Távoktatás: Nem ülhetnek ölbe tett kézzel │KISZó-háttér

A Beregszászi 4. Sz. Kossuth Lajos Középiskola jól vette az akadályt, egységes, átlátható rendszert dolgozott ki a távoktatás idejére.

Zseltvay-Vezsdel Emese igazgató lapunk megkeresésére elmondta, vírusok mindig is voltak és lesznek, meg kell tanulnunk velük együtt élni: az ilyen helyzetekben versenyképesnek kell lennünk, nem engedhetjük meg magunknak, hogy ölbe tett kézzel üljünk.

A kossuthosoknak már van tapasztalatuk a távoktatásban.

– Azt az időt, amit most elpazarolnánk, nem tudnánk bepótolni, ezért nagyon fontos, hogy a gyerekek minőségi oktatásban részesüljenek, ne maradjanak le a tananyaggal és a digitális oktatás keretében megfelelően elsajátítsák azt – szögezte le az igazgatónő. – Szerencsére felkészülten ért minket Beregszász vörös zónába sorolása és az ezzel járó távoktatás. Már a tavaszi karantén idején megpróbáltunk mindent megtenni annak érdekében, hogy gördülékenyen folyjon az oktatás.

Nyáron pedig sikerült egy konkrét rendszert kiépíteni, egységesíteni a 705 tanuló adatait, órarendjét, tananyagát.

Informatikus szakembereink nagyon sokat dolgoztak azon, hogy egy jól működő adatbázis jöjjön létre. Szeptemberben a gyerekeknek megtanították, hogyan kell bejelentkezni, miként használják a Google classroomot. A tanároknak úgyszintén elmagyarázták a rendszer működését, és mind az 54 kolléga, kivétel nélkül képes az online órák vezetésére, feladatok feltöltésére és ellenőrzésére, osztályozására. A rendszer nagyon jó, mert így a tanárok nem a saját eszközeiket terhelik az adatokkal, hanem minden a felhőben, vagyis a virtuális térben van. Rengeteg munkával járt ennek a kiépítése, de mondhatom, megérte.

Aki azt állítja, hogy a tanárok lazsálnak a karantén idején, azt meg kell hogy cáfoljam,

mivel ötször de lehet tízszer annyit dolgoznak, mint a hagyományos oktatás keretében. Mindent újra kell gondolni, más tartalmakat kell gyártani, alkalmazkodni kell a gyerekek lehetőségeihez. Követelni kell és rendet tartani, mindezt úgy, hogy a pedagógusok ne terheljék túl a gyereket, megértők és szeretetteljesek maradjanak.

Tisztában vagyunk azzal, hogy sok családban csak egy technikai eszköz található, és ha két gyerek van otthon, nem tudnak mindketten egyszerre bejelentkezni az órarend szerinti foglalkozásra.

Az sem elhanyagolható, hogy sok szülő dolgozik, ezért csak este tud foglalkozni a gyerekével. Az elemi osztályosoknak még szüksége van a szülői segítségre. Éppen ezért, az alsós tanítók délelőtt feltöltik a feladatokat a rendszerbe, délután pedig elmagyarázzák azt egy online óra vagy videó keretében. Szeretnénk, ha minél előbb vége lenne ennek a távoktatásnak, mert nem a legegyszerűbb írni és olvasni tanítani a kicsiket online. Sokkal lassúbb és kevésbé hatékony így a munka.

– Indokoltnak tartja az iskolák bezárását?

– Nem az én tisztem megítélni az efféle döntéshozást. Bezárták az iskolákat, ám legyen – megoldjuk. Viszont úgy gondolom, nem mehet ez így sokáig, mert attól, hogy két hetet itthon ülünk, azután sem leszünk sokkal előrébb, és az egészségügyi rendszerünkre sem fog kevesebb teher hárulni.

A tét most egy generáció jövője, akik már így is rengeteget ülnek a számítógép előtt.

Ha nem járnak majd iskolába, elszoknak a rendszerességtől, a viselkedéssel, a helytállással is gondjuk lesz. Arról már nem is beszélve, hogy a szülők is belefáradtak, fogy a türelem, és nem tudjuk, mikor lesz ennek vége…

Simon Rita

Az oktatási intézmény nyáron műfüves pályával gazdagodott.

Korábban a témával kapcsolatban arról is írtunk, hogy Tiszaháton nem győzik az egészségügyisek, illetve hogy a vendéglátósok csalódottak.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó