Péntek reggelre rekordszámúra, 11 787-re emelkedett az egy nap alatt regisztrált ukrajnai koronavírusos fertőzöttek száma. Nő a halálos kimenetelű esetek aránya is. Hétről hétre egyre több települést, régiót sorolnak be a járványügyileg legveszélyeztetettebb vörös zónába. A vörössel jelölt zónákban pedig gyakorlatilag leállítják az életet: nem járhatnak iskolába a gyerekek, bezárnak az üzletek, leáll a tömegközlekedés, korlátozzák a gyülekezéshez való jogot stb. Újabban el is törölték a felosztást és az adaptív karantén helyett egységesen, az országban mindenhol ugyanazok a korlátozások érvényesek.
Múlt héten Facebook-oldalunkon azt a kérdést tettük fel az olvasóinknak, hogy vajon mindezen intézkedések képesek-e megállítani a kór terjedését?
A válaszadók túlnyomó többsége, 82 százaléka nemleges választ adott. Bár 96 százalékot is írhatnánk, ugyanis heten kinevették még a felvetést is. Mindössze ketten nyomtak a tetszik gombra, feltételezzük, így jelezték, hogy szerintük hatásosak a korlátozások.
– Tudja, azt tapasztalom, az emberek szkepticizmusa addig tart, amíg egy közeli hozzátartozójuk meg nem betegszik.
Hogy miért nem hisznek a korlátozások hatékonyságában, az valószínűleg abból fakad, hogy rengeteg az ellentmondás ezen a téren – véli dr. Polyák Mihály, a megyei infektológiai kórház főorvosa.
– A gazdasági és a járványügyi érdekek sajnos nem egyeznek, s ebből számos konfliktus, félreértés adódik. Például az emberek nem értik, a zöldségpiacon miért árulhatnak akár a földről is az alkalmi árusok, amikor a bolhapiacon az engedéllyel rendelkező, adófizető kisvállalkozókat arra kényszerítik, hogy bezárjanak. Miért vezették be az online oktatást az általános iskolások számára, miközben az alsósok és az óvodások továbbra is látogathatják az oktatási intézményeket. És még sorolhatnám a példákat. De higgye el, az engedmények többsége jól átgondolt, s pont azt a célt szolgálja, hogy az emberek, a vállalkozók számára ne lehetetlenítsék el a hétköznapokat.
S ha eközben mindenki betartaná az idevágó rendelkezéseket – hordaná a maszkot, gyakran fertőtlenítene, tartaná a másfél méter távolságot stb. – a korlátozások hatékonyak lennének.
A főorvos meggyőződése, ha a lakosság nem tartja be a járványügyi szabályokat, nem fogjuk tudni megállítani az esetszám növekedését, s összedől az egészségügyi ellátórendszer. Ugyanis egyelőre még nem találtak jobb módot a vírus terjedésének megállítására, a vakcina megjelenésére is várni kell.
– Ha felelős állampolgárként mindenki betartaná az előírásokat, higgye el nekem, nem nőne folyamatosan a betegek száma.
A gond ott van, hogy nálunk az emberek rosszul értelmezik a demokráciát és úgy gondolják, kényük-kedvük szerint mindent megtehetnek.
Holott a demokrácia felső foka a rend, a törvények tisztelete. Mindenkinek önmagával kell kezdenie, nem másokban kellene keresni a hibát. Például sok embernek van maszkja, de vagy nem hordja, vagy nem helyesen viseli. Egyesek akkor is bemennek a munkahelyükre, ha gyengélkednek, megkockáztatva ezzel, hogy kollégáikat is megfertőzik – nyilatkozta lapunknak a főorvos.
Kedden a megyeszékhelyen a covid-fertőzöttek számára elkülönített kórházi ágyak már 105 %-ra megteltek. Az Ungvári Városi Kórházban ugyan 175-re emelték az ágyszámot, ám 140 már ugyancsak foglalt volt. A fennmaradó 35 hely a fertőzés ilyen ütemű növekedése mellett két-három nap alatt megtelik, hangsúlyozta a főorvos. Ezen nem ártana végre elgondolkodnia minden szkeptikusnak.
Magyar Tímea
Aktuális kérdésünkre Facebook-oldalunkon szavazhatnak:
https://www.facebook.com/kiszo/photos/3479568962090215
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.