Tóth Győző: a helyi magyarság az anyaország mellett elsősorban magára számíthat

A Beregszászi kistérségi önkormányzat új UMDSZ-es frakcióvezetőjével beszélgettünk

Az október utolsó vasárnapján lezajlott önkormányzati választások során a Beregszászi városi kistérségben szerepelt a legjobban az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) pártja. Közel 3 ezer voksot gyűjtve, a szavazatok 23,5 százalékát megszerezve 8 mandátumot nyert el a 34 tagú képviselői testületben, ami a KMKSZ mögött a második legjobb eredmény. A múlt héten megalakult a 14 környező települést tömörítő városi kistérség új képviselőtestülete is, ahol a két magyar erő stabil többséget alkot. A választási szereplés tanúságairól, az UMDSZ-en belül kialakult helyzetről, az új kistérség előtt álló kihívásokról, feladatokról és célokról beszélgettünk Tóth Győzővel, az országos demokrata szövetség Beregszászi kistérségi frakciójának vezetőjével.

– Az UMDSZ színeiben a Bereg-vidéki szárny szerepelt a legjobban, a Beregszász központú kistérségben elért eredmények a leginkább elismerésre méltóak.

– Ezért elsősorban a választókat illeti köszönet, akik megtiszteltek bennünket, képviselőjelölteket a bizalmukkal. Ennek eredményeként valóban számottevő képviselettel rendelkezünk a kistérségi önkormányzatban, s azon leszünk, hogy ezt elhivatott munkával megháláljuk, segítsük a magyar ügyet. Hogy szervezetünkön belül mi értük el a legjobb eredményt, az azért nem a véletlen műve. Ez egy évek óta zajló, szisztematikus, következetes munka eredménye. A KárpátHáz civil szervezettel szorosan együttműködve igyekszünk a legtöbb emberhez eljutni. Több éves múltra visszatekintő programjaink vannak. Gondolok itt az elsős kisiskolások megajándékozására vagy például a Mikulás-csomagok kiosztására.

Emellett komoly infrastrukturális projektekkel is segítettük a helyi közösségeket, s itt említhetem Badalóban a Petőfi Sándor, vagy az idén ősszel felavatott Csetfalvai Móricz Zsigmond Kulturális Központot.

Korábban nagyon sok falunapot is támogattunk, de ezek idén, a sajnálatos Covid-helyzet miatt meghiúsultak. A befektetett munka meghozta a gyümölcsét, a Bereg-vidéki településeken élők jól ismerik szervezetünk itteni aktivistáit, ami szerencsére a választási eredményekben is visszaköszönt.

– A választások során mégsem úgy valósult meg a magyar egység, mint ahogyan azt a kárpátaljai magyarság nagy többsége remélte. Korábbi járási képviselőként, újonnan megválasztott frakcióvezetőként ön miként ítéli meg a kárpátaljai magyar–magyar együttműködés kérdését?

– A mai napig nem értem és nagyon sajnálom, hogy országos szövetségünk szűk körű vezetősége elutasította a kulturális szövetség pártjának választási együttműködési ajánlatát. Már sokan elmondták rajtam kívül is, én is csak ismételni tudom, amennyiben ez nem így történik, most 4 megyei képviselője lenne az UMDSZ-nek, hiszen a KMKSZ megyei listás ajánlata a paritás elvén született. A számok alapján világosan látni, összefogással biztosítani lehetett volna a magyar érdekvédelem jelenlétét olyan régiókban is, ahol ez végül nem sikerült. Az elkövetett hibákból mindenkinek tanulnia kell, közösségeink érdekében azokat haladéktalanul ki kell javítanunk. Ami az UMDSZ-en belül elromlott, azt korrigálni kell, különben szétesik.

A szervezeten belüli legerősebb politikai legitimitással rendelkező bázisként mi annyit tehetünk, hogy a szövetség reformjára irányuló kezdeményezések élére állunk.

A Beregszászi városi kistérség UMDSZ-es frakciója teljesen eltökélt és elkötelezett ebben a tekintetben. Azt szeretnénk, ha szavunkat, kiáltásunkat végre meghallanák a szervezet vezetői, mert jelenleg ignorálják a követeléseinket. A kárpátaljai magyarságnak igenis szüksége van az UMDSZ-re, ezt a választások is bebizonyították. Jó példával elöl járva mi itt, Beregszászban konstruktív, partneri módon koalíciós megállapodásra jutottunk a kulturális szövetséggel. A helyi magyarság az anyaország mellett elsősorban magára számíthat, ezt az elmúlt hetek történései is világosan megmutatták, és az ukrán partnereink is komolyabban számolnak velünk, amennyiben teljes magyar egységet tudunk demonstrálni.

Minden más szemléletű politika csak gyengíti közösségünk erejét, sajnálom, hogy a szervezetünk élén állók ezt másként látják, és a kampány során tanúsított magatartásukkal nem feltétlenül a magyar érdekeket szolgálták.

Ezen feltétlenül változtatni kell, a szervezet elnöke nem sajátíthatja ki az UMDSZ-t, hiszen az nem az övé, sőt, személyét súlyos politikai hitelvesztés érte. Első lépésként meg kell újítani az UMDSZ Nemzeti Tanácsát, aminek a szövetség színeiben mandátumot szerzett képviselőkből kell állnia. Reméljük, mielőbb zöld jelzést kapunk erre Zubánics László elnöktől és Spenik Sándortól, a nemzeti tanács mostani vezetőjétől, akik velünk ellentétben semmilyen mandátumhoz nem jutottak.

– Kanyarodjunk még vissza a Beregszászi kistérség ügyeire. Tizennégy településsel kiegészülve azért merőben más lesz a helyzet. Készen állnak rá?

– Valamennyiünk közös felelőssége lesz ebben az új közigazgatási rendszerben megtalálni a kellő egyensúlyt, hiszen most már nemcsak a városért, hanem a hozzá csatolt 14 község sorsáért is felelősséggel tartozunk. Szervezetünk független jelöltként támogatta Babják Zoltán polgármesterjelöltet, UMDSZ-tagot, aki mögött a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséggel karöltve felsorakozunk a jövőben is. Minden egyes településnek más fáj, én például halábori vagyok, nálunk máig megoldatlan a szemét elszállításának kérdése, vagy éppen a közvilágítás, az utak állapota. Ugyanakkor vannak lehetőségek a kitörésre, a már említett KárpátHázzal együttműködve megnyílt a Fedák Sári Kulturális Központ, nagy potenciál rejtőzik a Tisza-parti zöld turizmusban, de hogy ezt kiaknázhassuk, nyilván fel kell számolni az említett hiányosságokat.

Ahány falu, annyi probléma. Némi időre lesz szükségünk, amíg ezt megtanuljuk egy egészként kezelni.

Az eddigiekhez képest más elvek alapján kell megszabni a költségvetést is, a járástól át kell majd vennünk egy sor intézmény funkcióját. Arra kell törekedni, hogy minden kommunális vagyonjogi kérdés megfelelően legyen rendezve, emellett nagyon lényeges a földkérdés, hogy az a közösségek birtokában maradjon. Frakciónk megkapta az illetékes földügyi bizottság vezetését, ami nagyon nagy felelősséget ró ránk. Emellett arra kell törekedni, hogy a különböző ügyes-bajos dolgaikat továbbra is helyben, a lakhelyükön tudják majd intézni az itt élők. Unatkozni biztosan nem fogunk, de hiszek frakciónk tagjaiban, és a magyar egység erejében.

Dunda György

 

 

 

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó