Egyelőre nem hivatalos információ szerint Ukrajna és Törökország közös vállalkozást akar létrehozni olyan felfegyverzett drónok gyártására, amilyenekkel Ankara nagy sikerrel segítette Azerbajdzsánt az Örményország elleni hathetes háborúban, számol be róla a napi.hu.
Ukrajna és Törökország közös vállalatot akar létrehozni annak érdekében, hogy a kelet-európai ország 48 darab török Bayraktar TB2 harci drónt állítson elő – írta a bne IntelliNews régiós hírportál. Ezek azok a fegyverek (becenevükön killer dronok), amelyek kulcsszerepet játszottak az Örményország és Azerbajdzsán között nemrég lezárult hathetes háborúban az azeri oldalon. A háború tűzszünettel zárult, miután nem kis részben a török katonai segítségnek köszönhetően Azerbajdzsán jelentős területeket foglalt vissza az örmények lakta, de azeri területen lévő Hegyi-Karabah enklávé körül.
A hír az ukrán állami tulajdonú Ukrszpecsexport fegyvergyár vezérigazgatójától származik, akivel a Left Bank internetes portál készített interjút. Az ügyet bonyolítja, hogy a drónok gyártásához kanadai alkatrészekre van szükség, amelyek szállítását nem csupán üzleti feltételekhez kötik. A bne IntelliNews októberben jelentette, hogy Recep Tayyip Erdogan török államfő telefonon jelezte felháborodását Justin Trudeau kanadai miniszterelnöknek amiatt, hogy akadozik az utánpótlás, mert kanadai emberjogi csoportok kifogásolták a kandadai segítséggel készült fegyverek felhasználását.
Az ügy további érdekessége, hogy Erdogan akkor érte el Trudeau-t, amikor éppen Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel ebédelt. Az utóbbi egy ponton bele is szólt a beszélgetésbe, ami arra utal, hogy nem volt újdonság előtte a török fegyverek ügye. A Bayraktar TB2-t a török Baykar Makina cég gyártja, amely ember nélküli repülő eszközökkel és mesterséges intelligenciával foglalkozik. Törökország azok közé az országok közé tartozik, amelyek előszeretettel vetnek be killer dronokat. E technológia területén az követően lépett előre, hogy megkerülve az USA exportkorlátozását hozzájutott a brit Hornet rakétakazetta-technológia komponenseihez.
A kijevi védelmi minisztérium 6-12 Bayraktar TB2-re épülő támadó rendszert kíván vásárolni, ehhez kapcsolódva szállnának be a gyártásba is. A Fekete-tengeri pajzs keretében jelenleg a Scythian tankelhárító irányított rakétarendszert fejlesztik, amiből Törökország fog vásárolni, értesült a nevezett hírportál. A drónüzletben az a nagy ötlet, hogy mivel Törökország a NATO tagja, nem szállíthat bármely országnak a világon fegyvereket, ám Ukrajna ezt megteheti majd.