni. Egyszerre csak egyfajta étellel próbálkozzunk 2-3 napig, aztán fokozatosan jöhetnek az új ízek.
– Milyen technikákat, tippeket tudna ajánlani, adni az anyukáknak?
– A legjobb, ha az anyuka saját maga tapasztalja ki, mi a jó neki. Manapság már kapható speciális szoptatópárna, amivel sokkal könnyebbé és kényelmesebbé tehetjük a szoptatást. Ha van rá lehetőség, a babát születés után már az első 1-2 órában érdemes mellre helyezni, mert ekkor a legerősebbek a baba ún. szopóreflexei, illetve ettől is függ a későbbi tejtermelődés. Érdemes betartani újszülötteknél a 3 óránkénti etetést, de az igény szerinti szoptatást is előtérbe lehet helyezni. Maximum 2 éves korig érdemes anyatejjel táplálni a kicsit, de fél év elteltével ez már csak a komfortérzet miatt ajánlott, mert az anyatej 6 hónap után már sokkal kevesebb tápanyagértéket tartalmaz.
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.