Jó tanácsok a nyári mindennapokra │KISZó-háttér

A nyári időszaknak is megvannak nyavalyái. Kinek a rekkenő hőség, a krónikus betegségek, kinek egy hirtelen jött vírusfertőzés okoz gondot. Az alábbiakban az aktuálisan felmerülő panaszokról olvashatnak.

Popovics Angéla, a Csongori Családorvosi Rendelőben dolgozik családorvosként. Az egészségügyi intézményben a csongoriak mellett a szernyei és barkaszói lakosság egy részét látják el. A rendelő viszonylag jól felszerelt. A doktornőn kívül itt a intézményvezető családorvos és még két nővér dolgozik.

– A nyári időszakban mi jelenti a legnagyobb veszélyt a lakosság számára?

– Elsősorban a közvetlen napsugár, a nagy hőség és a megnövekedett folyadékveszteség, ami együttesen napszúráshoz, hőgutához, kiszáradáshoz vezethet. Ezek viszonylag könnyen kivédhetőek azzal, ha a szabadban hűvösebb, árnyékos, naptól védett helyen tartózkodunk, a legmelegebb, déli órákban pedig bent maradunk. Mindezek mellett nem szabad megfeledkeznünk a megfelelő folyadékbevitelről. Fokozottan veszélyeztetettek az idősek, a krónikus betegek és a gyerekek. Ne feledkezzünk meg szemünk és bőrünk védelméről sem, használjunk napszemüveget és napvédő krémet.

– Milyen betegségek, fertőzések ütik fel fejüket ilyenkor?

– Fertőzések közül ilyenkor leggyakrabban a vírusos emésztőrendszeri megbetegedések fordulnak elő, melyek hányással, hasmenéssel, hasi görcsökkel járnak. Ezek nagy része megelőzhető néhány szabály betartásával: Ezek az ételkészítés előtti alapos kézmosás, az ételek megfelelő hőkezelése, vagyis kellő ideig tartó főzése, sütése. Az ételt, ha elkészülte után 2-3 órával kerül fogyasztásra, újra fel kell forralni vagy átsütni. Fontos az élelmiszerek megfelelő, hűtött tárolása, jó minőségű ivóvíz használata. A nagy hőséget nehezen viselik a szív- és érrendszeri betegek, cukorbajosak, idősek. Ők ilyenkor gyakrabban igénylik az orvosi ellátást.

– Milyen veszélyeket rejt magában a piacokon kapható hatalmas gyümölcs- és zöldségmennyiség? Hogyan válasszunk?

– A zöldségek és gyümölcsök rendszeres fogyasztása elengedhetetlen része az egészséges életmódnak. Az esetlegesen bennük lévő tartósítószerek, vegyi anyagok viszont károsak is lehetnek, ezért vásárláskor körültekintőnek kell lenni. Nagyobb mennyiségű vegyi anyagokat tartalmaznak általában a nem szezonális zöldségek, gyümölcsök. A déli gyümölcsökkel szemben ajánlatosabb idényzöldségeket –gyümölcsöket fogyasztani, például epret, almát, körtét, szilvát, áfonyát, paprikát, paradicsomot, uborkát, kukoricát.

– A szigorítások idején miként folyt a kommunikáció a páciensekkel?

– A karantén alatti szigorú intézkedések idején nem szünetelt a kapcsolattartás a betegekkel, általában telefonon konzultáltunk, illetve az éppen hatályban lévő korlátozások és szabályok betartásával fogadtuk a betegeket.

– Milyen tanácsokkal szolgálna a kedves olvasóknak?

– A járványnak még nincs vége, ezért nagyon fontos, hogy tartsák be a a COVID-19 megfékezése érdekében előírt korlátozásokat. Figyeljenek oda az egészségükre, fogyasszanak sok idénygyümölcsöt, zöldséget és igyanak elegendő folyadékot.

Bara Tünde

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó