A jövő héten kerülhet sor az új összetételű Kárpátaljai Megyei Tanács alakuló ülésére. 2015-ben hatalmas fordulatot tartogatott a kárpátaljai „parlament” első ülése, de most sem fest sokkal egyszerűbbnek a képlet. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségnek (KMKSZ) – melynek listáján összefogás-párti UMDSZ-es képviselők is helyet kaptak – a várakozások felett szerepelve sikerült megőriznie a korábbi nyolc mandátumot, ami ügyes sáfárkodással ugyanúgy aranyat érhet, mint öt évvel ezelőtt. Magyar szempontból jó esély kínálkozik az alelnöki pozíció megőrzésére is. Alábbi összeállításunkban a 64 fős képviselőtestület összetételének egyes érdekességeire világítunk rá, valamint megpróbálunk eligazítást adni a szóba jöhető koalíciós formációkat illetően.
Legelőbb rögzítsük az október 25-i választásokkor kialakult politikai erőviszonyokat. Az előzetesen közös koalícióban reménykedő Ridne Zakarpattya és a Nép Szolgája fej-fej mellett teljesítve ugyan megnyerte a választásokat, de a vártnál kevesebb mandátumot szerzett. Így képtelenek abszolút többséget alkotni. A Viktor Baloga és Olekszandr Ledida korábbi alakulatai után létrejött legújabb regionális kárpátaljai formáció, a Ridne Zakarpattya 59 845 szavazatot gyűjtött, s a voksok 17,78 százalékával 12 mandátumhoz jutott. Az országos hatalompártnak minősülő Nép Szolgája listáját 58 783-an támogatták (17,47 százalék), ami 11 mandátumot eredményezett. A Batykivscsina megyei listájára 42 432-en voksoltak (12,61 százalék), ez 8 képviselői széket hozott a konyhájukra. Ugyanannyit, mint amennyit a KMKSZ-Ukrajnai Magyar Párt szerzett, a Brenzovics László neve alatt futó lista 39 049 választópolgár szimpátiáját nyerte el, százalékosan ez 11,60-as mutatót jelent. Ha azt vesszük, hogy 2015 őszén 41 517 voks (12,5 százalék) érkezett az akkor még közös KMKSZ–UMDSZ listára, ez a mostani teljesítmény kiváltképp megsüvegelendő, de ehhez az is kellett, hogy a magyar összefogás ügyét mégis felvállaló UMDSZ-es jelöltek is erősítsék az egyetlen megyei magyar listát. Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség részéről Péter Csaba megőrizte korábbi mandátumát.
Magyarként jóleső érzés konstatálnunk, hogy közösségünk érdekérvényesítő képessége itt a szülőföldünkön vetekszik a Julija Timosenko nemzetközi hírű politikus, korábbi miniszterelnök nevével fémjelezte Batykivscsináéval, s a magyar lista nagyobb támogatással bír, mint a két befolyásos kárpátaljai politikus, Viktor Baloga és Olekszandr Ledida éppen aktuális politikai formációja, vagy az országos színpad két markáns pártja, Petro Porosenko Európai Szolidaritása vagy a kisebbségi szempontból többnyire szimpatikus Ellenzéki Platform – Az Életért. A tényszerűség kedvéért rögzítsük a maradék négy bejutó párt eredményeit is: Andrij Baloga Csapata 36 583 szavazat (10,87 százalék) 7 mandátum, Európai Szolidaritás 30 407 szavazat (9,03 százalék) 6 mandátum, Za Majbutnye 30 214 szavazat (8,98 százalék) 6 mandátum, Ellenzéki Platform – Az Életért 26 980 szavazat (8,02 százalék) 6 mandátum.
Az új közgyűlésben ugyanúgy 64-en lesznek, mint az előző öt évben, negyedük, azaz 16-an, hölgyek. Eddig csak heten voltak a gyengébbik nem képviselői. A legtöbben a magyar frakcióban lesznek, szám szerint négyen: Orosz Ildikó, Balogh Lívia, Bíró Erzsébet és Petei Judit. Rajtuk kívül Brenzovics László, Barta József, Péter Csaba és Gulácsy Géza lesz magyar színekben megyei képviselő. Négyen – Barta, Orosz, Péter és Gulácsy – eddig is azok voltak. A 64-ből 24-en párttagok is egyben, a Porosenko-párt mind a hat tagja pártelkötelezett, viszont a kormányzó Nép Szolgája 11 tagja közül senki sem az. Egyébként a 64 képviselőből 22-nek sikerült újrázni. Érdekes, hogy néhányan közülük mindig más és más párt színeiben indultak, ami ékesen bizonyítja az ukrán politikum szereplőinek gyakori pálfordulásait. Petro Dobromilszkij öt éve még Baloga-párti volt (Jedinij Centr), most népszolgássá vedlett, Miroszlav Bileckij a Porosenko-pártot cserélte le a Ridne Zakarpattyára, Andrij Andrijiv, az újraválasztott ungvári polgármester bátyja a Vidrodzsennyából a Batykivscsinához költözött, Jurij Huledza is ugyanígy cselekedett, Ivan Csubirko a Vidrodzsennyából az Ellenzéki Platformhoz került át, de még folytathatnánk a sort.
Érdekesség, hogy az Európai Szolidaritás listáján mandátumot nyert a kárpátaljai kötődésű Ivanna Klimpus-Cincadze volt kormányfő-helyettes és parlamenti képviselő, de ő aligha cseréli el a kijevi Radát az ungvári Fehér Házra. Érdekes lehet Olekszij Petrov sorsa is, a hatalompárt kormányzója listavezetője volt a Nép Szolgájának, de már a héten meneszthetik posztjáról. Az okok összefüggésben lehetnek a választási szerepléssel, de az sem zárható ki, hogy egész másról van szó, és mégis marad vidékünkön, csak éppen nem kormányzó, hanem a megyei közgyűlés elnöke lesz. Persze ehhez az kellene, hogy a zöldek és a Ridne Zakarpattya maga köré szervezze a megyei tanácsi többséget, amihez minimum 10 képviselő kell még. Nyilván ugyanez a célja a helyi politikum két nagyágyújának, Balogának és Ledidának, vélhetően számíthatnának a Batykivscsinára is, együtt ez 21 képviselőt jelent, de a minimális többséghez 33 szükségeltetik. Ha bármelyikük is megnyeri még pluszban mondjuk a Porosenko-pártot, a KMKSZ 8 mandátuma nélkül az is kevés. És bár igaz, hogy ott van még az Ellenzéki Platform – Az Életért, de az országban eluralkodó oroszellenes közgondolkodás miatt velük számolnak utolsósorban. Érdekes lesz, az biztos…