Tippek a problémamentes értékesítéshez
Az utóbbi időben, főleg a koronavírus-járvány okozta zűrzavar miatt többen is úgy vélték, váltaniuk kell. Új kereseti lehetőségek, sőt, külföldi munkavállalás után néznek. Mi a teendő akkor, ha eddig tulajdonosai voltunk egy kisebb-nagyobb üzletnek, kávézónak, sütödének, esetleg fodrászatunk volt?
A legegyszerűbb választás, ha bezárjuk. Ám egy kitartó vállalkozónak ez az utolsó utáni megoldás. Gondoljunk csak bele, mennyi munkával járt az ügyfélkör kiépítése, kapcsolatok kialakítása, megfelelő beszállítók szerződtetése, a berendezési tárgyak beszerzése. Mindez elvész, amikor lehúzzuk a rolót.
Jobban járunk, ha találunk egy vevőt a vállalkozásra. Ez kissé macerásabb, ám megéri. Hogyan kezdjünk hozzá?
- Hozzuk rendbe a vállalkozást. Foglaljuk össze az elért eredményeket. Készítsünk listát a beszállítók névsoráról, az aktív szerződésekről, a meglévő biztosításokról, a tűzvédelmi, egészségügyi és önkormányzati szintű engedélyekről, a kommunális szolgáltatásokról és az internet-hozzáférésről. Rendezzük tartozásainkat. A jelentéktelen összegű hitelek, kifizetetlen számlák rossz képet mutatnak.
- Rendszerezzük fő bevételi forrásainkat. Legyünk tisztában azzal, melyik termék, szolgáltatás vagy tevékenység hozza a legtöbbet a konyhára. Milyen fejlesztési lehetőségek esélyesek a jövőre nézve, amit bármi oknál fogva nem használtunk ki. A kérdésre, mi miért nem éltünk vele, a válaszok között szerepelhet a megfelelő gépek, berendezések, szállítóeszközök, esetleg hozzáértő munkatárs hiánya. Előfordulhat, hogy időközben új lehetőségek nyíltak. Nézzünk meglévő vállalkozásunkra az új tulajdonos szemével. Ne szégyelljük dicsérni, készítsünk színes képekkel, ábrákkal tarkított prezentációt. Megkönnyítheti a dolgunkat, ha egyes kérdésekben kikérjük a szakember véleményét. Ez a vevőt is megnyugtatja, illetve hitelesebbé teszi a mi „előadásunkat” is.
- Az eladási szándék okozhat némi zavart az ügyfelek, a munkatársak és a beszállítók között is. Ezért nem szükséges nagydobra verni szándékunkat. Legyen az már a potenciális vevő dolga.
- Emeljük a vállalkozás – és magunk – jó hírét. A lehetséges vevők bizonyára széles körben érdeklődnek majd erről. Napjainkban, amikor a világhálón minden elérhető, nagyon fontos, milyen képet alakítottunk ki üzletünkről. Warren Buffett amerikai részvénybefektető, a világ egyik legnagyobb pénzügyi zsenije úgy fogalmazott, megértő lesz, ha pénzügyi veszteséget okoznak a cégének, ám ne várjanak bocsánatot, ha a jó hírét feketítik be. Az igazán hozzáértő emberek a presztízst a pénznél is fontosabbnak tartják.
Csuha Ivett
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.