Határtalanul a Magyar Fiatalokért! ● Kárpáti Igaz Szó

Harminc Kárpát-medencei, köztük a tizenhárom legnagyobb határon túli ifjúsági politikai szervezettel alapítottuk az egyesületet azzal a céllal, hogy összefogja a diaszpórában és a szórványban élő magyar fiatalok közösségeit.

A határon túli magyarok ügye – pártállástól függetlenül – legyen nemzeti minimum a hazai közéletben! Ezt a célt tűzte ki a Határtalanul a Magyar Fiatalokért Egyesület. A szervezet megalakulásáról az elnököt, Bagi Barnát kérdeztem.

– Harminc Kárpát-medencei, köztük a tizenhárom legnagyobb határon túli ifjúsági politikai szervezettel alapítottuk az egyesületet azzal a céllal, hogy összefogja a diaszpórában és a szórványban élő magyar fiatalok közösségeit. Az alapgondolat az volt, hogy azok tagszervezetek, amelyek az elmúlt évben számos vitaestet, figyelemfelhívó és jótékonysági akciót, valamint nemzetpolitikai szemináriumot rendeztek az eddigi együttműködésüket szervezeti, illetve jogi értelemben is mélyítsék el…

– Mi a célotok?

– Először is legyen nemzeti minimum a kettős állampolgárság, a szavazati jog kérdése, valamint a státustörvény vívmányai. Ne hívjuk a felvidéki magyarokat szlovákoknak, a kárpátaljaiakat ukránoknak, az erdélyieket románoknak, a vajdaságiakat szerbeknek. Bármely jogsértés esetén álljunk ki mellettük a törvény adta lehetőségekkel élve.

Gazdasági szempontból legyen nemzeti minimum a Kárpát-medencei magyar vállalkozásokat célzó fejlesztési programok támogatása, valamint a szomszédos országokkal való gazdasági együttműködés további bővítése.

Ezenkívül legyen nemzeti minimum a szellemi és épített örökségünk megóvása, valamint a kulturális szervezetek támogatása. Továbbá erősítsük meg a határon túli magyar közösségeket, az anyaországi pártok Kárpát-medencei szinten ne a külföldi partnerszervezeteikért kampányoljanak, hanem minden esetben a magyar pártokért.

– Milyen programjaitok voltak eddig?

– Bonyolult kérdés ez egy ilyen nehéz időszak után, ami valamennyi közösséget megtépázott. Nagyszabású tervekkel indultunk, de a megváltozott helyzet új ötleteket szült, így az online teret kihasználva azt kértük, hogy aki teheti, gyújtson egy gyertyát június 4-én az igazságtalan trianoni békediktátum 100. évfordulójára emlékezve. Emellett december 5-én online kerekasztal-beszélgetést szerveztünk a kettős állampolgárságról szóló népszavazás évfordulójára. Húsvét hétfőn kampányt indítottunk útjára Legyen ez a nemzeti minimum jelszóval. A kezdeményezésünknek két vonulata van.

Egyszerre szeretnének megjelenni mind a digitális, mind a fizikai valóságban. Ezért egyrészt közös Kárpát-medencei figyelemfelhívó matricakampányt szervezünk, másrészt ismert közéleti szereplőket szólaltatunk majd meg.

– Kiket céloz meg az akció?

– Tizenötmillió magyar embert. Legfőképpen a mi generációnkat. Ha egymásért nem tudunk kiállni, merő ábránd más országoktól bármiféle tiszteletet elvárni. Lehetünk jobb- vagy baloldaliak, konzervatívok vagy liberálisok, bizonyos kérdésekben meg kell állapodnunk. Magyarország mind 1920-ban, mind 1990-ben abban a helyzetben találta magát, hogy valamennyi szomszédját maradéktalanul kellett tisztelnie, viszont a saját tekintélyét magának kellett kivívnia.

Bagi Barna elmondása szerint az elmúlt időszakban a legnagyobb kihívást egy operatív szervezési csoport létrehozása jelentette, amelynek tagjaiban elég elszántság, precizitás és akaraterő van ahhoz, hogy az életük nagy részét feláldozva minőségi munkát végezzenek a határon túli magyarokért.

Az elhivatottságáról és a kampányvideó leforgatásáról a hat fiatal egyikével, Tuba Adriánnal beszélgettem, aki határon túli, nevezetesen kárpátaljai magyarként segíti az egyesület munkáját.

– Már két és fél éve Budapesten élek, ahol a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen államtudományt tanulok. Szakmai végzettségemmel nem fogok tudni elhelyezkedni Kárpátalján, ettől független küldetésemnek éreztem, hogy segítsem a szülőföldön maradt honfitársaimat. Ezért is veszek részt a Határtalanul a Magyar Fiatalokért Egyesület kampányában.

Azáltal, hogy nemzeti minimummá próbáljuk tenni a nemzetiségi jogokat, végső soron nemcsak a kárpátaljaiakért, de minden külhoni magyar ügyéért tevékenykedünk.

– Nemrégiben látványos kampányvideót is készített a szervezet, ami a trianoni elszakadás magyarságra mért traumáját hivatott bemutatni.

– Én soha, még csak ehhez hasonló forgatáson sem vettem részt. A videó megálmodója és kivitelezője Katona Gyula volt, aki szintén részt vesz az egyesület tevékenységében. Egy nagy zöld területen Legyen ez a Nemzeti Minimum feliratú molinót feszítettünk ki, amit fáklyák fénye világított meg. Az eredmény, úgy gondolom, fiatalos, izgalmas és látványos lett, és mély üzenetet hordoz – mondta el Adrián.

Dobán Vivien,
a KISZó médiatanfolyamának résztvevője

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó