HIV/AIDS: hányan kaphatnak kezelést? │KISZó-szempont

Miközben az utóbbi évtizedben világszerte csaknem felére csökkent az AIDS halálos áldozatainak száma, addig Európa keleti és északi felében egyre több a HIV/AIDS-fertőzött. Az ENSZ AIDS-ellenes programjának (UNAIDS) eredeti, 2014-ben meghatározott célkitűzése az volt, hogy 2030-ig megakadályozzák a HIV-vírus terjedését. Ez azonban egyelőre elérhetetlennek tűnik, a világ bizonyos országaiban és régióiban a járvány ismét erősödik. A kór terjedését illetően Ukrajna is igen elszomorító adatokat produkál. Vajon mi a helyzet szűkebb pátriánkban ezen a téren, kérdeztük az idei AIDS elleni világnap kapcsán? Kérdezte a KISZó Viktorija Bilak-Lukjancsukot, a megyei közegészségügyi központ vezetőjét.

– Úgy érzékelem, a koronavírus-járvány miatt kevés szó esik számos más betegségről, azon belül az AIDS-ről. Megelőzésének világnapját kivéve alig foglalkoznak vele.

– Pedig jelenleg nagyjából 37 millió HIV-fertőzött él a világon. A sajtó mindig talál valami aktuálisabb szenzációt, ami elvonja a figyelmet többek között erről az egészségügyi problémáról is. Mert a téma sajnos továbbra is időszerű. A legnagyobb baj, hogy sokan, –számuk több tízezerre tehető –, nem tudnak káros állapotukról, így továbbadják azt. Ukrajna egyike azon európai országoknak, amelyekben a legtöbb fertőzöttet jegyzik. Egyes szakértői vélemények szerint minden századik 15-49 év közötti állampolgár HIV-fertőzött. Hivatalosan 142 ezer páciens van nyilvántartásban, további közel 60 ezer fertőzött, akik nem is tudnak erről.

– Kárpátalján is egyre több esetet diagnosztizálnak. Mi jellemzi a terjedését?

– Megyénkben 100 ezer lakosra 56 fertőzött jut, míg az országos átlag 373. Kárpátalján 737 HIV-fertőzött személy szerepel a nyilvántartásban, közülük 287 AIDS-beteg. A fertőzöttek száma tavaly 112-vel, idén 80-nal nőtt. Az ország különböző vidékein más-más sajátosságok tapasztalhatók. Míg a keleti régiókban főként az intravénás kábítószer-fogyasztás következtében, nálunk főként – az esetek 68 százalékában – szexuális úton terjed a HIV-vírus. Nálunk leginkább a munkaképes korú, szexuálisan aktív, külföldön dolgozó férfiak, a szezonmunkások vannak veszélyben, ők hurcolják be a betegséget.

– A HIV-fertőzés a speciális antiretrovirális kezeléssel ma már jól féken tartható. De vajon hányan juthatnak hozzá, ki kaphat kezelést?

– Világszerte történelmi magaslatokra emelkedett a gyógyszerrel kezelt fertőzöttek száma. Jelenleg megyénk is el van látva a szükséges készítményekkel. Minden fertőzött megkaphatja a kezelést, mely meggátolja a vírus szaporodását a szervezetben, s ezáltal teljes életet élhet, gyermeket is nemzhet. Míg a fertőzöttek 72 százaléka (534 ember) kezelés alatt áll, sajnos vannak – Kárpátalján 160-an –, akik nem élnek a lehetőséggel, s nem vállalkoznak a rendkívüli fegyelmet, kitartást követelő gyógymódra. Vagyis csupán az akaraton múlik, hogy valaki tünetmentessé teszi-e az életét, vagy kockára teszi azt.

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó