Ukrajnában erőteljesen növekszik a koronavírusos fertőzöttek száma. A napi új fertőzött már megközelítette a 15 ezret. A vírus terjedésének megfékezése érdekében, a számos korlátozás mellett, november végéig országszerte hétvégi karantént rendeltek el. Ám félő, hogy a kétnapos leállás nem sok eredményt hoz, legalábbis egyes ukrajnai immunológusok úgy vélik, a tavaszihoz hasonló teljes leállásra van szükség. Az üzleti szféra és a lakosság azonban már az eddigi megszorításokat is elviselhetetlennek érzi.
Vajon meddig tart még a karantén? – kérdeztük a fentebbiek kapcsán legutóbbi KISZó-kérdésünkben. A reakciógombos szavazás 9655 embert ért el a közösségi oldalon, hetvenen reagáltak rá és 36-an hozzá is szóltak. Tavaszig biztosan elhúzódhat a karantén, gondolják 31-en, míg 25 ember szerint akár nyárig is eltarthat. A hozzászólások mindenesetre kizárólag pesszimista hangulatról árulkodnak.
Dóka Anita olvasónk szerint biztosan van vírus és betegek is, viszont szerinte az koránt sem olyan veszélyes, mint ahogy a média tálalja.
Egy idős, beteg ember számára egy sima influenza is hasonlóan veszélyes lehet. A jelenlegi helyzet valakiknek biztosan az érdekét szolgálja. „Talán csak 30 év múlva derül majd ki, hogy miről is szól a 2020-as Covid járvány. Szerintem csak a védőoltással lesz vége. Amivel az egész világot be akarják majd oltani, mert ettől teszik majd függővé, hogy utazhat-e mondjuk repülőn, vagy mehet-e a gyerek iskolába, vagy felveszik-e egy munkahelyre… Szerintem ez a fő cél”, írja.
Ugyanezen a véleményen van Araczkiné Molnár Katalin is, aki szerint az emberek megfélemlítéséről szól a helyzet.
Hogy minél többen oltassák be magukat, „és akkor mindenkit be tudnak „chippeltetni”, mint a kutyákat.”
Úgy gondolja, azért fújták fel a vírus körüli helyzetet, hogy mindenki beoltassa magát.
A politikusoktól függ a karantén hossza, írja hozzászólásában Orgován Zsolt, míg Szlapko Ferenc szerint addig lesz ez az állapot – és még ettől is sokkal szélsőségesebb – amíg a vírus elindítóinak a célja nem teljesül! Ember ezt nem tudhatja – fűzi hozzá Horváth Katalin.
Vincze Ildikó véleménye szerint, a karantén ideje addig tart, „míg a nagyhatalmak újra rendezik a piacot és az érdek úgy kívánja.” Csákány Mónika 1-2 évre tippel, Dankai Sándor viszont a WHO felelősségét látja a háttérben.
Megkérdeztük a szakembert is. Viktorija Timcsik megyei főepidemiológus szerint a koronavírushoz hasonlóan terjedő vírusok térhódítása elleni egyetlen védekezési módszer a védőoltás.
Első körben a fokozottan veszélyeztetett kategóriák – orvosok, rendőrség, tanárok, krónikus betege stb. – kell hogy megkapják a vakcinát, ezt követően a lakosság többi része. Amíg azonban nem áll rendelkezésünkre az oltóanyag, a járvány megfékezésének lehetséges módja, az, ha megszakítjuk a fertőzési láncot, azaz karanténnal távol tartjuk egymástól a potenciális fertőzötteket.
– A fertőzés üteme akkor lassul le, amikor hiányoznak a vírus terjedéséhez kedvező feltételek: vagy átesett rajta a lakosság nagyobb része, vagy be van oltva, s ezáltal immunis ellene. Egyelőre kollektív immunitásról nem beszélhet egyetlen ország sem, sőt már számos olyan esetről van tudomásunk, amikor valaki másodszor is megfertőződött. Ezért van szükség egyelőre a karanténra, mint lassító intézkedésre, melynek segítségével az egészségügyi ellátórendszert életben, működőképesen lehet tartani.
– Ha mondjuk januárban megérkezik Ukrajnába a vakcina, mennyi időn belül lélegezhetünk fel?
– Minden attól függ, milyen mennyiségben, milyen tételekben érkezik az oltóanyag, hisz nyilvánvaló, hogy egyszerre nem jut mindenkinek. Ha prognosztizálni kell, sajnos, valószínűnek tartom, hogy még a jövő év végéig számítanunk kell a korlátozásokra.
Magyar Tímea