Ukrajnában november 25. és december 10. között országos akciót tartanak, melynek során az állami és társadalmi szervezetek figyelemfelkeltő programokat szerveznek az erőszak mindennemű megnyilvánulása ellen. A „16 nap az erőszak ellen” akciót az ENSZ Közgyűlése kezdeményezte 1999-ben, hogy megelőzze a családon belüli erőszak, a nők elleni agresszió és az önkény egyéb formáinak terjedését.
A megyeszékhelyen sajtótájékoztató keretében Olga Travina, a megyei közigazgatás elnökhelyettese, Mihajlo Petriska, a megyei szociális védelmi főosztály vezetője, Vadim Szvitalo, a megyei rendőrség prevenciós osztályának helyettes vezetője és Olekszandra Melnicsuk, a megyei szociális-pszichológiai segélyközpont igazgatója ismertette a Kárpátaljai helyzetet.
Kiderült többek között, hogy régiónkban idén kilenc hónap alatt 2458 személy fordult a rendőrséghez családon belül elkövetett erőszak kapcsán: közülük 264 férfi, 2154 nő és 28 gyerek. 2014 rendszeresen erőszakoskodó férfit, 174 nőt, sőt 6 gyereket is nyilvántartásba vettek. Az erőszak terjed, egy év alatt 11 százalékkal többen kértek segítséget.
A rendőrség munkatársai másfélezer alkalommal szálltak ki segélykérő hívás kapcsán. Az év elejétől 60 bűnvádi eljárás indult erőszaktevők ellen, 400 személyt pedig figyelmeztető megrovásban részesítettek. A megyeszékhelyen egy éve külön, a családon belüli erőszak megelőzésére létrehozott mobil csoport működik, amelynek munkatársai mára feltérképezték azon háztartásokat, amelyekben rendszeres az önkény. A szakértők folyamatosan azon dolgoznak, hogy jobb belátásra bírják a családjukat rémuralom alatt tartó agresszorokat, hangzott el a sajtótájékoztatón.
A nehéz élethelyzetbe kerültek adatbankjába idén már 97 családot vettek fel Kárpátalján. A gyermekvédelmisek 72 olyan kiskorúról tudnak, akik folyamatos inzultálásnak vannak kitéve.
Az áldozatok megsegítésére Ukrajnában idén forró drótos vonalat hoztak létre. A 15-47-es ingyen hívható telefonszámon, jogi és pszichológiai tanácsadást nyújtanak a rászorulóknak. Február óta 8859 hívás érkezett a vonalra, ebből 5014 alkalommal nők, 785 esetben férfiak és 2441-szer gyerekek kértek segítséget.
Magyar Tímea
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.