Puskár Árpád: 9465 polgár jólétét kell biztosítanunk
A Szürtei kistérség megalakulása sokáig kérdéses volt, hiszen hosszas huzavona után került be Kárpátalja távlati tervébe. Ám ezzel nem ért véget a küzdelem, hiszen a Miniszteri Kabinet mindenképpen Ungvárhoz akarta csatolni a megyeközpont melletti falvakat.
Ez azonban nem következett be. A véglegesített dokumentumban a Szürtei kistérséghez hét községháza 12 települése tartozik. A közösségek jelenéről és közeljövőjéről Puskár Árpád, Szürte polgármestere nyilatkozott.
– A kezdetek kezdetén szkeptikusan álltunk a Szürte központú kistérség magalakulásához. Ám a magyar érdekképviseleti szervezetek megyei képviselői segítségével kialakult a határozott elképzelés, melyet sikeresen véghez is vittünk.
– Az eredeti tervhez viszonyítva bővült a kistérségbe csatlakozott települések száma.
– Így van, hozzánk társult Rát is, ez a település, valamint Szürte, Téglás, Kisgejőc, Nagygejőc, Oroszgejőc, Császlóc, Palágykomoróc, Kisszelmenc, Gálocs, Palló és Bátfa alkotja a kistérséget.
Így 9465 polgár jólétét kell biztosítanunk. A magyarság aránya körülbelül 70 százalék.
– A kistérséget közepes költségvetésűnek nyilvánították. Mit takar ez?
– Az elmúlt két év bevételi és kiadási oldalát elemezve tervezzük a következő év költségvetését. Idén ez a 2019-2020-as éveket jelenti. Összehasonlítva a 2018-as esztendővel, most jelentős csökkenés tapasztalható a falvak büdzséjében, hiszen a koronavírus-járvány rányomta bélyegét a vállalkozói tevékenységekre is. A közepes költségvetés esetünkben azt jelenti, hogy a kistérség területén található intézményeket – polgármesteri hivatal, iskola, óvoda, kultúrház stb. – fennakadás nélkül tudjuk működtetni.
– Milyen bevételekkel rendelkezik a társulás?
– 2019-ben az általános alapban a 7 községi tanács 12 millió 724,7 ezer hrivnyás önálló bevétellel bírt.
A személyi jövedelemadó 60 százaléka további 21 millió 412,5 ezer hrivnyát jelent.
Ehhez még hozzáadódnak az állami dotációk. A kiadásaink hasonló nagyságrendűek. Mindent összevetve közel 4 millió hrivnya marad fejlesztésekre.
– Sokan káderhiányra panaszkodnak. Ön tapasztal ilyet?
– Minden egyes községben igyekszünk megtartani dolgozóinkat. Emellett az új munkakörökbe várjuk a hozzáértő jelentkezőket. Merőben más lesz a felállás, ezért szükség van azokra, akik szaktudásukkal és tapasztalatukkal előreviszik és fellendítik falvainkat.
– Mi a helyzet a bázisiskolákkal?
– Nagy tévhit, hogy csak a bázisiskolák maradnak meg. A többi oktatási intézmény sem zár be. A Szürtei Középiskola benyújtotta a pályázatát a bázisiskola státusz elnyerésére, a döntéshozók minden valószínűséggel elfogadják azt. Rengeteg az elvárás ezekkel az intézményekkel kapcsolatban: a tanulók létszáma, szaktantermek, sportpálya, mosdók megléte. Van még mit tenni, Szürtében folyamatban van a mellékhelyiségek kiépítése, megújul az étkezde. Igyekszünk megteremteni a feltételeket, erre 2023-ig van lehetőségünk.
– Milyen előnyöket lát a többségében magyar lakosságú kistérség létrejöttében?
– Az egyik legnagyobb pozitívum az anyanyelven történő ügyintézés lehet. Akik eddig Ungvárra jártak, tudják, milyen bonyolult tud lenni a bürokrácia. Ezen mindenképp igyekszünk majd javítani. Ám a cél az, hogy apró-cseprő ügyek miatt ne kelljen átutazni a településeken, azok helyben elintézhetőek legyenek. A községi tanácsok mindenütt megmaradnak, így a tervek szerint a helyi elöljárók segítségével a lakosság minél kevesebb nehézségbe ütközik.
– Terveznek fejlesztéseket?
– A fejlesztések irányát már az új tanács fogja meghatározni. Az oktatási intézmények felszereltségének javítása, a meglévő munkahelyek megtartása, újak teremtése mind-mind elsődleges célkitűzés. Fontos a megfelelő körülmények biztosítása is. Az úthálózat kérdése örök probléma, a legtöbb esetben nem tisztázott, melyik útszakasz tartozik a falu, a járás, illetve a megye fennhatósága alá. Szürtében ezt már megoldottuk, így a legtöbb rész le lett aszfaltozva. Ezt a példát kell továbbvinni, járhatóvá kell tenni a települések utcáit is.
Továbbra is mindent megteszek Szürte és a hozzá tartozó községek fellendüléséért, igyekszem az évek során szerzett tapasztalatommal az eddig elért eredményeket még magasabb szintre emelni. Remélem, lesz rá lehetőségem.
Csuha Ivett
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.