Hogyan éljünk az adókedvezmény lehetőségével? │KISZó-háttér

Több alternatíva közül választhatunk.

Az állam évente több millió hrivnya befizetett adót térít vissza állampolgárainak. Milyen feltételek mellett juthatunk hozzá az efféle jóváíráshoz?

Mint ismeretes, minden dolgozó személy jövedelmének 18 százalékát személyi jövedelemadó képében fizeti be az államnak. Ennek az összegnek az egynegyede az állami, míg 75 százaléka a helyi önkormányzatok költségvetésébe kerül.

Havi járandóságunk további 1,5 százalékát hadiadó címen szintén az állami büdzsébe utaljuk.

Ezeken felül a munkáltató minden alkalmazottja fizetésének 22 százalékát a társadalombiztosítási alapba folyósítja.

Ezek bizony jelentős összeget tesznek ki. Nem csoda tehát, ha a munkaadók – a dolgozók hallgatólagos beleegyezésével – igyekeznek csökkenteni az alkalmazottak hivatalosan folyósított fizetését. A többit, ahogy a köznyelv használja, borítékban kapják. Ez nem legális, a törvény ezt adócsalásnak minősíti. Ezekben a kódexekben találhatunk több olyan paragrafust, melyek alapján hivatalosan is csökkenthetjük adónk összegét.

Szociális kedvezmény

Ez a nagyon alacsony fizetésért dolgozóknak jár.

Az 50 százalékos adókedvezményt a havi 2940 hrivnyánál kevesebbet keresők, azaz a fél állásban tevékenykedők igényelhetik. Így a havi 450 hrivnya helyett mindössze 261 hrivnya kerül levonásra. Amennyiben az illetőnek gyerekei is vannak, úgy mindegyikük után kérelmezhető az adókedvezmény.

75 százalékos adókedvezményt igényelhetnek a gyermeküket egyedül nevelő szülő, rokkant gyereket nevelők, a csernobili katasztrófa résztvevői, diákok, első vagy második kategóriájú rokkantak, a harci cselekmények résztvevői.

Teljes adómentességet kaphatnak a Szocialista Munka Hőse, Ukrajna hőse címmel, a Dicsőség Érdemrend bármelyik fokozatával kitüntetett egyének, a világháború veteránjai, az egykori koncentrációs táborok foglyai.

Adóvisszatérítés

A felsorolt kedvezményeken kívül a törvény lehetőséget biztosít a már befizetett személyi jövedelemadó egy részének visszatérítésére is.

A következő összegek adóiból igényelhetünk visszatérítést:

  •  óvodai, iskolai, egyetemi tandíjak. Ezt a befizetés után a család bármely tagja megteheti;
  •  a lakásvásárlásra felvett hitel kamata;
  •  a jótékonysági célokra folyósított összegek adója;
  •  a gyógykezelésre, protézisekre kifizetett összeg;
  • a magánnyugdíjalapba utalt pénz;
  •  a gépkocsi gázüzemű átállításáért fizetett díj.

Az összegek visszaigényléséhez az év végéig az illető éves adóbevallásának benyújtása szükséges.

Csuha Ivett

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó