Távoktatás: kötelező a videóórák megtartása │KISZó-háttér

távoktatás gyerek ukrán tanár házi feladat videó óra digitális

A legtöbb iskolában január 11.-étől ismét távoktatásra tértek át. A tanárok már jóval felkészültebbek, mint tavaly tavasszal. Sokan – tanárok és szülők egyaránt – azonban elvesznek az információtengerben, nem követik a javaslatokat, ami káoszt eredményez.

Simon Rita

Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériuma konkrét feltételeket és előírásokat határoz meg a távoktatással kapcsolatban. Többek között kikötik, korosztálytól függően mennyi időt kell a tanárnak technikai eszközök segítségével szünetmentesen tanítania. Magyarán, mennyi időt kell élőben online, a gyerekekkel szinkronban dolgoznia, és nem csak elküldeni a feladatokat, oldalszámokat, amit a gyerekeknek egyedül vagy a szüleik segítségével kell átvenniük, megtanulniuk.

A minisztérium hivatalos oldalán közzétett egészségügyi előírások szerint a különböző technikai eszközökön keresztül történő, szünetmentes munka (videóóra)

  • az első osztályosok számára – legfeljebb 10 perc
  • a 2–4. osztályosoknak – nem több mint 15 perc
  • 5–7. osztály – maximum 20 perc
  • 8–9. osztály – 20-25 perc
  • A 10–11. osztályosok esetében a foglalkozások első órájában 30 percig, a második órában 20 percig tarthat a videóóra.

A tanórák időtartamát is A teljes középfokú oktatásról szóló törvény szabályozza, amelynek értelmében az első osztályosok esetében 35 perc, a 2–4. osztályosoknak 40 perc, az 5–12. osztályosok számára a hagyományos 45 perc. Csak a számítógéppel való szünetmentes munka ideje korlátozódik, annak érdekében, hogy ne károsítsák a gyerekek egészségét.

Minisztérium: a tanárok figyeljenek oda külsejükre a videóórákon is

A leírásban el is magyarázzák, hogyan képzelik ezt az időbeosztást. Például, az ötödik osztályosok esetében a számítógépes munka legfeljebb 20 percet tehet ki. Ezt az időt a tanár szinkron interakcióra (online) használhatja,

amely során elmagyarázza az óra anyagát, interaktív tanítási módszereket alkalmaz, leellenőrzi a tanultak elsajátítását, egyebek.

A fennmaradó 25 percet a tanár aszinkron módban végzi, vagyis offline, számítógép (tablet, okostelefon) nélkül. Ez idő alatt a gyerekek megoldhatják a munkafüzetben a feladatokat, dolgozhatnak a tankönyvben található szöveggel, gyakorlatokat, alkotói munkát végezhetnek. A tanóra végén a pedagógus visszatérhet az online térbe, a videókonferenciához (megbeszélik a feladatok megoldását, reflexiókat hallgatnak, elmagyarázzák az elektronikus platformokon történő oktatás további menetét).

Fontos megemlíteni, hogy nem minden órát kell feltétlenül a tanár és a diákok közötti szinkron mód alkalmazásával vezetni, tehát élő online kapcsolatot létesítve. Az iskola készíthet olyan órarendet, amely szerint egyes órákat csak offline tartanak. Viszont a teljes középfokú oktatás távoktatási formájáról szóló rendelet szerint

az iskola oktatási programja által biztosított tanulmányi idő legalább 30%-át szinkron módban, azaz videóórák keretében kell megszervezni.

Hogy ez hol, milyen formában valósul meg, azt csak a tanárok és a szülők tudják. Csak úgy, mint azt, hogy mi a legjobb a csemetéjüknek.

Biki Kitti két ügyes lánnyal büszkélkedhet. Elmondása szerint nincs sok gondja velük, a nagyobbik már egyedül is boldogul a tanulással, olykor még a kicsinek is segít, utóbbi pedig ha rászánja magát, akkor pikk-pakk megvannak a feladatokkal.

– Nem örülünk a távoktatásnak, de nem okoz nagy problémát. A tanárok is mindent megtesznek annak érdekében, hogy minél gördülékenyebben menjen a tanulás – magyarázza a tiszapéterfalvai anyuka. – Én még szerencsés helyzetben vagyok, mert nincs állami munkahelyem, itthon tudok lenni a lányokkal. Reggel, amint megkezdődik a tanóra, nekiülünk, és szépen haladunk. Évike már 7. osztályos, vele könnyebb, szorgalmas és felelősségteljes, jó tanuló. Zsanettet néha noszogatni kell, hogy kezdjünk bele a házi feladatok megoldásába, viszont nagyon szereti a tanító nénijét, nem akar neki csalódást okozni, issza a szavait, ezért igyekszik mindent maximálisan elvégezni, megtanulni. Sokat tesz nálunk az apai szigor is, mert amit átveszünk, azt este Gábor is számon kéri a gyerekektől, így tudják, nincs lazsálás.

– Hiányzik nekik az iskola?

– Vágynak oda, hiányoznak az osztálytársaik, játszópajtásaik. Az az igazság, hogy az ünnepek után elég nehéz visszarázódni a tanulásba, főleg úgy, hogy itthon nincs is meg az a légkör, ami arra ösztönözné őket, hogy koncentráljanak. Ezért igyekszünk lehetőség szerint még délelőtt megcsinálni mindent, mert akkor még jobban tudnak figyelni. Nekem is fontos, hogy jól osszam be az időnket, mert nem ülhetek mellettük egész nap, nekem is van dolgom. Nagyon örülök annak is, hogy a tanító néni azonnal visszajelez, így tudjuk, hogy minden rendben van.

A minisztérium gondoskodna a koronavírusos tanárokról

– Délután pedig jöhet a hegedülés.

– Mindketten járnak zeneiskolába, ami most szintén a digitális térbe került át. Terézke néni is rendkívül rugalmas és szívén viseli a lányok sorsát. Amit csak tud, megtesz annak érdekében, hogy megtanulják a darabokat. Még a karantén előtt kiadta nekik a kottákat, amit gyakorolniuk kell. Ha valami nem megy, bármikor felhívhatjuk órán kívül is. Gyakoroltunk már videóhívásban is, de azt inkább ne is kérdezzék, milyen… Gyakran a nagyobbik a kicsinek is segít, szétszedik a darabot, ismételnek, csak hogy ne essenek ki a gyakorlatból. Az a jó, hogy szeretnek hegedülni.

– Zsanett még csak 2. osztályos, nem maradt le a tanulásban?

– Szerencsére úgy tűnik, nem. Nehéz volt a tavalyi év vége, hiszen ők még csak a betűket tanulták, lassan haladtak, sokat kellett vele foglalkozni. De azt hiszem, a tavaszi karantén után már igazán belerázódtunk ebbe. Azért reméljük, hogy most nem fog két hétnél tovább tartani ez az egész…

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó