A társasjáték nem csak a gyerekeket köti le │KISZó-interjú

Ami sokak számára csak hobbi, világszerte fesztivállal, ünnepnappal elismert tevékenység. Magyarországon hagyományosan novemberben többnapos fesztiválon vehetnek részt a gamerek és az érdeklődők. Ukrajnában évente több helyszínen is rendeznek kisebb-nagyobb tematikus napokat.

Bara Tünde

Tanár, művész, vállalkozó, tanuló, informatikus… Mi köti össze őket? Ebben az esetben a Nagydobronyi Társasjáték Klub, melynek a Nagydobronyi Magyar Ház ad otthont heti rendszerességgel.

– A klub tavaly, nem sokkal a márciusi karantén előtt alakult. A református ifjúsági alkalmak során már voltak hasonló összejövetelek. Készítettünk pár képet, amit felraktunk a Facebookra. Néhányan a felnőttek közül felfigyeltek rá és egyikük, Imre telefonon érdeklődött, lehetne-e hasonlót szervezni az idősebb korosztály számára is – kezdi beszélgetésünket Balog István, akit korábban logókészítőként ismerhettek meg olvasóink.

– Én nem tudtam az ifis alkalmakról, de a baráti társaságunkban már volt szó hasonló ötletről, mivel többször is összejártunk társasozni. Azt mondtam, ha van jelentkező, miért is ne lehetne megszervezni. Akkor Istvánnak körülbelül hatvan társasjátéka volt, azóta ez a szám már megduplázódott – veszi át a szót ifj. Hidi Endre keramikus.

– Mi alapján választotok játékot?

– A legfontosabb szempont a létszám, de függ a hangulatunktól is. Mindegyik más élményt ad, illetve szinte minden héten megismerkedünk egy új játékkal is. Vannak, melyeket 12-en vagy akár ennél többen is játszhatják. Tíz fő felett csak azért rossz, mert sokszor átláthatatlanná válik a cselekmény. Ma heten gyűltünk össze, ünnepek környékén többen is kedvet kapnak hozzá. Hetente minimum egyszer, de ha úgy adódik, akár többször is találkozunk – magyarázza a képzőművész.

– Miként hatott rátok a karantén?

– Amikor elkezdtük, nem hirdettük ki rögtön az alkalmakat. Kellett egy kis idő, míg mi is összerázódtunk. Aztán nyilvánossá tettük, és minden érdeklődőt várunk szeretettel. Mostanában pedig a karanténhelyzet miatt nem hívogatunk senkit, mivel nem tudjuk, meddig gyűlhetünk össze szabadon, hiszen magasabb létszám mellett félő, hogy ezt nem tehetnénk. A márciusi leállás alatt is kimaradtak a társas esték, de azóta nem volt nagyobb kihagyás.

– Gondoltátok volna, hogy ennyire tartós, sikeres és vidám programot indíttok el a fiatal felnőttek körében?

– Inkább csak reméltük. Azt is mondhatnánk, hogy így alakult.

Aki már hozzászokott, vágyik erre a társaságra, keres rá szabadidőt.

Mindig igyekszünk odafigyelni arra, hogy ne bántsunk meg senkit. A jó szórakozás, a jókedv pedig alap, hiszen egy baráti társaságnak ez a lényege.

– Milyen típusú társasjátékok vannak?

– Ma épp dedukciós, titkos szereplőst kezdtünk el játszani. Ezenkívül vannak úgynevezett parti, családi és gamerjátékok. Mindegyik más készséget igényel. Amellett, hogy szórakozás, az agyat is megmozgatja, csakúgy mint az olvasás. Nem csak aszerint lehet ezeket csoportosítani, hogy milyen készségeket fejleszt és igényel, hanem hogy épp történetet mesél el (ameritípusú társasjáték), vagy számolni kell (eurotípusú társasjáték) benne.

– Érdemes ezekkel a pszichológia szempontjából is foglalkozni, hiszen a győzelem vagy a vereség minden emberre másként hat. Amikor nyerünk, képzelhetjük magunkat királynak és nem fordítunk figyelmet a többiekre, vagy megköszönhetjük a többieknek a közös játékot. Ha veszítünk sem mindegy, hogy mérgünkben ráborítjuk az asztalt a másikra, belebetegszünk, nem tudunk aludni, vagy inkább csendben elgondolkozunk azon, hol rontottuk el, mit lehetne legközelebb másként csinálni és tanulnunk kell az esetből – folytatja Balog István.

– Vannak játékok, melyek megtanulása több órába telik, ezért ezek valaki számára nem érdekesek, csak amikor már rájött a szabályokra, a logikájára és élvezni tudja a játszmát – mondja Fejes Ferenc.

– Mennyire nehéz hozzájutni ezekhez?

– Mi magyar nyelvű játékokat használunk, melyeket többnyire Magyarországról szerezzük be, itthon ritkán kaphatók hasonlóak. Mielőtt megvennénk valamit, mindenképpen olvassunk utána, nézzünk egy-két videót az interneten, figyeljünk oda az ajánlásokra, a véleményekre, mivel nem a legolcsóbb mulatság, és jó, ha az érdeklődésünknek megfelelőt választunk. Egy jó játék nagyjából 5 ezer forintért megvásárolható, de már 2 ezerért is hozzá lehet jutni.

Felső árhatárt nehéz meghatározni, mivel a különlegesebb, egyedi darabok értéke meghaladhatja a 100 ezer forintot is – teszi hozzá.

– Milyen pluszt ad számotokra ez a csoport?

– Például, hogy a karanténidőszakban van hová kimozdulnunk. Ezenkívül remek kikapcsolódás, szórakozás. Barátságok születnek, és erősebbé válnak a régiek.

– Milyen közös céljaitok vannak a klubot illetően?

– Szeretnénk létszámban is bővíteni a csapatot. Ha a helyzet engedi, akkor nyáron egy társasmaratont szerveznénk. Korábban arról is volt szó – amikor még az ifi keretei között gyűltünk össze–, hogy elmenjünk olyan településekre, ahová meghívnak minket közös játékra. Jártunk már Fornoson, Kaszonyban, Kisbégányban. A vírushelyzet nem engedte, hogy folytassuk ezt a jó szokást, viszont a jövőben a felnőttekkel is szívesen bepattannánk néhány társassal a kocsiba és elvinnénk más közösségekbe is ezt a kikapcsolódási lehetőséget. Ahol megfordultunk, csak pozitív visszajelzéseket kaptunk, így van motivációnk a folytatásra.

Hazai kiállítás nyílt bibliai logókból

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó