A napokban méltatta megalakulásának ötödik évfordulóját az Ukrán Nemzeti Rendőrség. Az eltelt időszak változásairól, a reformfolyamat mikéntjéről olyan valakit kérdeztünk, aki tagja volt a korábbi testületnek is, és rendszeresen tájékoztatta lapunkat a vidékünkön zajló bűnözés elleni harcról. Kérdezte a KISZó Dorogi Diána rendőrőrnagyot.
– Az előző rendőri testületet rengeteg kritika érte korrumpáltsága és a túlkapások miatt.
– Ez nyomasztó örökség, amit igyekszünk a helyén kezelni. Bátran kijelenthetem, e téren komoly változások történtek. Lényegesen kevesebb lakossági panasz érkezik beosztottjaim inkorrekt viselkedése, nemtörődöm hozzáállása miatt. Az is igaz, hogy az új testület létezése óta nem kevés munkaköri visszaélésre derült fény. Sajnálatos tény, hogy a megváltozott körülmények közepette is vannak, akik csak a könnyű pénzszerzés lehetőségét látják az uniformis viselésében. Ezektől igyekszünk mielőbb megszabadulni. A korrupció legapróbb jelére is kemény szankciókkal válaszolunk. Nem hagyjuk, hogy bárki lejárassa az új formációt.
– Sokak szerint nem sok értelme volt ennek az átalakításnak…
– A munkatársaimmal azon vagyunk, hogy javítsuk a szakmai felkészültségünket, megtanuljuk a korszerű bűnüldözési technikákat. A rendőrtiszti akadémiáról, szakiskolákból kikerülő pályakezdőknek is rengeteget kell még tanulniuk, hogy teljes értékű tagjai lehessenek a testületnek. Sokéves gyakorlati tapasztalat kell ahhoz, hogy valakiből jó zsaru, kiváló detektív váljék. A legfontosabbnak azonban azt tartom, hogy megfeleljünk a lakosság elvárásainak. A partnert, a segítő társat lássák bennünk, és ne a jogaikat erőszakkal eltiporni kész szervet. Ha így lesz, csakis akkor látom értelmét a reformnak.
– A milíciáról az új struktúrára való átállás bizonyára nem volt problémáktól mentes…
– Mint minden változás, ez is sok bonyodalommal járt. A korábbi kollégák közül sokan nyugdíjba vonultak vagy önként akasztották szögre az egyenruhát. Mások az alkalmassági rostán estek ki. Szerencsére az új állomány tagjainak többsége szereti a munkáját és nem kívánja elhagyni a testületet. Megelégedettséggel konstatálhatom, a kollégák többsége felelősséggel végzi teendőit, sikerrel látja el feladatát. A tenniakarással nincs gond, a műszaki eszköztár modernizálása terén azonban vannak hiányosságok. Ezeket a korábbi készlet alkalmazásával próbáltuk áthidalni. Sokat segített a megyei tanács által meghirdetett ötéves bűnmegelőzési projekt, melynek keretében közel 33 millió hrivnya támogatásban részesültünk.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.