Gál Natália programjai gyerekek ezreit varázsolják el
A mese nélkülözhetetlen a gyermek életében. Ezt felismerve Gál Natália színművész arra gondolt, az óvodai mesélés programja hiánypótló foglalkozás lehet Kárpátalján. Az ő ötlete alapján indult útjára 2018-ban a kárpátaljai színházi óvodaprojekt Magyarország Ungvári Főkonzulátusának segítségével.
A programot a magyar kormány támogatja mind a mai napig. Ezen belül külön köszönet illeti a segítségért Buhajla Józsefet, az ungvári főkonzulátus főkonzulját és dr. Grezsa István miniszteri biztost.
– Színházba az ilyen korú gyerekek csoportosan nem jutnak el. Ezért szükségét éreztem, hogy olyan programot indítsak el, melynek keretében óvodai környezetben, közösségben, saját anyanyelvükön lehetnek részesei a színházi varázslatnak, ismerkedhessen meg a színház világával, ugyanakkor a mesélés, a mesehallgatás eme formáját is megtapasztalják. A mai rohanó világban nagyon gyakran nincs a szülőnek lehetősége, energiája, ideje arra, hogy rendszeresen olvasson a gyermekének. Amikor a kicsi óvodába kerül, az óvodapedagógus, úgymond, hozott anyagból dolgozik, tehát hatalmas munka és felelősség terheli, hiszen azon túl, hogy tanít, óv és felkészít az iskolára, gyakran hiányosságokat is kell pótolnia. A mai korban ugyanis a szülő gyakran kénytelen több időt fordítani a kenyérkeresésre, így alig jut ereje, hogy odafigyeljen a gyermekére. Ezért az apróság gyakran a televízió, az internet, a telefon mellett nő fel.
Ez a későbbiek folyamán sok kárt – figyelemzavart, viselkedési problémákat – okozhat.
Ezért fontos és szükséges minden olyan kezdeményezés, ami segíti, kiegészíti a pedagógiai munkát. Gondolok itt akár a néptáncra, a népi játékokra, a drámafoglalkozásokra, és – a mi esetünkben – a mesélésre színházi módszerekkel. És ami ugyanolyan fontos, hogy ezek a foglalkozások anyanyelven zajlanak, így erősítjük a gyermekben az identitás kialakulását – magyarázta a színművész.
– Milyen előadásokkal lepik meg a gyermekeket?
– Első előadásunk a közlekedés szabályairól szólt, egy keretmesén belül. A következő Benedek Elek meséje nyomán egy varázslatos világba kalauzolja el az óvodásokat: az égig érő fa történetét láthatják. Párhuzamosan, a KMPSZ támogatásával, iskolai projekt is elindult, melyben kárpátaljai legendákkal ismerkedhetnek meg a magyar iskolák alsó tagozatos kisdiákjai. Minden előadás alkalmával igyekszünk Kárpátalja mindegyik óvodájába és iskolájába elvinni a meséket. A visszajelzések igen biztatóak: mind a pedagógusok, mind a gyerekek nagy örömmel fogadják a lehetőséget. Megjegyzendő, a magyar állam támogatásának köszönhetően mindegyik előadást ingyenesen kapják az óvodások és kisiskolások.
A mesék végén ajándékokat is kapnak. Ezek mindig kapcsolódnak az adott előadáshoz, annak főhőseihez, tehát emlékeztetik őket a látottakra.
Gál Natália elmondta, a beregszászi színház alapítványa erőteljesen támogat minden olyan programot, amely a felnövekvő nemzedéket hivatott nevelni, formálni. Sin Edina, az alapítvány elnöke fontosnak tartja, hogy a kárpátaljai gyerekek, diákok megismerkedjenek a színházzal, és a művészet hasznukra váljon és pozitív hatást érjen el lelki fejlődésükben.
– A fiataloknak szóló színháznevelési programokkal többet teszünk, mint kinevelünk egy színházba járó közösséget. Talán közülük kerül majd ki a beregszászi színház ifjú színészgárdája, vagy a következő drámapedagógus munkatárs. De az is nagy lépés, ha az óvodás szívében megszületik a vágy a színház világa, vagy az olvasás iránt egy-egy meseelőadás után – fejtette ki.
– Valóban nagy élmény lehet a gyerekeknek, amikor művészek előadásában láthatnak egy-egy mesét. Gondolom, jók a visszajelzések.
– A jelenlegi helyzet nagyban megnehezíti mindenki életét. Azon túl, hogy az emberek elveszítik bevételüket, munkájukat, a családok szétszakadása is erőteljesebb. Többen kerülnek olyan helyzetbe, hogy el kell utazniuk a megélhetés miatt.
Ezért még inkább fontos a művészet, mert a lélek megsimogatása olykor többet jelent és többet ér, mint a következő új mobiltelefon.
Konkrétan az óvodai, iskolai program kapcsán azt tapasztaltam, hogy a gyermekek éhezik az ilyen élményeket. Kell, hogy szóljon hozzájuk a színház, a mese. Ezernyi magyar óvodás és kisiskolás hálás, csillogó tekintetét kapjuk ajándékba kollégámmal, Ferenci Attilával, akivel együtt dolgozom ezekben az előadásokban. Az ősz folyamán eddig 68 iskolába és néhány óvodába látogattunk el. Az óvodaprogram folyamán a pandémia előtti időszakban 30 óvodában játszottuk a Benedek Elek-mesét, most 45 helyszín meglátogatására van lehetőség. Igyekszünk nagyon óvatosak lenni. Természetesen a szabályokat betartva tartjuk meg a fellépéseket, de úgy gondolom, az egyre több megbetegedés miatt a programot szüneteltetjük, s folytatni fogjuk, amikor lecsitul a járvány. De a Magyarság Háza jóvoltából mind a Közlekedj okosan, mind az Égig érő fa megtekinthető digitális változatban is az előbb említett szervezet Facebook-oldalán.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.