Egy munkácsi idegenvezető felhelyezte Dercent az ország turisztikai térképére

Maksz Adamenko munkácsi idegenvezető, turisztikai szakember az Ukrán Kulturális Alap támogatásával megteremtette a kulturális turizmus alapjait a munkácsi járási Dercenben. A projekten keresztül az érdeklődők a falu történetéről, tárgyi és szellemi örökségéről tudhatnak meg többet.

Szabó Sándor

– Honnan jött az ötlet, hogy Dercen turisztikai célpont legyen a Munkácsi járásban?

– Érdekes, mert bár Munkácson élek, a szomszédos Dercenben először 2016-ban jártam. Holott a Megbékélés a Közös Európáért emlékpark központi elemét, a hatalmas hófehér keresztet a Beregszászra vezető főútról mindig megcsodáltam. Öt évvel ezelőtt Andrij Baloga, Munkács polgármestere arra kért, hogy élesszem újjá a városi turisztikai információs irodát. Ennek okán kezdtem el foglalkozni komolyabban a környező települések idegenforgalmi vonzerejével. Akkor látogattam el először a településre és ismerkedtem meg Bíró Lajossal, az emlékhely megálmodójával.

Szerettem volna csoportokat vinni oda, de ez nem valósult meg. 2019 végén felfigyeltem az Ukrán Kulturális Alap pályázati felhívására, amely kulturális turisztikai útvonalak létrehozásáról szólt. A pályázat elbírálásánál a kezemre játszott, hogy ekkor már tombolt a járvány az országban, és korlátozó intézkedéseket vezettek be. Az én projektem minimális személyes kontaktussal valósult meg, így előnyben részesült. A projekt 5 hónapig tartott.

– Mivel indult a munka?

– Először is megismerkedtem a település történetével. Megtudtam, hogy a Kárpátaljai Helytörténeti Múzeumban vannak a település környéki ásatásokkor feltárt leletek, amelyek egyelőre nem kerültek feldolgozásra, így nincsenek kiállítva. Viszont a helyiek összegyűjtötték a község tárgyi örökségét, amelyet a kultúrházban az erre a célra kialakított teremben helyeztek el. Korolovics Valéria kultúrházigazgató már hosszú ideje dolgozott azon, hogy létrehozzák ezt a kis múzeumot.

Hogy növeljük a nívóját, indítványoztuk, hogy a Munkácsi Történeti Múzeum kirendeltségeként működjön a Derceni Néprajzi Múzeum. Amennyiben ez megtörténik, Ungvárról a leletek átkerülhetnek ide. Főleg agyagedényekről van szó, de a régészek egy pattintott kőszerszámot is találtak itt.

– Mit sikerült megvalósítani a tervezett projektből?

– Először is felvázoltam 15 okot, miért érdemes Dercenbe látogatni. Ezek közé tartozik az itt működő Munkács Futball Akadémia, ami a labdarúgás szerelmesei számára lehet érdekes. Itt található Kárpátalja egyik olyan temetője, ahol kopjafák vannak. Az emlékparkból varázslatos kilátás tárul elénk Munkácsra. De említhetném a református templomot, az orgonát, az önkéntes tűzoltóegységet. Valamint a gasztronómiát, Orosz Ruszlán borász révén borkóstolókat lehet itt szervezni.

– Hogyan sikerült együttműködni a helyiekkel?

– Sajnálatos módon nem találtuk meg a közös hangot. Valamilyen oknál fogva nem hisznek ebben, nem kérnek a népszerűségből és a turizmusból. Ezzel a hozzáállással nehéz kezdeni valamit. Az elején furán is néztek rám, nem értették, mit és miért csinálok. Volt egy fotósorozat a település kapuiról, amit nem fogadtak kitörő örömmel. Ezzel szemben Zsukovszky Miklós helyi lelkipásztor, a Beregi Református Egyházmegye esperese nyitott volt az ötleteimre, több orgonakoncertet is rendeztünk turistáknak a templomban, ahol a hangszer történetéről is sokat megtudhattak az érdeklődők. Tavaly 7 csoportot vittem oda, a templom mellett működő önkéntes tűzoltóegységet is megtekintették. Dercen a fekvése miatt is ideális vendéglátóhely lenne. Itt alhatnának az emberek, innen Munkács, Ungvár, Beregszász és a Kaszonyi Termálfürdő sincs messze. Pár éve volt itt hasonló kezdeményezés, de az valamiért leállt. Nagy kár érte.

– Kik számára lehet érdekes Dercen?

– Azok a turisták, akiket elvittem a településre, nagyon pozitívan értékelték a falu kultúráját, nagy érdeklődéssel hallgatták az orgona és a templom történetét. Több interaktív látványosságra lenne szükség. Igazából idegenvezető nélkül is bejárható a falu, ugyanis a látványosságoknál információs táblákat helyeztem ki. Ezeken QR-kód van feltüntetve, amit okostelefonnal lehet leolvasni. A turista megkapja a látványosság történetét, és egy útvonalat is kínál a program.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó