Több mint 8 tonna hulladékot távolítottak el a Tiszából

A Tiszai PET Kupa már jóval több mint egy hulladékgyűjtő kezdeményezés

2020. augusztus elsején startolt a nyolcadik Tiszai PET Kupa. Az esemény első napjaiban hajókat építettek újrahasznosított anyagokból Tuzséron. A mezőny hulladékmentesítő missziójára augusztus 3-án indultak el. A kezdeményezés azonban nem csupán a hulladékgyűjtésről szól: a Palackorrú Lebegő Kikötő projekt keretében a folyón összeszedett hulladékból kikötőt építettek.

A tiszai falvakat, látványosságokat gátak és sűrű ártéri erdők választják el a vízitúrázóktól – olvasható az esemény weboldalán. Kikötési hely alig, információs tábla elvétve akad, pedig lenne miért megállni, lenne mit megcsodálni.

A Palackorrú Lebegő Kikötőkkel a vízi utak és a parti látnivalók között nyitnak átjárót.

Az információs táblával ellátott, biztonságos kikötési lehetőséget nyújtó mini-pontonok kialakításán és elhelyezésén több Tisza-menti település közelében dolgoztak.

Eme felépítmény egyben a műanyaghulladék építőanyagként való újjáélesztése is. Pillepalackok tartják a vízen a kikötőt, a kupakokból pedig a járófelület készült el. Több hónapon keresztül kísérleteztek azon, miként lehet a propilén-etilén vegyes összetételű műanyaghulladékból olyan új nyersanyagot készíteni, mely megolvasztva és formába öntve alkalmas műanyag „deszkák” készítésére. Így jutottak el a Palackorrú Lebegő Kikötők fedélzetéül szolgáló lapokig, melyek rugalmasak, könnyen megmunkálhatóak és a deszkákhoz hasonlóan viselkednek. Összesen három lebegő kikötőt létesítettek Zsurknál, Záhonynál és Tiszakóródnál.

A vírushelyzetre tekintettel a rendezvényt rendkívüli óvintézkedések bevezetése mellett tartották meg.

A vírushelyzet miatt bevezetett szigorítások következtében a mezőny fele volt a tavalyinak, mégis közel annyi hulladék gyűlt össze, mint 2019-ben.

A szervező Természetfilm.hu Egyesület képviselői szerint látszik az alagút vége, mert a Felső-Tisza-vidéki hulladékmentesítő géplánc miatt ezek az ártéri erdők már nem fognak újra szennyeződni – áll a szervezők közleményében.

A Tisza felső szakaszán a Felső-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóság rendszeresen gyűjti az áradások alkalmával érkező, nagy mennyiségű hulladékot. Az elmúlt években a PET Kupa 70-80 folyamkilométeres szakaszokat tisztított meg egy-egy nyári verseny során. A Záhony–Tokaj közötti részen már régen jártak, illetve nem érintették a teljes szakaszt, miközben igen jelentős volt az ártéri szennyezés.

Az idei PET flotta túlnyomó része visszatérő, tapasztalt csapatokból állt össze. A szervezők a téli időszakban az egész területet feltérképezték, így pontosan tudták, hol halmozódott fel a legtöbb hulladék. A hulladéktérképezést a TrashOut mobil applikáció és az online tisztatiszaterkep.hu felületek segítették. A naprakész adatbázisnak köszönhetően Záhonytól Rakamazig, 84 folyamkilométeren, hat nap alatt, 1400 zsáknyi, több mint 8 tonna hulladékot szedtek össze a résztvevők. Hatékonyan segítette a munkát a 100%-ban folyami hulladékból készített, júliusban avatott Plasztikladik.

A PET Kupa során összeszedett hulladékok körforgásban tartását az esemény szakmai partnere, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége koordinálja. A PET Kupa nélkülözhetetlen önkéntes csapata zsákról zsákra átválogat mindent, a különböző anyagokat fajtánként szelektálja. A hasznosítható fém- és üveghulladék az Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Nkft. segítségével a hulladékfeldolgozókhoz kerül. A PET palackok pedig válogatás és bálázás után Magyarországon kerülnek feldolgozásra a Sárvári HUKE Kft. által. A kupakokat és a polipropilénből készített csomagolóanyagokat, például samponos flakonokat a Holofon Zrt. segítségével hasznosítják újra. Az így nyert másodnyersanyagból később hajótestek, készülhetnek.  Ahogy azt már a tiszai versenyeken megszokhattuk, az összegyűjtött hulladékmennyiség közel fele kerül újrahasznosításra.

 

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó