Duplán szerencsétlenek azok a gyerekek, akik hátrányos helyzetű családba születnek. Egyrészt az esetek többségében soha nem ismerik meg, milyen az igazi szülői szeretet, de arra sem igazán kapnak esélyt, hogy helyet kapjanak a társadalom normálisnak mondott közegében. A perifériára szorultan kevés pozitív élmény, elfogadott viselkedési normákkal találkoznak.
Vannak persze más kategóriák is, mint például a jó módú családok unatkozó gyermekei, avagy a szintén számkivetett, senkinek sem kellő állami gondozottak. Valamennyi réteg tagjaira jellemző a csavargásra való hajlandóság. A sorsüldözöttek azért élnek az utcán, mert nincs más alternatívájuk. A jómódtól megcsömörlöttek pedig egyfajta lázadást produkálnak azzal, hogy elmenekülnek a különben rendezett családi fészekből.
Utóbbiakat nem igazán sajnálja senki. Hisz az ő hátuk mögött ott állnak a kitűnő kapcsolatokkal rendelkező szülők, akik még azt is elintézik, hogy a megbotlott csemete büntetlenül ússza meg a kisebb lopásokat, elnézzék neki az első ismerkedéseit a drogokkal. Persze a fiatalkorúakkal foglalkozó megyei szolgálat ezekre a gyerekekre is figyelmet fordít. Ám merőben más a velük való törődés, mint az utca gyermekeivel.
A megyei gyermek- és ifjúságvédelmi szolgálat adatai szerint vidékünkön jelenleg 2231 árva gyermeket tartanak nyilván, akik közül 1522-en nevelőszülőknél élnek.
Ezek a felnőttek munkájukért jelentős anyagi juttatásban részesülnek, ami a létminimum másfélszeresét is elérheti. A pénz azonban nem garantálja, hogy az ilyen nevelők megfelelő körülményeket biztosítanak fogadott gyermeküknek.
Tény, hogy az állami szerv igyekszik a lehetőségekhez mérten fokozott figyelmet fordítani a sorsüldözöttekre, tájékoztat Szvitlana Jakimelina, a megyei szolgálat vezetője. Elkészült, és már eredményesen működik egy hosszú távú program is a probléma kezelésére. Az évtized végéig szóló projekt nem kevesebbet célzott meg, mint a csavargásra, az utcán élésre okot adó tényezők megszüntetését. Ennek érdekében ki kell szűrni azokat a házaspárokat, szülő anyákat, akik egymaguk képtelenek, illetve nem is akarnak megfelelően gondoskodni a gyermekeikről. Az ilyen családokba születő gyerekek számára biztosítani kívánják a teljes körű jogvédelmet, az emberhez méltó életkörülményeket, s amennyire csak lehetséges, pótolni a szülői szeretetet.
A törődés hiánya miatt vidékünkön az idén 38-an csavarogtak el,
kerültek hosszabb-rövidebb időre az eltűntek listájára, mondja a megyei gyermek- és ifjúságvédelmi szolgálat vezetője. A hivatal 300 családban 800 veszélyeztetett kiskorút tart nyilván, akik közül már 150-en szenvedtek el valamilyen erőszakos cselekményt a felnőttek részéről.
A családi fészek melegéből kiszorult kiskorúak az utcán kötnek ki, ahol könnyen a bűn útján találják magukat.
E tekintetben legrosszabb a helyzet a Técsői, a Nagybereznai, és az Ilosvai járásban.
Ezekben a régiókban jelentős mértékben növekedett a fiatalkori bűnözés. A Técsői járásban például az elkövetések száma csaknem a duplájára emelkedett. S ami még inkább elgondolkodtató, az erőszakos és életellenes bűncselekmények száma emelkedett rendkívüli mértékben.
Tudvalévő, hogy a bűnre csábítás, a gyerekek megrontása bűncselekmény! Az idén ilyen váddal 87 felnőtt ellen folyt eljárás.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.